Вибори на Донбасі: Чи погодяться депутати зіграти у "миротворчу" гру Банкової

Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук, якого нахвалює президент Зеленський, хоче, щоб ВР змінила четверту статтю постанови про місцеві вибори. Бо це, мовляв, ультимативна вимога Росії. Чи підуть на це депутати

Політичний оглядач
Вибори на Донбасі: Чи погодяться депутат…

Будь-які зміни до вказаної постанови означатимуть зрив виборчого процесу. Як пояснила агентству "Інтерфакс-Україна" голова правління Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" Ольга Айвазовська, пропозиція Кравчука суперечить календарному плану виборчого процесу, який стартував і реалізується і на рівні ЦВК, і на рівні територіальних виборчих комісій, які сформовані. Іншими словами, передвиборча кампанія вже триває, штаби сформовані, йде підбір кандидатів, багато з яких вклалися у передвиборчу рекламу. Тому у сесійній залі питання скасування пункту постанови про не проведення виборів в окремих районах необхідної кількості голосів може не набрати. Якщо, звісно, не буде досягнуто неофіційного консенсусу про вигоду всім великим політичним гравцям від відтермінування виборів на кілька місяців. А це цілком може бути, адже найкраще мобілізовувати електорат на якомусь протистоянні.

Так, "слугам" вигідно зробити припинення війни однією зі своїх ключових передвиборчих піар-тем. Аби потіснити на сході і півдні "ОПЗЖ", яка за останній рік суттєво "відкусила" електорат "зелених". Однак є велика проблема: на скасуванні постанови, яка забороняє проводити вибори в ОРДЛО до деокупації, все не обмежується – наступним кроком має стати фактично легалізація "влади республік" через узгодження з нею поправок до української Конституції щодо децентралізації. Такий пункт міститься в оприлюдненому у ЗМІ проекті заключного документу зустрічі радників лідерів "нормандського формату", запланованої на 28 серпня 2020 року. Банкова та "слуги" подаватимуть "мир" як велику свою перемогу, заради якої можна відтермінувати вибори. І цей посил виборцям здатний подіяти: як показують соцопитування, значна частина наших громадян згодна на капітуляцію, лиш би не чути про війну. Правда, цим громадянам не сказали, що за такий мир вони платитимуть зі своєї кишені.

Націонал-патріотичні сили, перш за все "Євросолідарність" як найрейтинговіша з них, спробують підняти рух проти капітуляції і вивести протести на вулиці. 24 серпня, на День Незалежності, у столиці запланований Марш захисників України. Частина його учасників, імовірно, залишиться в Києві ще на кілька днів, аби не допустити дозволу на вибори в ОРДЛО. Однак тут дуже важливо, наскільки такі протести будуть масовими. Тобто, це буде кількаденна акція, чи націонал-патріоти зможуть організувати серйозний і, що дуже важливо, спільний спротив. Щоб не було такого, що акцію різні сили перетягатимуть на свій бік і зрештою програють.

"ОПЗЖ" хоч ніби й може втратити частину голосів, які знову перетечуть до "зелених", та все ж у підсумку виграє. По-перше, реалізується кремлівський план і це вже для них добре. По-друге, вони ганитимуть владу за те, що та не придушує виступи "партії війни". По-третє, окрім справ Донбасу є й інші теми, незручні для влади. І чим далі переноситиметься дата виборів, тим більшою є ймовірність проблем із опаленням, тим вищі суми громадяни бачитимуть у своїх платіжках, і так далі. А головний ґешефт – максимально можливе приведення своїх або ідейно близьких депутатів до місцевих рад на Донбасі. Якщо вибори в ОРДЛО відбудуться за участю українських партій, то за "слуг" там все одно не голосуватимуть, а після відмашки з Кремля намалюють необхідні відсотки партії Медведчука-Бойка. Коли ж Зе-влада погодиться на вибори за участю партій, створених вже в "Л-ДНР", то у більшості своїй у місцевих радах ОРДЛО все одно сидітимуть колишні "регіонали", які у 2014-му перебігли на бік сепаратистів.

Чи є вигода від перенесення виборів для "Батьківщини"? Depo.ua нещодавно звернув увагу на заяви партії Юлії Тимошенко, де дали зрозуміти, що заради 1-2 відсотків на виборах готові допомогти і владі, і проросійським силам топити рейтинги партії Порошенка. Коли ж "зелені" підтримають скасування заборони на вибори в ОРДЛО, можна не сумніватися, що Тимошенко це рішення засудить. Але при цьому засуджуватиме і Порошенка за укладення Мінських угод. У такий спосіб "Батьківщина" спробує підняти свій рейтинг в якості таких собі суперпатріотів.

Ми лише змоделювали поведінку великих гравців у ситуації, коли постане питання перенесення місцевих виборів через потребу підготуватися до виборів на окупованих територіях. У цій моделі немає позиції наших західних партнерів, насамперед США, які можуть не схвалити поступки української влади, котра власними руками робить з Росії не учасника конфлікту на Донбасі, а лише посередника. Немає й ще одного важливого фактору – реакції місцевих рад та впливових регіональних гравців, які на хвилі незгоди з рішеннями центральної влади і вождів великих партій здатні суттєво переграти ситуацію в регіонах. Є й інші фактори, більш або менш суттєві, але найголовніше, що варто розуміти – наступні кілька місяців будуть вирішальними для долі країни. І зовсім не тому, що ми обиратимемо місцевих депутатів у Києві, Полтаві чи Львові...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme