Вибори у Сумах: Чому мер лишиться при владі і чи спрацюється він з депутатами

У другий тур перегонів за крісло міського голови Сум виходить чинний мер Олександр Лисенко (44%) від "Батьківщини" та висуванець "ЄС" Вадим Акпєров (15%)

Економічний і політичний оглядач
Вибори у Сумах: Чому мер лишиться при вл…

Сумська міська рада стала фактично єдиним виборним органом в Україні, де перемогу отримала партія Юлії Тимошенко "Батьківщина". А претендент від цієї політсили Олександр Лисенко лідирує на виборах міського голови Сум. Натомість провладна "Слуга народу" опинилася аж не четвертому місці. Про феномени та нюанси сумських виборів розповідає Depo.ua.

Чому знову перемагає Лисенко

Чинний мер Сум Олександр Лисенко збирається виграти вже треті перегони за це крісло. Вперше він став міським головою на позачергових виборах у 2014 році після того, як свої повноваження достроково склав його попередник Геннадій Мінаєв. Лисенку вдалося того разу одержати перемогу на хвилі Майдану.

Через півтора роки, у 2015-му, він повторив свій успіх, отримавши у першому турі 45%, а у другом - майже 70%, обійшовши свого головного супротивника з табору "колишніх" Анатолія Єпіфанова.

Каденція Лисенка відзначилася популізмом і заграванням зі своїм стабільним електоратом – поверхневими ремонтами дворів і дахів та багатомільйонними показушними проекти на кшталт відновлення молодіжного центру "Романтика". І все це приправлялося масованим піаром особистості мера через місцеві медіа.

Натомість системних структурних реформ Суми, на відміну від сусіднього Чернігова, чи більш віддалених Вінниці, Хмельницького та Рівного, не побачили. Місто не отримало притомної програми забудови, через нерозумний розподіл землі втратило шанс на внутрішню окружну дорогу, не змогло налаштувати роботу громадського транспорту, частина міста і досі живе в непевності через борги підприємства, яке надає тепло і гарячу воду.

Місто слабо підготовленим увійшло в боротьбу з COVID-19. Протиепідемічні заходи багато в чому виявилися профанацією, на кшталт поливання вулиць міста знезаражувальними розчинами. Так, з 12 жовтня у місті централізовано дезінфікують вулиці, приміщення та громадські місця. При тому, що ліжка у лікарнях – дефіцит. 

Загалом Суми програють порівняння з іншими, більш успішними обласними центрами. Наприклад, у вересневому рейтингу найкращих для ведення бізнесу міст від "Forbes-Україна" Суми опинилися лише на 21 сходинці. 

Незважаючи на всі ці аспекти, меру, якому за результатами минулих виборів вдалося утворити лояльну більшість, продовжують довіряти. І, хоч його результат 25 жовтня на рівні 44% відповідає результату 2015 року. І ситуація, схоже, матиме повторення.

Цього разу конкурентом чинного мера став висуванець "ЄС" Вадим Акпєров, який взяв в першому турі майже 15% - молодий і маловідомий у місті політик. Проте йому навряд чи вдасться перевернути результат у турнірній таблиці. Особливо враховуючи, що дисциплінований консервативний електорат Лисенка схильний голосувати за будь-яких обставин, тоді як молодий виборець Акпєрова не завжди доходить до дільниць.

Втім, за прогнозами соціологів, в другому турі мало хто мав би шанси проти Лисенка. Йому поступилася б і висуваниця від "слуг", нардепка Тетяна Рябуха, яка отримала третій результат, і навіть колишній губернатор області Юрій Чмирь, який користується суттєвою підтримкою електорату, але, мабуть, розуміючи перспективи програшу у другому турі завбачливо залишив перегони,  чим дав примарний шанс Акпєрову та Рябусі.

Хто буде опорою для Лисенка у міськраді

Нинішній мер Сум багато років був очільником обласної організації партії "Батьківщина". Сила Юлії Тимошенко традиційно є популярною в цій північній області і має дуже стале виборче ядро. Тож після виборів 2015 року для створення промерської більшості Лисенку не знадобилося докладати значних зусиль: політичними сателітами мера стали "Самопоміч" та "Свобода", а ситуативними партнерами з перемінним успіхом були колишні регіонали та БПП.

Значна частина фракції "Батьківщини" у міськраді була представлена на посадах у місцевому самоврядуванні, адже всі ключові посади займали і займають саме послідовники Лисенка. Йдеться і про місце секретаря міськради, і про керівництво ключових управлінь та департаментів.

Більшість з них зі старої міськради перекочує і в нову. Щоправда, деякі зміни в команді таки відбудуться, адже додасться пара "нових облич" з інших фракцій на кшталт колишнього члена "Самопомочі" Олександра Зименка та колишньої членкині БПП Вікторії Гробової.

В той же час декого зі старих соратників у цій міський раді Лисенко не дорахується, адже цьогорічний результат "Батьківщини" є нижчим і замість 18 штиків фракція налічуватиме лише 13 депутатів.

За попередніми даними, окрім промерської фракції, у міськраді будуть представлені ОПЗЖ на чолі зі згадуваним вище Юрієм Чмирем (9 мандатів), "ЄС" з Акпєровим (9 мандатів), "Слуга народу" (8 мандатів) та "Сила і честь" (3 мандати).

Наразі найочевиднішим партнером мера по майбутній коаліції є "Слуга народу". Але вкупі вони з "Батьківщиною" складатимуть досить хитку більшість з 21 депутата. Тож проводити рішення, навіть враховуючи ще й голос мера, буде досить непросто. Втім, Лисенко очікувано відтворить практику залучення ситуативної підтримки. І донором голосів для проходження рішень стане ОПЗЖ.

В цій фракції зосередилися кілька місцевих підприємців, чий бізнес пов'язаний з міською інфраструктурою і залежить від прихильності влади. Тож переплетіння економічних інтересів буде доброю запорукою політичного партнерства. Яке, звісно, широко не афішуватимуть.

Також є окремі "козачки" і в інших фракціях міськради, які надаватимуть Лисенку підтримку. Так, від "ЄС" депутатом СМР став кандидат з нашумілим прізвищем Галаєв - це один з двох синів місцевого ринкового "барона" Магомет-Шаріпа Галаєва, який привернув увагу своєю політичною передбачливістю.

Родина Галаєвих

Ця родина уславилася тим, що її члени пішли на вибори від різних політичних сил. Голова родини балотувався і попередньо пройшов до Сумської обласної ради від "Батьківщини", його син Рустам став депутатом Сумської міськради від "Слуги народу", а син Расул - обрався у цей же орган від "Європейської солідарності". Всі троє Галаєвих працюють у системі споживчої кооперації. Говорячи простою мовою, "під ними" - велика кількість ринків у містах області і підприємств з цієї сфери. В тому числі і центральний ринок обласного центру. Звісно, збереження родинних бізнесінтересів також буде міцним грунтом для політичної співпраці майбутніх керівників міста.

Змова еліт як фактор перемоги Лисенка

Завдяки всій цій політико-бізнесові кооперації Олександр Лисенко все ж має шанси на створення ефективної коаліції на свою підтримку, хоча попередньо в цьому у багатьох виникали сумніви.

Грунтувалися вони в першу чергу на передбаченнях більш низького результату партії на виборах, зумовленого загальним падінням рейтингів "Батьківщини". Ситуація також ускладнювалася тим, що в певний момент контроль над обласною організацією партії перейшов до рук місцевого нардепа Ігоря Молотка, чий протеже очолив ячейку. І напередодні активної фази кампанії йшлося про те, що Лисенка взагалі позбавлять можливості балотуватись під брендом Тимошенко. Мер вже навіть почав підшуковувати новий політичний дах у вигляді "Слуги народу".

Читайте також: Місцеві вибори в Сумах. Кого кандидати в мери заводять до міськради

Але зірки, підкріплені відповідними договорняками, склалися так, що за Лисенком таки залишили контроль над Сумською міською організацією червоносердої партії. Суть цієї політичної комбінації сумських еліт звелася до того, що Лисенка кулуарно визначили єдиним кандидатом від найбільш впливових політичних бенефіціарів. Вірогідно, в обмін на його майбутню співпрацю з цими самими бенефіціарами. 

Тож у певний момент припинилася інтрига і щодо участі у виборах Чмиря, і щодо висунення скільки-небудь притомної кандидатури від "Слуги народу". У Лисенка фактично не виявилося конкурентів, що й обумовило його результат.

Читайте також: Чинний мер, кандидат від ЄС і інтрига від ОПЗЖ. Хто боротиметься за Суми на місцевих виборах

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme