Українські вчені радять прискорити темпи вакцинації

Вчені Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут ім. І.Сікорського" й Інституту епідеміології та інфекційних хвороб вважають, що темпи вакцинації в Україні занадто повільні

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу КПІ.

"Станом на 28 лютого 2021 року в Україні провакциновано близько 3 140 осіб, переважно медичних працівників. За умови продовження таких низьких темпів вакцинації потрібно буде майже 8 місяців, щоб реалізувати 250 тис. доз вакцини для першого щеплення. Зважаючи, що термін придатності вакцини Сovishield становить 6 місяців, постає необхідність перегляду плану вакцинації, затвердженого МОЗ України... Доцільно зробити вакцинацію доступнішою, переважно безкоштовною, для охочих вакцинуватися, щоб максимально ефективно вплинути на зниження епідемічних загроз у країні", – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що після певного покращення епідемічної ситуації на початку року на сьогодні кількість захворювань почала зростати. А прогнозне моделювання із застосуванням нейронних мереж вказує, що впродовж ближчих 10–14 днів кількість нових хворих може коливатися в діапазоні 4 500–9 000 осіб за добу за оптимістичним сценарієм і 5 000–10 000 – за песимістичним. Крім цього, кількість летальних випадків у зазначений період може коливатися в діапазоні 40–140 на добу, кількість одужань – 1 500–5 500 на добу, прогнозують учені.

Фахівці відзначають, що динаміка адаптації суспільства до хвороби за останній місяць погіршилася майже вп’ятеро, бо коефіцієнт адаптації KA(t) зріс з 0,8 до 4 %. Також вчені застерігають, що в найближчому майбутньому без ужиття запобіжних заходів можливе значне ускладнення епідемічної ситуації в країні.

До того ж йдеться у повідомленні, спостерігається висока невизначеність українців з приводу доцільності щеплення вакциною Covishield (від 56 до 92 %).

Науковці нагадують, що на даний час за кількістю доз вакцини на 100 громадян у світі лідирують Ізраїль (90,22), ОАЕ (59,11), Велика Британія (28,57), США (20,08) і Чилі (16,78). Країни Європейського Союзу істотно відстають від лідерів вакцинації. Середнє значення для Європейського Союзу становить 6,82, де щеплення отримали близько 2 млн осіб. За загальною кількістю щеплень перше місце у Європі посідає Велика Британія. З деяким запізненням проходить процес вакцинації у скандинавських країнах і на Балканах.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров'я вирішило популяризувати імунізацію від коронавірусу, дозволивши використовувати можливі залишки вакцин для щеплення громадських діячів

1 березня від коронавірусу вакцинувався міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Також планується якнайшвидша вакцинація президента Володимира Зеленського.

Як відомо, в Україні стартувала вакцинація проти коронавірусу 24 лютого. Першими вакцину проти коронавірусу в Україні отримують медичні працівники. Імунізація проводиться препаратом CoviShield, який виготовляють в індійському Інституті сироватки крові за ліцензією Oxford/Astra Zeneca. 

Що відомо про вакцину CoviShield, якою щеплять українців

CoviShield – це одна з двох вакцин від коронавірусу, що отримали дозвіл на екстрене використання в Індії. Друга – Covaxin, яку виробляє місцева фармацевтична компанія Bharat Biotech. Інститут сироватки крові, який виробляє вакцину в Індії, вважає, що CoviShield є високоефективним, посилаючись на дані досліджень III фази у Бразилії та Великій Британії.

CoviShield, як і AstraZeneca, виготовляють з ослабленої версії вірусу застуди (відомого як аденовірус) шимпанзе. Його модифікували, щоб він був більше схожий на коронавірус, однак захворіти від нього неможливо.

Коли вакцину вводять пацієнтові, вона спонукає імунну систему виробляти антитіла та готує її для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію. Щеплення роблять двічі, з інтервалом 4-12 тижнів.

Вакцину можна безпечно зберігати при температурі 2-8°С, а щеплення робити у наявних кабінетах лікарів. Це полегшує розповсюдження та використання цієї вакцини, у порівнянні з деякими іншими.

Для порівняння, вакцину від Pfizer потрібно зберігати при температурі щонайменше -70°C, при цьому виймати її з цього холодного середовища можна не більше чотирьох разів.

Фото: Черкаська ОДА

План вакцинації: як українців щепитимуть від коронавірусу

Вакцинація проти коронавірусу в Україні відбуватиметься у п'ять етапів, протягом яких провакцинують дев'ять пріоритетних груп населення.

Перший етап вакцинації охопить 370 тис. громадян – в основному тих, хто має найбільший ризик інфікування. Це, зокрема:

- працівники мобільних бригад вакцинації;
- медпрацівники, лікарі та середній медичний персонал, які працюють з COVID-пацієнтами;
- працівники лабораторій, де досліджуються аналізи на COVID-19;
- працівники екстреної медичної допомоги;
- персонал і люди, які живуть в інтернатах і будинках для людей похилого віку;
- військовослужбовці, які беруть участь в Операції Об’єднаних сил. 

Національна програма з вакцинації передбачає щеплення від коронавірусу для 50% населення України до першого кварталу 2022 року.

План вакцинації проти коронавірусу

Читайте також: Вакцинація від коронавірусу в Україні: Як проходить і що потрібно знати

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme