Місцеві вибори в Чернігові: Чи зможуть "слуги" "зробити" чинного мера Атрошенка

Діючий мер Чернігова Владислав Атрошенко з великою ймовірністю збереже свою посаду на осінніх місцевих виборах, а його партія "Рідний дім" може виграти вибори не лише до міськради обласного центру, а й на значній території Чернігівщини

Економічний і політичний оглядач
Місцеві вибори в Чернігові: Чи зможуть "…

Серед усіх інших діючих мерів в Україні у Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, напевне, найбільш впевнені позиції - принаймні за даними соцопитувань. Соціологи пророкують йому перемогу у першому турі з таким чудовим результатом, що навіть не віриться - до 90%. 

При цьому Атрошенко, завдяки такій популярності, створив передумови для поширення свого впливу не лише на владу в місті, а й на цілу область. Завдяки тому, що його місцева партія "Рідний дім" підтягує до себе ймовірних мерів-переможців в інших містах та обіцяє взяти високі відсотки на виборах в ради всіх рівнів, Атрошенко може вийти з виборчої кампанії ще більш впливовою в політичному та адміністративному сенсі фігурою. Його успіх буде особливо помітним на фоні повного провалу "зелених", які за минулий рік не змогли не те, що створити скільки-небудь серйозну альтернативу Атрошенку, а підходять до дня виборів з низькими рейтингами і у стані міжусобної війни.

І це при тому, що до чинного мера є купа питань.

Мер Чернігова Атрошенко: біографія і компромат

Владислав Атрошенко до перемоги на мерських виборах у 2015 році, встиг зробити політичну кар'єру: він був і губернатором Чернігівщини, і депутатом Верховної ради кількох скликань. Щоправда, часто змінював партійну приналежність, завжди схиляючись у бік найбільш впливової сили. У владу нинішній мер Чернігова вирушив з суттєвими бізнесовими напрацюваннями.

Активну ж діяльність на політичній ниві Атрошенко розпочав на початку двотисячних, коли набирав силу Віктор Ющенко і його "Наша Україна". І був у списку перших кадрових призначень нового призидента після перемоги Помаранчевої рефолюції, посівши крісло голови Чернігівської обласної державної адміністрації.

ПІсля кількарічної перерви, пов'язаної з "розлученням" з Ющенком,  і роботи в банківській та виробничій сферах, Атрошенко повернувся у велику політику у 2012 році, ставши нардепом-самовисуванцем на одному з Чернігівських виборчих округів. В той момент він вже пов'язував своє політичне життя з "Партією регіонів" Віктора Януковича. Але вчасно, під час подій Майдану, відмовився від такого партнерства і навіть дезавуював своє голосування за так звані "диктаторські закони" у січні 2014 року.

На позачергових виборах Ради в тому ж році Атрошенко знов потрапив в Раду через свій мажоритарний округ і тепер вже з'єднався з Блоком Петра Порошенка. Від цієї ж сили він балотувався в 2015 році на посаду міського голови Чернігова. І у другому турі зміг вибити з крісла Олександра Соколова, який до того керував містом протягом майже 15 років.

За роки політичної роботи його родина обросла ще більш ефективними бізнесами, коштовною нерухомістю. дорогими автівками і засобами масової інформації.  В той же час Атрошенко прийшовся до душі чернігівцям, оскільки місто, якщо його порівнювати з обласними центрами того ж калібру, здійснило певні успішні кроки з благоустрою. І тепер Атрошенку вже немає необхідності тримати ніс по вітру і долучатись до правлячої нині "Слуги народу" - завдяки своїй силі він може зосередитись на вирощуванні власного політичного проекту.

Наразі, за даними соціологічної групи "Рейтинг", за Атрошенка, з числа тих, хто визначився і піде на виборчі дільниці, проголосують 88% мешканців Чернігова. При цьому найближчі переслідувачі перебувають на рівні похибки. Так, Вадим Антошин з ОПЗЖ ледве дотягнув до 2%, а представник "Батьківщини" Юрій Власенко має 1,9%. Найближчий переслідувач з числа "Слуг народу", Олег Семінський, може розраховувати на 1,6%. Не в фаворі у місцевих мешканців і колишній мер Олександр Соколов - йому готові знову повірити лише 1% активних виборців.

рейтинг на посаду меру чернігова

Атрошенко підходить до цієї виборчої кампанії доволі підготовленим не лише в частині просування власної кандидатури. Він створив місцеву політичну партію і спробує конвертувати свою особисту популярність в тотальну перемогу своїх соратників на рівні інших міст та ОТГ.

З великою очевидністю його партія набере більшість у міській раді обласного центру і Атрошенку, задля створення монобільшості і монолітизації своєї влади у місті, не доведеться навіть вступати в партнерство з іншими політичними силам. Це суттєво розв'яже йому руки.

як би проголосували якщо вибори відбулись зараз

Параметр, за яким Атрошенко і його "Рідний дім" поступаються партії влади - це рейтинг на виборах до обласної ради. Тут "Слуга народу" поки що зберігає лідерство, утримуючи 21% популярності серед тих, хто визначився зі своїми симпатіями. Але "Рідний дім" відчутно тіснить партію влади і вже досяг позначки в 19%. Очікується, що до дня виборів "Слуга народу" та проект Атрошенка поміняються місцями в цій заліковій таблиці.

Звісно, це не створить для "Рідного дому" умов для облаштування монополії в обласній раді, але якщо соратники Атрошенка увійдуть в коаліцію з якоюсь з більш-менш популярних на Чернігівщині партій типу "Батьківщини" (16,5%) або Радикальною партією Ляшка (12,9%), то "Слуга народу" опиниться поза грою.

Показовим в загальноукраїнському розрізі політичних уподобань мешканців Чернігівської області є відносно низька популярність "Європейської солідарності" та "ОПЗЖ". Обидві партії перебувають на межі подолання 5-відсоткового прохідного бар'єру. І, на відміну від сусідніх областей, де відчувається явна тенденція до реваншу, тут їм майже нічого ловити. Експерти пояснюють цей феномен тим, що, по-перше, обидві сили не мають в області яскравих лідерів. А, по-друге, їхній потенційний електорат зосередився в тому рядку, який зайняв Атрошенко зі своїм "Рідним домом", ставши уособленням протестних настроїв до партії Володимира Зеленського.

Атрошенко подекуди навіть дозволяє собі критично ставитись до президента Зеленського. Так, він досить зневажливо прокоментував проект президента щодо діджиталізації. "Держава в смартфоні. Який смартфон? Це в голові чиїсь хворій смартфон. Цього в житті немає. Ми навіть не знаємо, скільки населення в країні та містах", – зазначив він.

Війна між чернігівськими "слугами"

Місцевий осередок партії влади в той же час, схоже, охопили розбрат та міжусобиці. Представникам президентської команди за минулий рік не вдалося не те що перетворитись на впливову силу - вони спромоглися грати лише на пониження рейтингів. Наразі дійшло до того, що два полюси чернігівської президентської команди в особі губернатора Андрія Прокопенка та заступника голови фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Павла Халімона влаштували вже неприкриту війну.

Халімон, як стало відомо, почав збирати голоси в обласній раді за висловлення недовіри голові Чернігівської ОДА Андрію Прокопенку. Причиною для таких дій нардепа співрозмовники "ПіКу" називають проведення 2 серпня зборів команди "Слуги народу". 

Йдеться, насправді, про те, що конкуруючі групи змагаються за можливість формувати ті чи інші списки та висувати тих чи інших кандидатів на майбутніх виборах. Про це у доволі відвертій формі висловився і колишній член пропрезидентської фракції, якого свого часу виключили з неї за "довгий язик", мажоритарщик з Чернігівщини Антон Поляков. "Суть проблеми в тому, що напередодні місцевих виборів хтось вже домовився і взяв гроші за технічного ЗЕ-кандидата в мери і список бажаних депутатів, а хтось теж почав домовлятися і брати гроші. Конфлікт інтересів так сказати. Просто бізнес", - пояснив Поляков в своєму Телеграм-каналі причини конфлікту.

Тим часом місцевий політикум, образно кажучи, запасся попкорном і спостерігає, хто з "зелених" виграє цю бійку і скільки "слуг" зрештою зайде в облраду. Адже як показали останні вибори президента, і в українській політиці трапляються великі несподіванки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme