У "Слуг" розповіли, як реформуватимуть СБУ і що зміниться

Служба безпеки України (СБУ) – не поліція, але зараз інколи дублює її функції. Після реформи так не буде, адже зменшаться правоохоронні функції та буде створена велика контррозвідка, що протидіятиме загрозам державної безпеки від інших країн та груп

Про це розповіла народний депутат від "Слуги народу" Мар’яна Безугла, передає Depo.ua із посиланням на прес-службу політсили.

Зазначається, що Служба повинна діяти на випередження та не допускати присутності в країні стратегічних компаній з російським капіталом або медіамайданчиків, афілійованих із країною-агресором.

"На жаль, в нас поки що все навпаки. Але невдовзі ситуація має змінитися. Адже запобігти державній зраді чи теракту значно дешевше, ніж ліквідувати їхні наслідки. Отже, превентивні заходи реагування на загрози державній безпеці – пріоритетний напрямок реформи", – наголосила Безугла.

За її словами, реформа СБУ назрівала давно, адже роками служба не зазнавала суттєвих трансформацій – лише накопичення проблем, а не адаптація системи до змін часу.

"До того ж не треба забувати, що тривалий час СБУ мало недостатнє фінансування, недосконалу штабну структуру та погану славу – здійснення тиску на бізнес, корупційні ризики всередині системи. Тобто інструменти, що теоретично покликані запобігати загрозам державної безпеки, використовувалися для реалізації корупційних ризиків", – уточнила нардеп.

Вона повідомила, що нині розроблено цілий пакет законопроектів, які змінять акценти в роботі органу. Це, зокрема, зміни до кількох десятків законів, які перезапускають напрямок – не тільки про СБУ, а прицільно:

  • про контррозвідку;
  • про боротьбу з організованною злочинністю;
  • про терористичну діяльність;
  • про державну службу.

"Взагалі немає сенсу нарощувати потужність силового блоку та ЗСУ, коли спецслужба не відображає інтересів держави і не захищає від зовнішніх впливів. Треба змінювати пріоритети", – зауважила Безугла.

Серед головних змін, за її словами:

  • у СБУ фактично зменшуються правоохоронні функції;
  • натомість створюється велика контррозвідка, що протидіятиме загрозам державної безпеки від інших країн та груп;
  • спецслужба не займатиметься розслідуванням економічних злочинів, корупції, організованою злочинністю.

"Сьогодні відбувається велике змішування, перетікання між різними правоохоронними органами – це неправильно! Ми маємо чітко розуміти, що СБУ – це не правоохоронний орган. У неї інший критерій якості. І вимірюється він не кількістю кримінальних проваджень", – пояснила нардеп.

Вона додала, що СБУ планують перебудувати у справжню спецслужбу:

–  з іншими підходами до визначення своєї ефективності;

–  з іншими підходами до роботи на випередження;

–  з потужною інформаційно-аналітичною складовою;

–  із системою підтримки ухвалення рішень для керівництва держави;

–  із недублюванням функцій правоохоронних органів.

"Якщо розслідування економічних злочинів – це суто правоохоронна функція, то СБУ стане контррозвідкою, яка протидіятиме зовнішньому впливу в економічній сфері. По суті, економічний злочин той чи інший бізнесмен може і не здійснювати, навіть якщо є підозра. А от чи не пов'язаний він з іншою країною, транснаціональною корпорацією або злочинним угрупуванням, що завдає шкоди державі, чи не є його компанія філією інших спецслужб, що використовує наших чиновників, щоб протягувати рішення в інтересах іншої держави – оце вже інше питання", – розповіла Безугла.

На її думку, контррозвідка відтепер має знати, чи не належить, наприклад, український мобільний оператор російським власникам.

"Сучасні спецслужби у світі стежать, зокрема і за тим, щоб державна власність не передавалась в приватизацію, концесію іншим державам", – додала нардеп.

Вона зазначила також, що головне для СБУ тепер – не зловити небезпечну банду, а розвідати, чи не є вона частиною транснаціональної злочинності, яка несе загрозу держбезпеці.

"Окрім зменшення правоохоронних функцій, ухвалення пакету законів про СБУ дозволить скоротити чисельність складу з 30 тис. осіб до 17 тис. Адже зараз фактично служба має забагато штабістів. Водночас, їй потрібно нарощувати оперативні спроможності, фахівців, які діятимуть "на землі", а не в київських кабінетах центрального управління", – повідомила Безугла.

Також, за її словами, запроваджується принцип цивільно-демократичного контролю.

"Це світова практика, коли створюється відповідний парламентський комітет, що контролюватиме діяльність СБУ і наглядатиме за нею", – підсумувала Безугла.

Нагадаємо, наприкінці вересня комітет Ради вирішив залишити розслідування економічних злочинів за СБУ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада