Вибори в Чехії: Чим небезпечний для України мільярдер-фаворит Бабіш

20-21 жовтня у Чехії пройдуть парламентські вибори, де перемогу цілком можуть здобути популісти

Вибори в Чехії: Чим небезпечний для Укра…

Голосування у Чехії, країні з населенням у 10,6 млн чоловік розпочнеться сьогодні в обід. Виборчі дільниці закриються пізнього вечора і відновлять роботу в обід суботи.

Парламентські вибори у Чехії вже називають ледь не найбільш скандальними у Європі. А все тому, що за соцопитуваннями у лідерах партія ANO ("Так") мільярдера, екс-міністра фінансів Андрія Бабіша, який відомий скандалом із прем'єром-соціал-демократом Богуславом Соботкою. Прем'єр звільнив і розкритикував Бабіша за несплату податків з обороту цінних паперів. Також Бабіш не підтримує антиросійські санкції, виступає проти "євро", мігрантів і гарантує, що керуватиме країною немов власною компанією. При цьому, його агропромисловий гігант Agrofert (агропідприємства, харчова і хімічна промисловість), який на сьогодні оцінюється у $4 млрд, як зазначає Washington Post, є значним споживачем російського газу. Цікаво також, що за два тижні до виборів проти нього, його сина і дочки завели кримінальну справу за незаконне отримання євродотацій. У Чехії зазначають, що за три роки в кріслі міністра фінансів саме підприємства Бабіша отримали найбільше таких дотацій.

Хто зайде в парламент Чехії

За даними останніх соцопитувань, у парламент проходять 8 партій. І це при тому, що понад 30% чехів досі не визначилися, за кого голосуватимуть. У лідерах ANO Бабіша, яка може взяти 30% голосів. Далі йдуть соціал-демократи, яким дають 18% голосів. У Чехії досі сподіваються, що ці дві політсили зможуть сформувати коаліцію. Втім, віриться у це слабко. Зокрема, через скандал Соботки і Бабіша, про який говорилося вище. На виборах 2013-го року соціал-демократи отримали 20% голосів, створили коаліцію з Християнсько-демократичним союзом. ANO тоді набрали трохи більше 18%.

14% можуть отримати комуністи, які виступають за вихід з НАТО і ЄС, скасування антиросійських санкцій. Далі йде Громадянсько-демократична партія або ODS екс-президента Чехії Вацлава Клауса, якого називають союзником і другом Путіна. Окрім них непогані шанси мають TOP 09, Християнсько-демократичний союз - Чеська народна партія і Піратська партія. Досить плаваючі шанси у праворадикальної партії "Свобода і пряма демократія". Соцопитування дають їй від 3% до 8% голосів. А лідер партії Окамура жорстко налаштований проти мігрантів.

Якщо говорити про ТОР 09, то її лідером є Карел Шварценберг, який всіляко підтримує Україну.

На чому грає Бабіш

Популярність цього мільярдера словацького походження (статки оцінюються у $3 млрд) пояснити досить важко. Він обіцяє чехам керувати країною так само, як і власною успішною компанією. Також він відкрито виступає проти "євро", хоче відмовитися від нього на користь крони. Бабіш проти мігрантів, він обережно, але відкрито виступає проти антиросійських санкцій. Звичайно, його бізнес залежить від російського газу, але це не головна причина того, що Бабіш дотримується такої позиції. Від конфлікту з Росією страждають чеські компанії. Цілком можливо, що Бабіш такою риторикою намагається здобути прихильність бізнесу, який втрачає гроші і повірить в те, що стосунки з росіянами нормалізуються.

"Ніякого євро. Я не хочу євро. Ми не хочемо євро. Всі знають, що ця валюта - банкрутство. Йдеться про наш суверенітет. Я хочу чеську крону і незалежний центральний банк. Мені не потрібно, щоб у Брюсселя був ще один привід для втручання", - цитує Бабіша Bloomberg.

Остання кримінальна справа через євродотації не вплинула на рейтинги Бабіша. Навпаки, це обігрується як політичне переслідування, а керівництво країни з вуст Бабіша - корумповане і не здатне досягати успіху.

Олігарх обіцяє, що, прийшовши до влади, він скоротить адміністративні витрати уряду, відучить людей "паразитувати" на системі соціальної допомоги та стане боротися за чеські інтереси за кордоном.

Чому коаліція важлива для України

За Конституцією Чехії саме уряд відповідає за зовнішню політику. У президента ж виключно показові функції. Тому від коаліції залежить дуже багато для нас.

Якщо говорити про Бабіша, який теоретично виграє вибори, то він озвучував, що готовий працювати з будь-якою політичною партією, окрім комуністів та консервативної TOP 09.

Враховуючи конфлікти із соціал-демократами, Бабіш цілком може піти в союз із ODS Вацлава Клауса, оскільки пратнерів по коаліції йому буде знайти не так вже і просто. І тоді такий союз, особливо, якщо до нього додадуться праворадикали Окамури, не гарантує Україні нічого хорошого зі сторони чехів.

А сама Чехія може приєднатися до Польщі, Угорщини та Словаччини, де вже правлять популісти.

Щоправда, Україна в чомусь таки убезпечена від серйозної шкоди від них. Країни Східної Європи зав'язані на капіталі ТОП-гравців ЄС. Німеччина, Нідерланди і Франція - найбільші інвестори в економіки країн Східної Європи. У Чехії, наприклад, західноєвропейські компанії приносять 42% доданої вартості. Навіть AgrofertБабішаактивно торгує саме з Німеччиною. Завдяки прямим західним інвестиціям (60%), активам банківської системи, що належать західним банкам (близько 80%) Чехія дуже залежна від політики ТОП-гравців Заходу. І навряд чи зможе самостійно вільно піти всупереч політики ЄС.

Безперечно, популісти можуть накладати на іноземні банки і супермаркети спеціальні податки, як це вже зробив в Угорщині прем'єр Віктор Орбан, а також поляки. Бабіш, якщо таки прийде до влади, може піти тим же шляхом. Але всі розуміють, що є певна межа, перейшовши яку, іноземні компанії підуть з країни і її економіка зазнає краху, оскільки зав'язана на західних грошах. І профіцитний бюджет Чехії так само.

Навіть боротьба з мігрантами - це виключно пил в очі виборцям. Популісти грають роль незалежних лідерів, виборці у це вірять, але по факту вони не здатні змінити принцип, за яким їхні маленьки країни все одно є колоніями головних економік Заходу.

Вони просто дають виборцям на словах те, чого ті так сильно хочуть. І саме тому вони популярні.

Для України влада Бабіша точно не буде гіршою, від угорського Орбана. Нам не варто шукати друзів всюди серед карликів. Потрібно домовлятися з ТОП-країнами, котрі цими карликами керують.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme