ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Україна святкує 100-річчя тризуба як державного герба

25 лютого 1918 року тризуб був затверджений державним гербом Української Народної Республіки

Depo.Влада
25 лютого 2018 10:33
ФОТО: depo.ua

Малої Рада обрала його тому, що це був знак Київської Держави часів Володимира Святого, передає Depo.ua.

Однак українського герба почалась ще задовго до правління Володимира. Одне з перших зображень тризуба на території сучасної України зафіксоване на знахідках періоду Трипільської культури IV-III тис. до н. е. Крім того, археологічні розвідки на Полтавщині та Київщині підтверджують, що на землях Центральної України тризуб був відомий як символ влади, знак родових старійшин або племінних вождів у VI-VIII ст.

А в період розквіту Київської Русі, у X-XIII ст.., зображення тризуба було від Криму до Новгорода, від Кавказу до Швеції і карбувався він на печатках, монетах, цеглинах для храмів.

Утім, після розпаду Київської Русі і до ХХ століття тризуби майже не використовувались. Іноді вони зустрічалися в геральдиці міст, на родових гербах чи у книгах. Деякі гетьмани, зокрема Богдан Хмельницький та Іван Мазепа, розміщували на своїх родових гербах хрести чи якорі, стилізовані під тризуб.

Під час Української революції, за пропозицією Михайла Грушевського, тризуб був прийнятий як Великий і Малий державний Герб УНР. Автором проекту тодішнього герба став Василь Кричевський.

А в 1991 році, ще за існування СРСР, під егідою Комісії з питань культури і духовного відродження Верховної Ради журі з парламентарів, істориків, мистецтвознавців, музейників 4 жовтня обрало саме той тризуб, який ми знаємо, із понад 200 конкурсних робіт як герб України. Переміг у конкурсі проект історика–геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького. 19 лютого 1992 року, Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом великого Державного герба.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада