Вибори під загрозою: Чому у Зеленського мовчать про Клюєва і Шарія

Верховний суд пояснив, що дозволив йти на вибори низці одіозних осіб, бо доказів їхнього неперебування на території України недостатньо. Тобто, очевидних речей суду недостатньо

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вибори під загрозою: Чому у Зеленського…

Учорашня акція на Майдані проти реєстрації кандидатами в нардепи колишнього глави адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва і скандального відеоблогера Анатолія Шарія почасти мала передвиборчі мотиви. Проте тиск суспільства на владу потрібен. Хвилю обурення можна було б (і ця можливість досі відкрита) погасити за допомогою звичайного спілкування Банкової із суспільством. Мовляв, ми тут теж невдоволені, але на суди вплинути не можемо. Тим не менше, вживатимемо заходів щодо недопущення реваншу... Кредит довіри до Зеленського ще великий, і на перших порах цього б вистачило. Тим більше якщо перекласти провину на суди, які так і не зміг реформувати "попередник". Але очевидно що влада обрала сценарій мовчанки. 

Приводом для акції протесту, на яку вийшло щонайменше 1000 людей, стала реєстрація Центрвиборчкомом на підставі рішень судів Клюєва і Шарія кандидатами в народні депутати. Раніше їм було відмовлено у зв’язку з непроживанням на території України протягом останніх п’яти років.

Завдяки рішенню ЦВК Клюєв балотуватиметься в мажоритарному окрузі №46 у Донецькій області, а Шарій піде на вибори як №1 у списку "Партії Шарія". Начальник управління спецрозслідувань Генпрокуратури України Сергій Горбатюк, який займається справою Клюєва, заявляв, що після повернення екс-глави АП до України його мають затримати, оскільки він перебуває у розшуку.

На вчорашню акцію на Майдані зібралися понад тисяча людей. Протестувальники тримали плакати з написами "Терпіти більше не можна", "Сепарам не місце в Раді", "Ми втомились від лайна". Підтримав акцію й екс-президент Петро Порошенко, що дало його опонентам підстави звинуватити організаторів акції в заангажованості інтересами партії "Європейська солідарність". Також на Майдан прийшов нардеп Мустафа Найєм. Він закликав присутніх прийти до ЦВК 4 липня. В результаті учасники мітингу відвели Центрвиборчкому два дні на скасування рішення про реєстрацію обох скандальних кандидатів у нардепи і пригрозили новими протестами в разі відмови ЦВК скасувати своє рішення.

Невдоволення людей стає дедалі більш помітним, і це змушує владу реагувати. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков сьогодні вранці через свою сторінку на Фейсбук повідомив, що провів селекторну нараду з підрозділами МВС України по ситуації, що склалася довкола реєстрації Клюєва і Шарія. "За результатами - направив до ЦВК лист. Сподіваюся, що він послужить підставою для прийняття ЦВК рішення про зняття з участі у виборах Андрія Клюєва", - пише міністр. При цьому він так і не повідомив дві речі: чому зробив це лише постфактум акцій протесту, і з яких міркувань аргументи про відсутність Клюєва протягом п’яти років в Україні не подав своєчасно до суду, а направив до Центрвиборчкому тільки після початку скандалу. Нарешті, чому з поля зору Авакова випав Шарій, який теж останні роки провів далеко від Батьківщини.

Відреагували і в ЦВК. Комісія чекає на докази проживання Клюєва і Шарія протягом останніх 5 років за межами України, на підставі яких може переглянути своє рішення про їхню реєстрацію кандидатами в депутати. Про це у Фейсбук написала секретар Центрвиборчкому Наталія Бернацька. При цьому вона назвала ситуацію, що склалася, "зрадою", а рішення судів – обурливими. Також Бернацька поінформувала, що суд не врахував лист Генпрокуратури про постійне перебування Клюєва за кордоном та визнав докази щодо проживання Шарія поза Україною недостатніми.

Секретар комісії виправдовує дії ЦВК, перекладаючи відповідальність на суди. Мовляв, "комісія вимушена була виконати рішення Верховного Суду, яким було знищено всі наші докази, щоб не допустити зриву виборів, до яких залишилось 19 днів та друк бюлетенів".

Бернацька обіцяє: коли "будь-який з державних органів найближчим часом надасть ЦВК хоч один доказ проживання цих осіб протягом останніх 5 років за межами України", вона особисто внесе постанови про скасування їх реєстрації. Побачимо, чи скасують після доказів Авакова. У той же ча сголова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України Михайло Смокович пояснює: у Центрвиборчкому є механізми скасування реєстрації осіб, які не мешкали на території державу відповідний час. Тобто, бачимо, як суд і Центральна виборча комісія "футболять" між собою дуже важливе питання.

Тим часом вал скандальних новин у передвиборчий період не меншає. Як стало відомо вчора, Нацполіція зняла з розшуку Юрія Іванющенка, колишнього нардепа від Партії регіонів, відомого як "Юра Єнакієвський", що втік з України після Революції гідності. Зроблено це "автоматично" - на підставі постанови прокуратури Одеської області ще від квітня ц.р. про закриття кримінального провадження щодо екс-нардепа у зв’язку з відсутністю складу злочину в його діях. Ще минулого тижня Іванющенко, якого оголошували у розшук через підозру у привласненні майна (справа про рейдерстві одеського ринку "7 кілометр"), перебував у переліку осіб, які переховуються від органів влади. Водночас раніше у ЗМІ повідомляли про те, що Генеральна прокуратура України скасувала закриття справ щодо екс-регіонала.

Які висновки можна зробити з цих подій? Перше, що привертає увагу, – відсутність реакції з боку чинного президента України Володимира Зеленського. Він просто ніяк не коментує спроби екс-регіоналів повернутися в політику. Що може свідчити як про внутрішнє схвалення командою глави держави цього процесу, так і про спричинене політичною недосвідченістю нерозуміння масштабу загроз. Мова не стільки про можливе зростання кремлівських впливів і нарощування м’язів проросійськими силами. Тут ідеться про інше – про наближення сценарію дестабілізації і без того збуреного суспільства через невдоволення активних громадян новою реальністю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme