Вакарчук для Сходу: Кому потрібен політичний проект "Олег Сенцов"

Складається враження, що за відсутності ефективних смислів від традиційної опозиції, впливові фігури в Україні намагаються намацувати теми, з якими можна змінити ситуацію

Політичний оглядач
Вакарчук для Сходу: Кому потрібен політи…

Олег Сенцов, на відміну від переважної більшості колишніх в’язнів Кремля, які повернулися до України, став публічною фігурою. Він регулярно висловлює свою думку щодо тих або інших подій в країні, з’являється на різних заходах. Тобто, не пішов у тінь. Однак традиції вітчизняної політики свідчать про те, що тут може не обійтися без сторонньої зацікавленості у розкручуванні політичного проекту під легендарну постать Олега Сенцова. Такого собі нового Вакарчука для південних і східних регіонів.

Колишній в’язень путінського режиму встиг зробити кілька гучних заяв, деякі з них викликали невдоволення патріотичного виборця, однак в цілому колишній в’язень Кремля поки не давав підстав сумніватися в своїй державницькій позиції. Нагадаємо, критику на свою адресу Сенцов отримав за висловлювання про "братські народи". В інтерв’ю німецькому Der Spiegel він заявив наступне: "Я провів час на акціях протесту на Майдані і думав, що путінська система з її беззаконням і варварством скоро завалиться, що народ цього більше не витримає і що гряде революція. Ми, росіяни і українці, споріднені народи, ми, по суті, брати з невеликими відмінностями між нами. У мене самого російське походження. Але з кожним роком перебування в тюрмі я все ясніше розумів, що людям абсолютно байдуже, що відбувається в їхній країні". Після більш ніж 5 років війни називати росіян "братами з невеликими відмінностями"? Скажемо так: ці слова багатьох роздратували. А дехто навіть уздрів у цьому схожість із заявами Надії Савченко.

Однак після різко негативної реакції Сенцова на перепалку президента Зеленського з добровольцями в Золотому підозри розвіялися. "Переглянув учорашнє гучне відео стендапу із серії #янелох. У результаті: сором за президента і гордість за добровольця. Не пишу про військових, тому що не відчуваю на це морального права, адже не був на війні. Хочеться лише сказати їм спасибі за те, що у нас усе ще є своя країна", – написав кінорежисер у "Фейсбук". Тим самим висловивши думку мільйонів українців.

А днями Сенцов у блозі на "Новому времени", по суті, виклав тези, які можуть стати східцями, по яких він входитиме у велику політику. Зупинимося на них детальніше. Перше – він не вірить в реванш. Каже: "Цей фарш вже назад не вивернути, і дуже добре. Ми нарешті відкололися від російської і радянської імперії, яка нас всіх тримала в руках сотні років. Ми від неї відриваємося з кров'ю, тимчасовими втратами територій, втратами людей. Нікому свобода не давалася легко, і ми вперше з моменту розпаду СРСР за неї платимо", зазначив він. Дійсно, хотілося б вірити, що Сенцов щодо реваншу не помиляється, однак, на жаль, ціла низка подій останнього часу свідчить про інше. А реванш може бути різним – або швидким, або повзучим. На швидкий зараз дійсно ніхто не зважиться.

Друга теза Сенцова – його насторожує наша розділеність і агресивність, перш за все до думки інших людей. "Нетерпимість до чужих думок і чужих вчинків. Якщо думка іншої людини в чомусь не збігається з власною, людина моментально стає ворогом, спілкування припиняється", зауважив він. Сказане вкладається в рамку "національного примирення", яка, і це добре помітно, активно впроваджується у свідомість українців. І тут же Сенцов ніби розшифровує: "Давайте хоча б домовимося, що поки Путіна не переможемо, не збудуємо нормальну країну, будемо через дрібниці переступати. Спотикаючись на дрібному, ми великого не вирішимо". Теза правильна, але потрібно дивитися в корінь проблеми розділеності – минула виборча кампанія і подальші кроки переможців. Значна частина громадян, і це переважно активна частина суспільства, відчуває розгубленість від якої один крок до повної апатії. За якою або еміграція, або внутрішня опозиція. В такому емоційному стані годі сподіватися на великі звершення.

Нинішній політичний момент свідчить про недовіру цієї частини суспільства до традиційної опозиції. Навіть організовані нею масові заходи – чи то мітинги проти капітуляції, чи то виступи профспілок або аграріїв – не збирають значної кількості людей. Опозиція розділена, і смислів, які б її об’єднали попри старі образи, наразі не видно. З одного боку це болючий період переоцінки цінностей, а з іншого – час нових можливостей і нових лідерів. І, не виключено, Сенцова певні фінансово-політичні групи бачать серед таких лідерів. Але на прямо зараз, а в перспективі. Що це за групи? Відповідь на це запитання можуть дати ті інформаційні майданчики, на яких з’являтиметься Сенцов. У першу чергу йдеться про загальнонаціональні телеканали.  

Не виключено, що ми і помиляємося, однак схоже на те, що Олегу Геннадійовичу можуть готувати нішу морального авторитета нації, яка спорожніла за останні роки. Таким авторитетом виглядає Святослав Вакарчук, однак у нього є кілька суттєвих проблем, котрі не сприяють зростанню його підтримки: співпраця "Голосу" у парламенті у багатьох питаннях із "зеленою" монобільшістю, розмитість власної ідеології, електоральна прив’язка до західних регіонів країни і столиці. Простіше кажучи, якщо припущення про політичний проект під Сенцова має під собою підстави, тоді він виглядатиме як спроба отримати підтримку серед патріотично налаштованих виборців сходу та півдня країни. Утім, є й інший варіант: це буде не м'яка опозиція до "Зе-команди", а навпаки, її опора в разі, коли виборець розчаровуватиметься в Зеленському.  У такому випадку теза про широкий суспільний консенсус на підтримку дій влади, з певною її критикою, стане дуже актуальною. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme