Верховний суд зобов’язав банки виплачувати депозити, не прикриваючись НБУ

Банки зобов’язані повертати людям депозити в повному обсязі, попри обмежувальні постанови Нацбанку

Відповідну постанову ухвалив Верховний суд, розглядаючи справу №6-37цс16, передає depo.ua.

"ЗСУ поставив на перше місце депозитний договір: якщо банк зобов'язався після закінчення певного терміну повернути людині обумовлену суму з відсотками, то він зобов'язаний це зробити в будь-якому випадку, навіть незважаючи на обмежувальні постанову Нацбанку. Якщо ж банк відмовився розрахуватися з людиною або виплатив йому не всю суму, то він зобов'язаний сплатити чималу пеню. Не лише 3% річних на всю невиплачену суму сукупно, як вигідно банкам, а ще й 3% за кожен день несплати за відсутності обмежень НБУ. Верховний суд чітко вказав у своїй правовій позиції, що до подібних правовідносин застосовується закон "Про захист прав споживачів" А це означає, що банк повинен платити 3% за кожен день невиплати людині вкладу вчасно", – пояснив ситуацію старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислав Кравець.

В Україні вже більше двох років діють обмеження НБУ на виплату вкладів населенню. На поточний момент українець має право за один день зняти з гривневого рахунку до 500 тис. грн, а з валютного – до 50 тис. у гривневому еквіваленті.

Водночас, як розповідають юристи, навіть в цих обмеженнях далеко не всі банки своєчасно виконують свої зобов'язання перед людьми. Тому питання нарахування пені в наш час дуже актуальне.

"Але це не означає, що банки її автоматично сплачують при порушенні термінів виплат. Ні, майже завжди вимагають принести їм відповідну постанову суду, причому, не дивлячись на те, що нарахування пені передбачено умовами депозитного договору", - запевнив керуючий партнер ЮФ "Можаєв і Партнери" Михайло Можаєв.
За його оцінкою, реально на фактичне стягнення з нормально працюючого банку пені йде від двох до трьох місяців.

"Щоб відтягнути момент виплат вкладникові, фінансисти готові вивчати висновок державної виконавчої служби, і чіплятися до найдрібніших помилок в них", - уточнив Можаєв.

Юристи впевнені, що нова постанова ВСУ спричинить нову хвилю позовів вкладників.

"Можна не сумніватися, що люди будуть відстоювати свої права в судах. І що значно виросте кількість позовів не тільки в частині повернення вкладів у повному обсязі, але і щодо нарахування добової пені в розмірі 3%. Після останнього висновку Верховного суду, виграти такі справи буде набагато простіше. Також це може значно підвищити дисципліну платежів серед банків", - підсумував Ростислав Кравець.

Нагадаємо, що обсяг депозитів в українських банках у 2015 році у національній валюті збільшився на 6,2% - до 388,7 млрд грн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme