Скандальний кредитний закон не вийде зі стін Ради

У закону про реструктуризацію валютних кредитів, що уже викликав цілий скандал, уже немає шансів вийти за стіни будівлі на Грушевського

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Скандальний кредитний закон не вийде зі…

Закон "Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті" вийшов оригінальним. Сумніви викликає все без винятку - якість законодавчого рішення, його потенційна вартість для кожного українця, пояснення депутатами своєї мотивації при голосуванні, і, врешті, понуре колупання ними підлоги з тихеньким "ми більше не будемо", озвучене вже сьогодні.

Для початку - про економічний аспект. Який полягає в тому, що за цим законом всі валютні кредити слід взяти - і сконвертувати в гривню. За тим курсом, який був на момент укладення кредитного договору. Ну, там 5,05, чи 5,45 - як кому пощастило. В будь-якому разі, явно не 20. А що робити з різницею? Тут все просто. Її треба взяти - і списати. 

Ціна питання - якщо вірити Нацбанку - 100 мільярдів гривень. Якщо не вірити Нацбанку, а вірити Мінфіну і його очільниці Наталі Яресько - всього 95. Врешті, це не так вже й важливо.

Хоча до ціни вчорашнього рішення, ймовірно, слід би було додати ще й розміри кредитної лінії від МВФ, яка може під спалахом законотворчого генія тихо розчинитись в тумані. Оскільки заборона втручання держави та НБУ в переговорний процес між позичальниками і банками щодо реструктуризації валютних кредитів закріплена Меморандумом про економічну та фінансову політику, який укладений в рамках співпраці з МВФ.

Немає сумніву, що банківська система подібного закону може не пережити. Тому її доведеться, в разі чого, докапіталізовувати і всіляко стимулювати. Докапіталізовувати, відповідно, будуть за допомогою "віртуальних" грошей, які спробують якось зв'язати у державних цінних паперах, але які рано чи пізно "вилізуть" у вигляді інфляції, і розподіляться більш-менш рівномірним пресом по всьому населенню країни. Таким чином, всі ми - включно з багатодітними матерями і бабусями із тисячогривневими пенсіями - профінансуємо придбання квартир тими бідолахами (це - майже без іронії), які не здогадались, що отримуючи зарплату в гривні, брати кредит в доларах - заняття ризиковане.

При тому не виникає сумнівів, що помітна частина парламентарів, голосуючи "за" вчорашній документ, керувалась виключно гуманістичними принципами, розуміючи непросту ситуацію, в якій опинились громадяни України.

Проблеми з вчорашнім законом лиш дві. По-перше, він обвалить економіку. А по-друге, він стане кроком у зворотному напрямку. Кроком до соціалізму, планової економіки, і до держави, яка думає замість кожного.

Що, власне, самі депутати на другий день щиросердно визнають - за допомогою покаянних промов, довгих списків охочих "відкликати голос назад", і всіх процесуальних зачіпок, які тільки можуть вигадати.  Депутати виправдовуються тим, що закон, мовляв, був прийнятий за умов "тиску на зал" з боку активістів "фінмайдану", які оточили будівлю парламенту, голосно кричали і взагалі, "чинили провокації".

Але сьогодні уже остаточно зрозуміло, що скандальний документ не покине стін парламенту - через процесуальні порушення при голосуванні. Вочевидь через це документ буде переголосований і необхідної кількості "за" нізащо не набере. Після цього документ буде відправлений "на перековку", і, якщо і повернеться до зали, то уже в значно більш прийнятному вигляді.

А людям, які втрапили у валютні кредити, як не крути, доведеться якось розбиратись з банками. Які і самі цього разу зацікавлені знайти якийсь варіант компромісу з "обпеченими" позичальниками - хоча б із тієї простої причини, що навіть забравши і продавши на аукціоні "кредитно-валютну" нерухомість, не зуміють відбити власних втрат. Безумовно, це буде довгий, болісний, і сповнений ексцесів процес. Але його, рано чи пізно, доведеться пройти. Можливо, підготувавши якусь програму соціального житла для тих, кому домовитись так і не вдасться. Разом з перспективою для надто жадібних банків взяти помітну участь у фінансуванні цієї програми.

Бо погодившись на вчорашній закон, ми зробимо семимильний крок до введення в країні соціалізму з популістичним ухилом, за який так запопадливо агітують деякі наші радикальні і не дуже політики. А от Україна новий період соціалізму навряд чи переживе.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme