Видатки найбільші, а прибутки найменші, - яким буде бюджет 2021

Бюджет 2021 року, як і бюджет 2020 року, планується з суттєвим дефіцитом – 6% ВВП (в 2020-му заплановано 7,5% ВВП)

Про це у колонці для "Ділової столиці" написав голова ради НБУ Богдан Данилишин, передає Depo.ua

Економіст роз'яснив, що акцентом проекту бюджету залишається розширення державного попиту, а це цілком відповідає викликам кризового періоду, рекомендаціям МВФ та інших міжнародних організацій та поточній світовій практиці антикризового регулювання.

"Якщо у 2015-2019 рр. під тиском міжнародних кредиторів Міністерство фінансів проводило послідовну політику фіскальної консолідації і через фіскальні інструменти вилучило з економіки 7,9% ВВП (у вигляді первинного профіциту), то в бюджети 2020-2021 рр. закладається розширення державного попиту на 6,2% ВВП (за два роки). Тобто, лише після пʼяти років послідовно рестрикційної фіскальної політики в умовах безпрецедентної економічної та епідеміологічної кризи держава буде віддавати в економіку більше коштів, ніж отримувати. Фактично в минулих роках дефіцит Державного бюджету цілком поглинався виплатою процентів з обслуговування боргу: первинний профіцит в середньому за 2015-2019 рр. становив 1,6% ВВП. Натомість, дефіцит державного бюджету 2021 р. лише на 60% має бути сформовано за рахунок обслуговування боргу і на 40% — за рахунок додаткових витрат на підтримку економіки і соціальної сфери (в 2020 р. – відповідна пропорція складає 49%/51%)", – акцентує Данилишин. 

Також він наводить інші ключові показники бюджету:

- доходи (без трансфертів): 23,5% ВВП (найнижче значення за останні 5 років);

- видатки (без трансфертів): 26,6% ВВП (найвище після 2020 р. значення за останні 5 років);

- міжбюджетні трансферти: 3,0% ВВП (найнижче значення за останні 5 років).

Додає, що основними пріоритетами видаткової політики будуть охорона здоров’я, освіта, дорожня інфраструктура, оборона. Тобто важливу увагу приділено питанням збереження та розвитку людського капіталу, покращення фізичної інфраструктури, зміцнення обороноздатності країни.

"Окремий акцент проекту бюджету зроблено на посиленні перерозподільчої функції державних фінансів та зменшенні рівня бідності працюючих громадян. Саме на це скеровуються заходи, пов’язані із підвищенням розміру мінімальної заробітної плати (на 30% в середньому по року), збільшенням зарплат учителів та медиків, фінансуванням програм підтримки малого та середнього бізнесу тощо", – стверджує економіст. 

Акцентує, що суттєвих змін в податковому законодавстві не передбачається. Натомість зростання частки податкових доходів в складі доходів бюджету (до рекордних 88%) передбачається досягти за рахунок посилення ефективності заходів щодо протидії ухиленню від оподаткування, зокрема у сфері адміністрування ПДВ. Це є позитивним сигналом для бізнесу, що працює прозоро, виконуючи свої зобов’язання перед державою.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль пояснив, чому в проєкті державного бюджету України на 2021 рік закладено великий дефіцит

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme