У "Слуг" розповіли, як реформуватимуть СБУ і що зміниться

Служба безпеки України (СБУ) – не поліція, але зараз інколи дублює її функції. Після реформи так не буде, адже зменшаться правоохоронні функції та буде створена велика контррозвідка, що протидіятиме загрозам державної безпеки від інших країн та груп

У "Слуг" розповіли, як реформуватимуть С…
Фото: Прес-служба СБУ

Про це розповіла народний депутат від "Слуги народу" Мар’яна Безугла, передає Depo.ua із посиланням на прес-службу політсили.

Зазначається, що Служба повинна діяти на випередження та не допускати присутності в країні стратегічних компаній з російським капіталом або медіамайданчиків, афілійованих із країною-агресором.

"На жаль, в нас поки що все навпаки. Але невдовзі ситуація має змінитися. Адже запобігти державній зраді чи теракту значно дешевше, ніж ліквідувати їхні наслідки. Отже, превентивні заходи реагування на загрози державній безпеці – пріоритетний напрямок реформи", – наголосила Безугла.

За її словами, реформа СБУ назрівала давно, адже роками служба не зазнавала суттєвих трансформацій – лише накопичення проблем, а не адаптація системи до змін часу.

"До того ж не треба забувати, що тривалий час СБУ мало недостатнє фінансування, недосконалу штабну структуру та погану славу – здійснення тиску на бізнес, корупційні ризики всередині системи. Тобто інструменти, що теоретично покликані запобігати загрозам державної безпеки, використовувалися для реалізації корупційних ризиків", – уточнила нардеп.

Вона повідомила, що нині розроблено цілий пакет законопроектів, які змінять акценти в роботі органу. Це, зокрема, зміни до кількох десятків законів, які перезапускають напрямок – не тільки про СБУ, а прицільно:

  • про контррозвідку;
  • про боротьбу з організованною злочинністю;
  • про терористичну діяльність;
  • про державну службу.

"Взагалі немає сенсу нарощувати потужність силового блоку та ЗСУ, коли спецслужба не відображає інтересів держави і не захищає від зовнішніх впливів. Треба змінювати пріоритети", – зауважила Безугла.

Серед головних змін, за її словами:

  • у СБУ фактично зменшуються правоохоронні функції;
  • натомість створюється велика контррозвідка, що протидіятиме загрозам державної безпеки від інших країн та груп;
  • спецслужба не займатиметься розслідуванням економічних злочинів, корупції, організованою злочинністю.

"Сьогодні відбувається велике змішування, перетікання між різними правоохоронними органами – це неправильно! Ми маємо чітко розуміти, що СБУ – це не правоохоронний орган. У неї інший критерій якості. І вимірюється він не кількістю кримінальних проваджень", – пояснила нардеп.

Вона додала, що СБУ планують перебудувати у справжню спецслужбу:

–  з іншими підходами до визначення своєї ефективності;

–  з іншими підходами до роботи на випередження;

–  з потужною інформаційно-аналітичною складовою;

–  із системою підтримки ухвалення рішень для керівництва держави;

–  із недублюванням функцій правоохоронних органів.

"Якщо розслідування економічних злочинів – це суто правоохоронна функція, то СБУ стане контррозвідкою, яка протидіятиме зовнішньому впливу в економічній сфері. По суті, економічний злочин той чи інший бізнесмен може і не здійснювати, навіть якщо є підозра. А от чи не пов'язаний він з іншою країною, транснаціональною корпорацією або злочинним угрупуванням, що завдає шкоди державі, чи не є його компанія філією інших спецслужб, що використовує наших чиновників, щоб протягувати рішення в інтересах іншої держави – оце вже інше питання", – розповіла Безугла.

На її думку, контррозвідка відтепер має знати, чи не належить, наприклад, український мобільний оператор російським власникам.

"Сучасні спецслужби у світі стежать, зокрема і за тим, щоб державна власність не передавалась в приватизацію, концесію іншим державам", – додала нардеп.

Вона зазначила також, що головне для СБУ тепер – не зловити небезпечну банду, а розвідати, чи не є вона частиною транснаціональної злочинності, яка несе загрозу держбезпеці.

"Окрім зменшення правоохоронних функцій, ухвалення пакету законів про СБУ дозволить скоротити чисельність складу з 30 тис. осіб до 17 тис. Адже зараз фактично служба має забагато штабістів. Водночас, їй потрібно нарощувати оперативні спроможності, фахівців, які діятимуть "на землі", а не в київських кабінетах центрального управління", – повідомила Безугла.

Також, за її словами, запроваджується принцип цивільно-демократичного контролю.

"Це світова практика, коли створюється відповідний парламентський комітет, що контролюватиме діяльність СБУ і наглядатиме за нею", – підсумувала Безугла.

Нагадаємо, наприкінці вересня комітет Ради вирішив залишити розслідування економічних злочинів за СБУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"