У Сеймі Польщі вже хочуть кидати в тюрму за невизнання "геноциду" поляків на Волині

У польському Сеймі розглядають запровадження кримінальної відповідальність за заперечення геноциду поляків на Волині
Depo.Влада
6 жовтня 2016 12:22
ФОТО: depo.ua

Перше читання двох відповідних законопроектів про внесення змін до закону про Інститут національної пам’яті тривало до пізнього вечора 5 жовтня, передає depo.ua з посиланням на Радіо "Свобода".

Проекти змін підготували Міністерство юстиції Польщі та депутати від партії "Кукіз’15".

Автори урядового проекту пропонують запровадити кримінальну відповідальність за приписування Польщі і польському народові співвідповідальності за злочини нацистів під час Другої світової війни. Зокрема, до кримінальної відповідальності мали б притягатися ті, хто перекручуючи історичні факти, публічно вживає поняття "польські табори смерті".

Згідно з пропонованими змінами, дії для захисту репутації Польщі може ініціювати неурядова організація. Відшкодування та компенсації за завдану Польщі зневагу мають потрапляти у державний бюджет. Законопроект передбачає покарання у вигляді позбавленням волі терміном до трьох років.

Натомість у законопроекті партії "Кукіз’15" йдеться про кримінальну відповідальність за заперечення геноциду, нібито реалізованого українськими націоналістами на Волині і Східній Галичині.

"Метою пропонованої зміни є значне обмеження публічного поширення брехні на тему геноциду на Волині і у Східній Малопольщі. Шкідливість безкарності публічного перекручування історії, особливо у такому трагічному аспекті, яким був акт масового винищення польського, єврейського, чеського, словацького, вірменського та українського населення не викликає сумнівів", – йдеться у законопроекті.

Пояснюючи необхідність таких змін, депутат-доповідач Томаш Жимковський говорив про зміцнення культу УПА в Україні як загрозу для польському народу.  Він також звернув увагу на велику кількість українських трудових мігрантів, які опинилися в Польщі і начебто мають націоналістичні погляди.

За словами Жимковського,  кримінальна відповідальність за поширення у Польщі українського націоналізму має бути знаряддям "відлякування" від протиправних дій. Його колега по партії Юзеф Бринкус вважає, що карати потрібно також тих, які звинувачують польський народ у проведенні антиукраїнської Операції Вісла у 1947 році. Бринкус зазначає, що провину за цю злочинну акцію треба покладати не на поляків, а на комуністів.

Ініціаторам змін до закону про Інститут національної пам’яті опонував депутат Марцін Свенціцький з партії "Громадянська платформа". Він вважає, що немає потреби змінювати цей закон, адже інститут й без того багато займається питаннями трагічних подій на Волині. За його словами, автори законопроекту хочуть принизити українців. У свою чергу Кшиштоф Мєшковський з партії "Новочесна" назвав перебіг читання законопроекту "сюрреалістичним непорозумінням"

Після дискусії депутати Сейму відправили обидва законопроекти на доопрацювання. Ініціатори змін до закону про Інститут національної пам’яті висловили сподівання, що невдовзі польський парламент ухвалить нову його версію.

Нагадаємо, 22 липня Сейм Польщі 442 голосами ухвалив резолюцію "Про встановлення 11 липня Днем пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА". У документі йдеться, що від геноциду на Волині у 1943-45 рр. загинули понад 100 тис. поляків.  У серпні Верховна Ради України висловила розчарування з цього приводу

Довідка: Найбільш резонансною подією польсько-українського протистояння у Другій світовій війні була Волинська трагедія (або, як кажуть поляки, Волинська різанина) — обопільні етнічні чистки, які їх вчинили Українська повстанська армія (УПА) та польська Армія Крайова (АК) за участю польських батальйонів шуцманшафта і радянських партизанів.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада