В Україні почав діяти "коронавірусний" закон

Сьогодні, 18 березня, набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"

В Україні почав діяти "коронавірусний" з…
Фото: ЕРА

Закон був опублікований у виданні "Голос України" 17 березня, передає Depo.ua.

Документ передбачає:

  • внесення юридичного факту введення карантину в перелік форс-мажорних обставин;
  • можливість роботи вдома для працівників, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки;
  • надання права власникам змінювати режими роботи органів, установ, підприємств, додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, залученим до ліквідації захворювання, встановлення адміністративної відповідальності за самовільне залишення місця обсервації і т.д.

Штрафи за порушення правил карантину

Верховна Рада доповнила Кодекс про адміністративні правопорушення положенням, яке передбачає відповідальність за порушення правил карантину та санітарно-гігієнічних норм. За такі дії для громадян передбачили штраф від 17 тис. до 34 тис. гривень, а для посадових осіб – від 34 тис. до 170 тис. гривень.

Крім того, парламент у Кримінальному кодексі посилив відповідальність за порушення санітарних правил і норм, якщо таке порушення призвело до поширення захворювання. Штраф за такі дії вирішили збільшити з 1700 гривень до 17-51 тис. гривень.

Крім того, якщо раніше ця стаття передбачала також покарання у вигляді арешту на строк до 6 місяців та обмеження волі до 3 років, тепер покарання може передбачати також позбавлення волі на строк до 3 років. Залишається положення про позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, якщо такі дії спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки.

Особливі норми для закупівлі та податків для медзасобів

Відповідно до закону, тимчасово закупівлю товарів та обладнання для боротьби з коронавірусом будуть проводити без застосування процедур, передбачених законом "Про публічні закупівлі". За такі товари будуть проводити стовідсоткову передоплату. Також ліки, медичні засоби та обладнання для боротьби з коронавірусом звільнять від сплати ввізного мита та ПДВ. Кабмін буде здійснювати контроль за цінами.

Закон передбачає оперативну закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для ліквідації та недопущення епідемії коронавірусу, через переговорну процедуру, скорочену до одного дня.

Дистанційна робота

Законом прописується можливість роботи з дому для працівників, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки; надання права власникам змінювати режими роботи органів, установ, підприємств, установ, організацій, зокрема, прийому і обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов'язковим інформуванням населення про це через веб-сайти і інші комунікаційні засоби.

Доплати медпрацівникам, які лікують "коронавірусних"

У тижневий термін після прийняття законопроекту уряд повинен встановити додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які займаються ліквідацією захворювання на коронавірусне захворювання в розмірі до 200% заробітної плати.

Оплата комунальних послуг

На період встановлення карантину та 30 днів з дня його відміни забороняється припинення/зупинення надання українцям житлово-комунальних послуг у разі їх не оплати (у тому числі у неповному розмірі) та примусове виселення із житла.

Зазначимо, що діяти норми будуть протягом трьох місяців після опублікування закону. Однак за необхідності їх можуть продовжити.

Нагадаємо, 17 березня Рада схвалила "коронавірусний" закон й закон про внесення змін до Податкового кодексу щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров'я за кошти державного бюджету.

Крім того, Верховна Рада схвалила закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Довідка: 31 грудня 2019 року у китайському місті Ухань в провінції Хубей зафіксували спалах невідомої раніше пневмонії, яка згодом виявилась коронавірусом.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах китайського коронавіруса нового типу надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

11 березня Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо введення карантину на три тижні в навчальних закладах і заборони на проведення всіх масових заходів, а ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу на планеті.

14 березня Кабінет міністрів ухвалив рішення про тимчасову заборону в'їзду в Україну іноземців та закрив міжнародне пасажирське авіасполучення. 

У РНБО закликали громадян України повернутися додому до 17 березня.

16 березня Україна закрила в’їзд на свою територію для іноземців та осіб без громадянства у зв'язку з протидією поширенню коронавірусної інфекції COVID-19. 

Читайте також: В Україні карантин через коронавірус: Що відбувається (ХРОНІКА)

Коронавірус з Китаю і Україна: ТОП-6 відповідей на тривожні питання

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme