Виборчий кодекс: Що таке вибори за відкритими списками і кому це вигідно

Сьогодні Верховна Рада таки ухвалила новий Виборчий кодекс

Виборчий кодекс: Що таке вибори за відкр…

За таке рішення проголосували 230 народних депутатів з 226 необхідних. Спікер Андрій Парубій десятки разів ставив на голосування повернення до правок і проголосувати за Виборчий кодекс вийшло не одразу. 

Новий Виборчий кодекс набирає чинності з 1 грудня 2023 року. Згідно із ним вибори проходитимуть за пропорційною системою з відкритими списками і прохідним бар'єром 5%. Раніше Володимир Зеленський хотів, щоб Рада внесла зміни до виборчого законодавства – пропонував пропорційну систему із закритими списками без мажоритатрки та зниженням прохідного бар'єру до 3%. Депутати це рішення провалили, от тільки ентузіазму зі сторони Парубія у повторному ставленні на голосування ініціативи особливо не спостерігалося – її взагалі не було.

Вибори ж 2019-го пройдуть за змішаною системою. Нині 50% Верховної Ради обирається по мажоритарних округах і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками. Пропорційна ж система з відкритими списками передбачає ліквідацію мажоритарки.

Що таке відкриті списки

Багато хто думає, що "відкриті списки" - це можливість побачити, хто в партійному списку взагалі є. Але ж подивитися на кандидатів насправді можна і зараз –партійні списки і без того відкриті. Тільки голосувати можна за весь список, а не за свого кандидата в ньому.

Пропорційна система з відкритими списками передбачає голосування за конкретного кандидата в партійному списку і хто більше набирає з кандидатів, той піднімається в цьому рейтингу вище. Тому конфігурація депутатів в підсумку може змінитися в порівнянні із тим, що зареєструвала політична партія на початках.

Наприклад, зараз кандидат Петренко може бути 10-м номером у партійному списку політсили "Українці", а кандидат Василенко - 9-м. Виборець це бачить, він підтримує Петренка, але голосувати змушений виключно за партію "Українці". Окремо обирати можна лише мажоритарника. 

У пропорційній системі виборці голосують за власних кандидатів у списку партії. І якщо Петренко отримає більше голосів за Василенка, то вони поміняються місцями. І взагалі, Петренко може бути найпопулярнішим у партії "Українці", тому посяде за результатами голосування перший номер в списку. А Василенко, навпаки, ризикує відкотитися на 20-те і вище, якщо симпатій до нього не буде. 

Така система фактично припинить продаж місць у партійних списках. І збільшить конкуренцію між особистостями. От тільки і виборцю буде важче, бо зміниться форма бюлетеня. 

Враховуючи, що виборець голосує не за партію, а кандидатів у її списках, загальний результат політсили буде залежати від кількості голосів, які в сукупності набрали кандидати. Простий приклад – партія "Українці" виставила 450 кандидатів на вибори.  Якщо в сукупності вони набрали, умовно, 1 млн голосів, то вираховується математично кількість мандатів у парламенті для політсили. Умовно, їм дісталося 25 чи навіть 30 мандатів. І в цю "тридцятку" увійдуть кандидати від "Українців", які отримали більшість голосів виборців за списком партії, а не за номерами початковими в списку. 

Чому депутатам так важко було за кодекс голосувати? І кому ж це вигідно?

Коаліція у Верховній Раді ще у 2014 році говорила про намір запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками. Але потім все зависло. Бо новий Виборчий кодекс не був вигідний тому ж Порошенку перед виборами 2019, оскільки мажоритарники дуже допомогли його партії і коаліції в цілому. Та і взагалі ці зміни нікому не були вигідні. Суттєво щось змінювати не дуже й хотілося. Але вже після поразки на президентських виборах у Порошенка почали активно пропагувати відкриті списки. І в підсумку, за новий Виборчий кодекс зараз проголосували, що стане ще одним піарним моментом для "Європейської Солідарності" з Геращенко, Парубієм і Порошенком в складі. 

От тільки рішення це виключно політичне. Після парламентських виборів нова Рада, швидше за все, повернеться до правок цього кодексу. І президент Володимир Зеленський сміливо зможе ветувати прийняте сьогодні рішення. Бо одне діло зараз говорити, що "ми прийшли на 5 років". В це хтось може і повірить. Та партія "Слуга народу" об'єднує різних людей, зовсім різні впливові кола, включно із Коломойським. Вони точно через 5 років йти нікуди не захочуть. І стара мажоритарка з купівлею округів може допомогти їм зберегти себе в Раді в 2024 році. 

Відкриті списки можуть бути вигідні нам, виборцям, а також новим кандидатам, які можуть конкурувати у партії. Але старим кадрам, грошовим мішкам, та елітам такі "реформи" не дуже потрібні в майбутньому. Тому у перегляді Виборчого кодексу зацікавленими після парламентських виборів будуть чимало гравців. Можливо, навіть ті, хто сьогодні так піариться на відкритих списках.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme