У пошуках мерів-"бандитів": Навіщо Зеленський затіяв аудит регіонів, і що з цього вийде

Президент Зеленський вирішив подолати проблему різкого підвищення комунальних тарифів за допомогою чиновницьких перевірок. Це може покращити його рейтинг, проте мало що змінить у тарифній політиці

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
У пошуках мерів-"бандитів": Навіщо Зелен…

Глава держави доручив заступнику керівника Офісу президента України Кирилу Тимошенку (наразі він відповідає в ОП за регіональну політику) провести "повний аудит наявних тарифів у місті Києві та в усіх областях України, зіставити ціноутворення за різні проміжки часу, а також отримати вичерпні роз’яснення від відповідних керівників на місцях щодо завищених тарифів та щодо тарифної політики в цілому".

В цьому ж тексті, оприлюдненому на сайті президента, чітко вказано, на що перевіряльники мають звернути окрему увагу: на думку Банкової, це "специфічні непрозорі "тарифні проекти" окремих очільників міст, як стягнення коштів за евакуацію авто, за користування загальнодоступними частинами громадського простору тощо". Які ж наміри влади приховує це на, перший погляд, прохідне президентське доручення?

Привертає увагу один із перших пасажів згаданої новини. Той, у якому "окремих представників місцевої влади" прямо звинувачують у "безпідставних спробах обґрунтувати перед суспільством додаткове зростання тарифів понад рівень, який уже викликає значні питання з точки зору справедливості". Тобто знову винна "невістка" - місцеві влади, і це вже стало для нинішньої команди Банкової своєрідною традицією: то карантинних вимог (часто безглуздих) відмовляються дотримуватися, то грошей у місцевих бюджетах "забагато" хочуть.

Цю думку у більш м’якій формі розвинув на сьогоднішньому засіданні уряду прем’єр. Денис Шмигаль заявив про намір провести вже сьогодні зустріч урядовців із мерами за участі представників Офісу президента і громадського об’єднання Асоціації міст України. Мета – вийти "на справедливе рішення, щоб місцева влада не піднімала тарифи на опалення для людей".

Тож цапом-відбувайлом за погані тарифні новини в очах населення Банкова відкрито робить міських голів. Варто чекати, що насамперед спробують "дістати" тих, хто не надто схиляється перед авторитетом центру – скажімо, голів західноукраїнських обласних міст та інших мерів, які ходять у "неблагонадійних". Утім, у цій спробі Банкова може наразитися на неприємну відповідь. Усі міські голови лише три місяці як уперше чи вчергове обрані на свої посади і отриманий ними мандат від виборців дає всі підстави не надто прогинатися перед столицею.

Тож завдання продемонструвати керованість регіонами з боку центру може виявитися складним. Тим паче коли поглянути, кому ж доручено "зіставити ціноутворення за різні проміжки часу, а також отримати вичерпні роз’яснення від відповідних керівників на місцях щодо завищених тарифів та щодо тарифної політики в цілому". Перевіряти мерів, багато з яких мають великий політичний і життєвий досвід, буде 31-річний Кирило Тимошенко, який лише віднедавна, з початку листопада минулого року, курує стосунки ОП з регіонами. Він змінив у цій ролі Сергія Трофімова, якого звільнили начебто через провал партії влади на місцевих виборах жовтня-2020.

До того Тимошенко відповідав у президентській команді за медійну політику, також його називають куратором закупівель товарів медичного призначення для боротьби з коронавірусом навесні минулого року і відповідальним від влади за проєкт "Велике будівництво". Про успіхи заступника глава ОП у вибудовуванні стосунків з регіональними елітами поки публічно не повідомлялося.

Тим не менш, саме йому президент доручив вивчати ситуацію з тарифоутворенням у регіонах. Попри те, що в тому ж уряді працює ціле Міністерство регіонального розвитку, де діють директорат регіональної політики, а також департаменти комунальних послуг, комунального обслуговування та житлової політики, які фахово займаються питаннями, що ставить перед своїм Офісом президент. Там, точно знають, які тарифи встановлені і як обґрунтований їхній рівень. Інше питання, що впливати на дії місцевої влади в міністерстві можуть у дуже обмежених обсягах. Але інформацією, яку лише збирається з’ясовувати президентський Офіс, чиновники уже володіють – шукати її не треба.

Наступне питання – а як реалізувати результати перевірки? ОП, швидше за все, далеко не ходитиме, а бюрократичними каналами звернеться по відповідну інформацію до того ж Мінрегіону. І потім доповість президенту: мовляв, там і там тарифи завищені. ОК, а далі що? Цікаво буде подивитися виставу "президент збирає засідання, припустимо, Ради регіонів, і категорично вимагає від мерів знизити тарифи". А ті його більш чи менш обережно ігноруватимуть, приводячи якісь свої аргументи. Ну і що далі чинитиме Банкова, якого нового міського голову назве "бандитом" (як це у травні 2020-го з іншого приводу сталося з мером Черкас Анатолієм Бондаренком, якого, до речі, містяни обрали на новий термін і не зважили на епітети з вуст Зеленського)?

Ситуація тупикова. Та ця вистава готувалася не для того, щоб "перелякати" мерів і не для того, аби насмішити фахівців з питань роботи комунальної сфери. Глядачем (бажано вдячним) Банкова призначила виборця. Який повинен цей популізм оцінити. Президент же сердито (дивно, що без чергового відосика) розпорядився перевірити тарифи на предмет справедливості. А перевірка справедливості, в наших нових реаліях, це і є відновлення справедливості. По аналогії з встановленням миру і переговорами про мир…

Проблема в тому, що частина людей, надивившись телевізора, може просто перестати платити. Бо ціни на комуналку у нас апріорі вважають завищеними. І в Україні і без того – криза комунальних неплатежів, поглиблена коронавірусом. Станом на листопад 2020 року відповідна заборгованість населення перевищила 56 млрд грн, і це ще до нинішнього опалювального сезону і нових цін. То навіщо платити за несправедливими тарифами (яка різниця, є вони такими насправді чи лише здаються) до завершення вистави з їх, тарифів, перевірки? Адже з Банкової можуть повідомити, що подекуди ціни зависокі…

Ситуація зі спробами команди Зеленського опанувати зростання тарифів за допомогою популізму нагадує "дуже креативну ідею" (слова самого президента), про яку він говорив ще 2019 року, – скасувати оплату комунальних послуг для малозабезпечених пенсіонерів, які досягли 70 років.

Читайте також: Кравчук і мільйон українців: Навіщо Зеленський хоче звільнити від комуналки армію пенсіонерів

Півтора роки тому, ми писали про вітчизняних політиків-чудотворців, які змагаються за рейтинги за допомогою бездумного популізму. Згадана обіцянка пролунала під завісу парламентської виборчої кампанії "Слуг народу", яка стала тріумфальною для партії Зеленського. Ніхто цей прожект реалізовувати, схоже, й не збирався. Але частина виборців на красиві слова повелася, що принесло додаткові бали "слугам". Зараз немає жодних підстав говорити, що за цей час виборець навчився фільтрувати обіцянки політиків. Саме тому тарифами на компослуги і надалі під камери диригуватимуть чиновники і президенти з Києва. Це ж так красиво.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme