В епіцентрі скандалу. Чому Ситнику буде важко відмитися від Углави

Засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради у справі про корупцію в "Укроборонпромі" вилилося в майже одностайну атаку на директора НАБУ Артема Ситника з боку нардепів

В епіцентрі скандалу. Чому Ситнику буде…

Про це пише "Ділова столиця".

Після оприлюднення останньої серії розслідування Дениса Бігуса про причетність правоохоронних органів до корупції в оборонній сфері, скандал розгорівся з новою силою. Ось тільки фокус суспільної уваги змістився з фігури вже звільненого з РНБО Олега Гладковського і його сина на директора НАБУ Артема Ситника.

До такого повороту сюжету доклали руку не лише автори розслідування, але й народні депутати, які входять до складу Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, а також керівники інших силових органів, у кожного з яких знайшлася своя вагома причина звернути особливу увагу на діяльність НАБУ.

Під час засідання ТСК звинувачення на адресу НАБУ і персонально Ситника сипалися, як з рогу достатку. Так, голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький звинуватив свого колегу по антикорупційній боротьбі в незаконному приховуванні та знищенні матеріалів справи, свідомому затягуванню розслідувань, участі ряду "агентів НАБУ" у корупційних злочинах і зробив кілька інших малоприємних для Ситника заяв.

У свою чергу генпрокурор Юрій Луценко заявив, що розслідування корупції в оборонній сфері - це компетенція виключно НАБУ а, отже, і вся відповідальність за неефективні розслідування лежить лише на Ситникові та його відомстві.

Присутні на засіданні народні депутати пішли ще далі. Так, Тетяна Чорновол звинуватила співробітників НАБУ в державній зраді і роботі на ФСБ, оскільки ті, на її думку, зірвали важливий оборонний контракт з Індією. І Ситник, впевнена Чорновол, не тільки не міг бути не в курсі того, що коять його підлеглі, але й, швидше за все, їм давав прямі вказівки.

Інші депутати також не виявили достатньо лояльності щодо директора НАБУ, звинувачуючи того не тільки в посадових злочинах, а й у некримінальних гріхах, наприклад, хамському спілкуванні з депутатами. Зрештою Ситнику довелося пообіцяти подумати про відсторонення фігурантів скандалу з НАБУ, зокрема свого заступника Резо Углаву, і провести службове розслідування. У свою чергу нардепи публічно зверталися до СБУ, вимагаючи розпочати розслідування і проти Ситника.

Така одностайна атака на НАБУ і Ситника пояснюється кількома причинами. Холодницький, після скандалу з установкою НАБУ прослуховування в акваріумі його кабінету, з Ситником відверто ворогує. Претензії до Ситника від депутатів фракції "Народний фронт", велика група якої входить до ТСК, також цілком очевидні. "Фронтовики" більше за інших постраждали від розслідувань НАБУ депутатських е-декларацій за статтею "незаконне збагачення". Не приховують свого негативного ставлення до антикорупційного органу й представники фракції Радикальної партії.

Що ж стосується генпрокурора Луценка і нардепів від БПП, то для них причетність НАБУ до "Бігусгейту" виявилася особливо корисною, адже це дозволяє змістити фокус скандалу з фігури президента і головного фігуранта журналістського розслідування Гладковського на НАБУ і Ситника. Повністю нівелювати наслідки скандалу це, звичайно ж, не дозволить, але те, що НАБУ опинилось в останній серії розслідування, дозволяє розраховувати, що безпосередньо перед виборами про Гладковського трохи підзабудуть, тим більше, що його вже давно звільнено з РНБО і замінено цілком позитивним персонажем - полковником Сергієм Кривоносом, а ось Ситник і його детективи будуть у всіх на вустах.

Що ж стосується наслідків для Ситника, то, як вже зазначала "ДС", правових неприємностей у нього, скорше за все, не буде, оскільки довести провину співробітників НАБУ юридично, скорше за все, не вийде. Політичні наслідки у вигляді відставки Ситнику також не загрожують, оскільки законного механізму для його звільнення на сьогоднішній день немає. Тут потрібен або незадовільний результат аудиту НАБУ, який ніхто не проводить через відсутність необхідного кворуму аудиторів, або обвинувальний вирок суду, який вкрай малоймовірний. А от інформаційна кампанія проти Ситника, швидше за все, виявиться досить сильною. Занадто багато представників українських політеліт в ній зацікавлені.

Показово, що злий жарт із Ситником у всій цій історії зіграв його образ кришталево чесного і незалежного антикорупціонера нової формації. Адже в розслідуванні Бігуса фігурував не лише Ситник, але й СБУ, ГПУ, Нацполіція та й майже всі силові структури, однак саме на директора НАБУ впала вся тяжкість удару. Крім перерахованого вище це пояснюється ще й тим, що до корупційних скандалів в ГПУ, міліції або СБУ українці більш-менш звикли і нічого дивного в подібних звинуваченнях на адресу наших силовиків не бачать. Інша справа - нові антикорупціонери, їхня можлива роль у покритті корупціонерів здатна схвилювати пересічних громадян.

Схоже, в останні тижні перед виборами Ситника будуть змушувати піти по шляху Порошенко, якому довелося спочатку усунути Гладковського з посади, а після - і зовсім звільнити того. Ситника вже примушують усунути Углаву, а далі йому, можливо, доведеться і зовсім звільнити таку важливу для нього людину, і, може статися, не тільки його.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook