Венедіктова проти Холодницького: Чому Генпрокурор пішла в атаку на САП, а не Ситника

Закиди щодо відсутності результатів боротьби з топкорупцією Офіс генпрокурора переадресовує до САП. Генпрокурор Ірина Венедіктова прямо назвала своїх колег винними у тому, що "весна посадок" так і не почалася. Але чи це так насправді?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Венедіктова проти Холодницького: Чому Ге…
Фото: Facebook/Venediktova

Учора Генеральний прокурор Ірина Венедіктова записала та оприлюднила в YouTube відеозвернення, в якому містяться звинувачення на адресу керівництва і прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) у неналежному виконанні їхніх обов’язків і саботуванні розслідувань.

Справа Кузьміна та інші: що Холодницькому пред’являє Венедіктова

"Прокурор повинен хотіти розслідування кримінальних проваджень, - почала здалеку генпрокурор. – У нього не повинно бути ані юридичного конфлікту інтересів ані морального". 24 березня, нагадала Венедіктова, на спільній нараді з керівниками Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (НАБУ і САП) вона узгодила заходи для протидії антикорупційним правопорушенням, та "минуло 2 місяці – а віз і нині там". Висновок генерального прокурора однозначний: "Вивчення стану організації розслідування кримінальних проваджень засвідчило численні порушення та неналежне виконання службових обов‘язків керівництвом та прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури".

"В актуальних та резонансних провадженнях по два, три, а іноді чотири роки тому повідомлено про підозру високопосадовцям, а слідство досі не завершене, винні до відповідальності не притягнуті, багатомільйонні збитки не відшкодовані", - заявила Венедіктова. Вона навела приклади, покликані довести, що упродовж тривалого часу САП не забезпечила ухвалення рішень щодо справ проти екскерівників Мінюсту, Міноборони, МОЗ, колишніх депутатів парламенту і керівників державних підприємств, посадовців часів президента Віктора Януковича за фактами розтрат та розкрадань державного майна і коштів в особливо великих розмірах.

Серед згаданих Генпрокурором незавершених розслідувань – справа про самозахоплення землі у Пущі Водиці під Києвом ексзаступником генпрокурора часів Януковича Ренатом Кузьміним, який замість виділених державою двох кімнат побудував на закритій території державної резиденції "Пуща Водиця" будинок площею понад 1000 кв. м. Цього місяця, за повідомленням "УП", цю справу закрили САП і НАБУ. 2016 року Печерський суд Києва накладав на цей маєток арешт. У листопаді 2019 року розслідування справи доручили детективам НАБУ, нагадала Венедіктова. За її словами, прокурори САП протягом шести місяців не забезпечили виконання жодної слідчої та процесуальної дії, хоча попередній орган досудового розслідування допитав понад 100 осіб і провів 30 судових експертиз.

У результаті, каже Генпрокурор, через порушення розумних строків провадження закрито, мільйонні збитки державі не відшкодовано, землю громаді Києва не повернуто, а підозрюваний уникнув відповідальності. Сьогодні Кузьмін, нагадаємо, є членом парламенту від партії "Опозиційна платформа - За життя".

Генеральний прокурор підкреслила, що "кричущі факти системних прорахунків в організації роботи" прокурорів САП свідчать про "споглядацьку позицію та цілковиту відсутність адекватних заходів з боку керівництва цієї прокуратури, і така безпорадність не може більше залишатись без реагування генерального прокурора".

На завершення Венедіктова згадала про обіцянку президента Володимира Зеленського "нещадно боротися з корупцією та показати результати такої боротьби на ділі, а не на словах, як дехто інший". Завершила свій виступ очільниця Офісу генпрокурора обіцянкою не підвести "очікування громадян України, президента" і колишніх колег Венедіктової по роботі в парламенті.

Керівник САП Назар Холодницький не забарився з відповіддю на звинувачення на свою адресу і щодо очолюваного ним відомства. Він заявив, що у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі готують "офіційну позицію спростування по кожній секунді відео генпрокурора". Зараз у САП збирають матеріали для спростування слів Ірини Венедіктової і обіцяють надати пояснення по конкретним провадженням, які перебувають у віданні антикорупційних прокурорів. А вчора увечері підлеглі Холодницького опублікували відкритого листа, в якому нагадали Венедіктовій, що Генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки працівникам САП та здійснювати дії, які стосуються виконання прокурорами їхніх повноважень. Бунт на кораблі? 

Хто має рацію та чим завершиться протистояння на Різницькій

Які висновки випливають із обміну публічними випадами представників одного відомства? Перше, що спадає на думку, - це те, що очільниця Офісу генпрокурора вдалася до піарного кроку, який має на меті зняти із неї в очах суспільства і, можливо, Банкової звинувачення у неефективній роботі системи прокуратури щодо боротьби з корупцією в політичних верхах України та "перевести стрілки" на того, начебто з чиєї "провини" досі не сидить у в’язниці за вироком суду жодна "велика риба".

На це можна зауважити, що Ірина Венедіктова працює в будівлі на Різницькій відносно мало часу: парламент призначив її на посаду 17 березня цього року. До того вона була народним депутатом від фракції "Слуги народу", а безпосередньо перед призначенням у прокуратуру за дорученням президента кілька місяців виконувала обов'язки директора Державного бюро розслідувань. Тож начебто зарано за два з чимось місяці праці чекати від президентської креатури результату, на який попередники першої жінки-генпрокурора не спромоглися за роки роботи. З іншого боку, критерієм, за яким Зеленський оцінює ефективність своїх призначенців, за його ж словами, є їхнє вміння давати швидкий результат. Тож, можливо, в Офісі генпрокурора розуміють, що час шукати відповіді на запитання, які можуть прозвучати будь-коли. І пробують вказати на "винних".

Разом із тим, відео, яке зробили і запустили на Різницькій, може мати й інші підтексти. Характерно, що вістря звинувачень Генпрокурора спрямоване саме на Холодницького і САП – лише на один з елементів сформованого за часів президента Порошенка ланцюжка антикорупційних інституцій. А де ж інші його ланки – НАБУ, Нацагенція запобігання корупції, Вищий антикорупційний суд (він не так давно почав працювати), які теж поки не продемонстрували помітних результатів профільної діяльності? Та "цапом-відбувайлом" Генеральний прокурор намагається зробити одного Холодницького.

Водночас директор НАБУ Артем Ситник, який примудрився сам потрапити до реєстру корупціонерів, у заяві Венедіктової практично не згадується чи фігурує десь на другому її плані. Цей дивний на перший погляд момент може свідчити про ухвалене на рівні керівництва держави рішення не конфліктувати із західними "друзями" директора Бюро і не чіпати його. Принаймні, поки у Верховної Ради не дійдуть руки до розгляду законопроєкту нардепа Олексія Гончаренка №3133, який запалить "зелене світло" звільненню директора Національного антикорупційного бюро за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією. Проєкт уже пройшов комітет Ради. "Група друзів" Ситника не припиняє голосно говорити, що звільнення директора НАБУ погано вплине на перспективу отримання Україною життєво важливого кредиту від МВФ.

Історична мить надання кредиту поки перенесена із травня на початок червня. Тож доти, вірогідно, Ситника не зміщатимуть. Подальші ж перспективи директора Бюро, який, незважаючи на зайнятість службовими обов’язками, знайшов час подати скаргу до Європейського суду з прав людини на рішення українських судів, якими його визнано корупціонером, залежатимуть від ставлення Банкової до побажань західних партнерів. Мабуть, тому "мішенню" для обуреної бездіяльністю антикорупційників генерального прокурора поки що став лише Холодницький.  

Окрім того, зараз САП перебуває у підвішеному стані – там напружено вирішують, хто і що має відповідати Офісу президента на вірогідні запитання щодо результатів у боротьбі з корупцією. Це вносить додаткове напруження у нинішнє становище керівника антикорупційної прокуратури. Рік тому, 31 травня, Зеленський дав САП і НАБУ три місяці, щоб досягти прогресу у розслідуванні резонансних справ. На наступній зустрічі у тому ж колі, 28 жовтня 2019-го, президент нагадав, що у НАБУ і САП "не зв’язані руки", а їхнє завдання – садовити до в’язниць насамперед топкорупціонерів.

Весна завершується, а очікувані виборцями президента яскраві посадки так і не почалися. Тож наступний етап у ставленні гаранта до борців з корупцією можна спрогнозувати за його ж заявою, яка прозвучала у фільмі, приуроченому до річниці президентства. Там Зеленський сказав, що вважає надмірною кількість правоохоронних органів в Україні: "…коли ми перезавантажимо всі правоохоронні органи <…> щоб ти знав, що перед тобою сидять три людини, і вони несуть повну відповідальність за криміногенну ситуацію, що всі хабарники, авторитети, бандити сядуть у в'язницю". Не виключено, що відео від Генпрокурора покликане зіграти роль у можливій грі у "третій зайвий" серед антикорупціонерів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme