Зрив вакцинації: Чому не Зеленський має щеплюватися індійською вакциною, а його "слуги"

Важко не погодитися з думкою, що влада вщент медійно програла старт щеплення від коронавірусу.  Та чи є у неї можливість переграти ситуацію собі та громадянам на користь

Політичний оглядач
Зрив вакцинації: Чому не Зеленський має…

З жорсткою критикою влади через перебіг вакцинації учора виступив п’ятий президент Петро Порошенко. "На мої питання, чому ж відмовляються вакцинуватися... я прошу вибачення за моє непарламентське висловлювання, яке прозвучало з вуст лікаря, який знаходився в розпачі: "Бо гівно привезли". І на сьогоднішній день ніхто не знає - це привезли з-за корупції або через профнепридатність. Дійсно, я почув, що у нас забезпечення вакцинами - це змагання, коли кожна країна сама за себе. Так ось у нас президент Зеленський програв це змагання в Європі, і Україна зайняла завдяки йому останнє місце", - заявив він на погоджувальній раді парламенту.

Не менш жорстко пройшлася по владі, щоправда, без згадок про президента, і Юлія Тимошенко. Вона не лише наголосила на небезпеці індійської вакцини Covishield, й анонсувала законопроект, який передбачає відповідальність влади та компенсацію громадянам, якщо вакцина не спрацює, або після щеплення у людей настануть "непрогнозовані наслідки".

Після заяви Тимошенко чомусь згадалася історія, коли вона, як прем’єр, опинилася у в схожій ситуації наприкінці 2009 року - тоді в Україні була епідемія "свинячого грипу". І уряд також звинувачували у неготовності до епідемії, у браку правдивої інформації, а політики, як і зараз, були і "лікарями", й "епідеміологами". Тоді в цьому образі виступали "регіонали" та друзі-вороги прем’єрки з Банкової, нині в їхній ролі сама Тимошенко. Втім, є і різниця: та історія завершилася завезенням до України препарату "Таміфлю", який вважався панацеєю від "свинячого грипу", нинішня ж вакцина, привезена з Індії, викликає багато запитань як щодо якості, так і щодо ефективності.

Про це кажуть і "слуги". Однак президентська фракція, як власне і сам президент, тепер перебувають у "заручниках" МОЗу. Адже, по-перше, не звільнили Степанова з посади ще після гучного скандалу із намірами купити китайську вакцину (її так і не привезли і зараз у дуже багатьох виникає питання, куди поділися гроші, які начебто перерахували китайцям), тож несуть спільну відповідальність з міністром. По-друге, після того, як Степанов на очах всієї країни щепився та пообіцяв, що наступним це зробить президент, "слуги" мусять мовчати про сумніви щодо якості привезеної з Індії вакцини, інакше кампанія буде провалена так і не розпочавшись.

Провладні спікери у боротьбі з критиками озброїлися тезами, які може й підходять для відповіді на закиди опонентів, проте аж ніяк не сприяють зростанню кількості тих, хто хоче щеплюватися вакциною з Індії. Теза перша: ті, хто критикує вакцинацію Covishield, підігрують Росії, котра активно просуває світом свій Спутник V. Слабка теза, адже хто б і як не просував російську сироватку в Україні, її просто у нас не зареєструють. Тому навіщо комусь витрачати час і кошти на завідома програшну справу, незрозуміло.

Теза друга: політичні опоненти очолили рух "антипрививочників" з метою зірвати вакцинацію, а провину повісити на владу. Також слабка теза. Якби навколо вакцин для України не було попередньо стільки скандалів і якби влада перед тим, як привозити це диво індійської фармакології, підготувала населення, то ніякі політичні опоненти не змогли б завадити успішному щепленню. Так, частина громадян повірила би критикам, однак не було б такої ситуації як нині, коли від щеплень відмовляються самі медики.

Теза третя стосуються якраз медиків. Мовляв, багато з них вже перехворіли і їм не потрібно вакцинуватися. Знову слабко, - чому ж тоді міністр, який хворів на коронавірус, щепився? Та ще й пообіцяв вакцинувати президента. Той також переніс ковід.

Четверта теза: вакцинація почалася індійською сироваткою, але вже от-от в Україну завезуть інші, у тому числі - поки визнану найефективнішою Pfizer. От громадяни й вирішили зачекати цього щасливого моменту. Depо.ua раніше вже писав, що якби влада думала на кілька кроків уперед та врахувала недовіру населення до вакцинації в принципі та до індійських вакцин зокрема, то першою до нас привезли би Pfizer. Хай і в меншій кількості, аніж Covishield, але масове щеплення почали саме нею. Так зробили багато країн. А вже після старту кампанії можна завозити та щеплювати іншими сироватками. Головне – отримати довіру від населення.

Чи можна виправити ситуацію, аби уникнути звинувачень у зриві вакцинації? Тут може допомогти або щасливий збіг обставин, або кардинальна зміна політики влади стосовно кампанії зі щеплення. Щасливий збіг обставин, якщо Covishield не даватиме значної кількості побічних ефектів. Що ж до зміни політики, то зараз чітко видно, що вакцинація стартувала на негативі і поки він пануватиме, нічого якісно не зміниться. Навіть якщо завтра Зеленському в прямому ефірі вколють індійську вакцину, все одно значна частина громадян вважатиме, що президента щепили чимось якісним. Ну, або взагалі розіграли спектакль.

А от коли за вакциною дійсно вишикується черга, і в ній стоятимуть "слуги народу", парламентські та місцеві провладні депутати, і вакцинуватимуться вони разом із народом, у тих самих лікарнях, а не заради піару на телекамери, тоді є шанс, що загальне сприйняття антиковідної вакцинації покращиться. Це лише один із елементів, можуть бути й інші. Серед них – антикорупційне розслідування щодо поставок вакцини в Україну. Точніше, без нього вже не обійдеться. Та головне, щоб у владі нарешті дали самі собі відповідь: вони дійсно хочуть зупинити поширення ковіду в Україні чи йдеться про чергову імітацію процесу? В очікуванні, що проблема і сама розсмокчеться. А от цікаво, ці діячі прораховували варіант, коли вакцинація не принесе ефекту? Тоді третій локдаун або глуха стіна з Європою, куди українців не пускатимуть, доки у нас не буде нарешті проведено масштабну та ефективну вакцинацію, але вже під контролем ВОЗ та інших міжнародних інституцій. 

Читайте також - Свобода пересування чи кінець безвізу: Що принесуть українцям "ковід-паспорти"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme