У Турчинова назвали 5 причин, чому система е-декларування виявилася "несертифікованим шматком"

Рада національної безпеки і оборони наголошує на п’яти проблемах електронного декларування і звинувачує в них розробників цієї "системи", яка названа "шматком несертифікованого продукту"
Depo.Влада
16 серпня 2016 10:29
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на прес-службу радбезу.

Так запевняють, що детально проаналізували ситуацію і дійшли висновку щодо існування питань, які "організатори цькування державних експертів, котрі волають про "змову" вищих посадових осіб країни, намагаються приховати":

1. Чому розробка програмного продукту, від якості якого залежить функціонування системи е-декларування, ефективність антикорупційної боротьби, авторитет країни та доля сотень тисяч громадян України, була доручена маловідомій приватній фірмі?

2. Чому були зірвані терміни здачі програмного забезпечення? Відповідно до угоди, термін здачі п'яти модулів програми - до 30.06.16. На експертизу до Держспецзв'язку було передано тільки три модулі програмного забезпечення. Усі розмови про те, що "відсутність цілісного програмного забезпечення ні на що не впливає та буде колись доопрацьовано", розраховані тільки на необізнаність адресатів цих заяв щодо функціонування складного програмного забезпечення та його захисту. У випадку своєчасного виконання угоди (до 30.06.16) можна було б провести попередню експертизу, спокійно виправити недоліки, отримати Атестат відповідності та запустити систему навіть не 15, а 1 серпня.

3. Чому навіть три з п'яти зроблених і наданих на експертизу модулів не відповідають вимогам КСЗІ?

4. Чому розробники та замовники програмного забезпечення все зробили, щоб заблокувати державну експертизу? Відомо про залучення приватних "експертів", які проходять у кримінальних справах за фінансові махінації. Необхідні для експертизи матеріали було надано лише 10-11 серпня, тобто за одну-дві доби до планового завершення експертизи. Замість прозорої співпраці з державними експертами, яка мала розпочатися ще до завершення експертизи, було організовано їх публічне цькування та приниження.

5. І останнє питання: а де, власне, система електронного декларування?
"Це складний програмно-апаратний комплекс, який крім програмного забезпечення повинен мати потужні сервери, систему управління, захищений зв'язок тощо. За наявною інформацією, вся "система" складається з кількох орендованих приватною структурою серверів, на які завантажили "шматок" несертифікованого програмного продукту і до яких НАЗК не має жодного відношення", – зазначили в РНБО.

Нагадаємо, 15 серпня в 00 годин 00 хвилин в Україні офіційно запрацювала несертифікована система електронного декларування. У Єврокомісії нагадали, що запуск системи електронного декларування з сертифікатом технічної безпеки є ключовою умовою безвізу.

В Україні систему е-декларування жорстко розкритикували так звані "єврооптимісти".

Більше новин політики читайте на Depo.Влада