У МОЗ сказали, які є протипоказання до COVID-вакцинації, та коли публічних осіб щеплять позачергово

Вакцина CoviShield від Oxford/Astra Zeneca в Україну поставляється в 10-дозних флаконах, і після відкриття вони повинні бути використані впродовж шести годин. Щепити відомих публічних осіб дозволяється за низки обставин, але є і протипоказання

Ірина Костенко
Шеф-редактор стрічки новин
У МОЗ сказали, які є протипоказання до C…
Фото: Telegram Олега Синєгубова

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я України та головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко під час брифінгу, передає Depo.ua.

Він нагадав, що наказом Міністерства охорони здоров'я від 1 березня міністр охорони здоров'я вніс зміни до дорожньої карти вакцинації проти COVID-19.

"Цими змінами дозволили популяризувати проведення щеплень залишковими дозами, які утворюються під час проведення виїзних мобільних сесій публічних і відомих осіб", – уточнив Ляшко.

Урядовець пояснив, що вакцина CoviShield від Oxford/Astra Zeneca в Україну поставляється в 10-дозних флаконах.

"Після відкриття флакону ці 10 доз повинні бути використані впродовж 6 годин. Повторне охолодження або повторне перевезення для використання цих доз суворо заборонено. Якщо ця вакцина не буде використана, вона підлягає утилізації. Саме для того, щоб ці дози, які можуть залишитися, не пропали, і не були утилізовані, і було внесено зміни до дорожньої карти", – розповів Ляшко.

За його словами, з метою раціонального використання залишкових доз дозволяється вакцинувати відомих публічних осіб у разі, якщо:

  • була зафіксована відмова від вакцинації тих людей, яких уже було заплановано щепити, і заради яких був відкритий 10-дозний флакон;

  • кількість людей, що вакцинується в день роботи мобільної бригади, була некратною десяти, і деякі дози залишаються;

  • людина прийшла на вакцинацію, але в неї були виявленні протипоказання до вакцинація. Тоді вакцинація не проводиться, а дозу можна використати згідно з наказом МОЗ від 1 березня.

Які є протипоказання до щеплення вакциною CoviShield від Oxford/Astra Zeneca

Ляшко повідомив, що наразі інструкція препарату CoviShield від Oxford/Astra Zeneca передбачає такі протипоказання до проведення вакцинації:

1. Наявна підвищена чутливість до діючої речовини вакцини.

"Діючі речовини зазначені в інструкції виробника", – уточнив головний санлікар.

2. Супутні захворювання, які супроводжуються значним підвищенням температури.

"Зокрема йдеться про лихоманку. Хотів би уточнити, що незначне підвищення температури, тобто субфебрильна температура, або застуда не є протипоказами до вакцинації. В цей період робити щеплення можна, але після консультації з лікарем", – пояснив Ляшко.

3. Тромбоцитопенія, або порушення згортання крові.

4. Ослаблений імунітет.

"У таких випадках потрібна додаткова консультація лікаря, і саме він ухвалить рішення щодо доцільності і безпечності проведення щеплення проти COVID-19", – наголосив заступник очільника МОЗ.

Що за препарат CoviShield і як він діє

У червні 2020 року велика шведсько-британська фармацевтична компанія AstraZeneca, зареєстрована у Лондоні (Велика Британія) уклала ліцензійну угоду з Інститутом сироватки на постачання одного мільярда доз для країн з низьким та середнім рівнем доходу, зобов'язавшись забезпечити 400 млн до кінця 2020 року.

CoviShield – це одна з двох вакцин від коронавірусу, що отримали дозвіл на екстрене використання в Індії. Друга – Covaxin, яку виробляє місцева фармацевтична компанія Bharat Biotech.

Вакцину CoviShield (AstraZeneca) виробляють у місцевому Інституті сироватки крові – це найбільший у світі виробник вакцин. Він виробляє понад 50 мільйонів доз на місяць.

Важливо, що CoviShield, як і AstraZeneca, виготовляють з ослабленої версії вірусу застуди (відомого як аденовірус) шимпанзе. Його модифікували, щоб він був більше схожий на коронавірус, однак захворіти від нього неможливо.

Коли вакцину вводять пацієнтові, вона спонукає імунну систему виробляти антитіла та готує її для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію.

Щеплення роблять двічі, з інтервалом 4-12 тижнів.

Вакцину можна безпечно зберігати при температурі 2-8°С, а щеплення робити у наявних кабінетах лікарів.

Це полегшує розповсюдження та використання цієї вакцини, у порівнянні з деякими іншими.

Для порівняння, вакцину від Pfizer можна зберігати при температурі щонайменше -70°C, при цьому виймати її з цього холодного середовища можна не більше чотирьох разів.

Чого чекати від вакцини CoviShield

Міжнародні клінічні випробування вакцини AstraZeneca показали, що коли людям вводили половину дози, а потім повну дозу, ефективність досягла 90%.

Разом із тим, вже є інформація, що триваліший проміжок між першою та другою дозами збільшує загальну ефективність щеплення – у підгрупі, яка отримувала вакцину таким чином, її ефективність після першої дози була 70%.

Інститут сироватки крові, який виробляє вакцину в Індії, вважає, що CoviShield є високоефективним, посилаючись на дані досліджень III фази у Бразилії та Великій Британії.

Нагадаємо, 23 лютого в аеропорту "Бориспіль" приземлився літак із першою партією вакцини проти коронавірусу CoviShield, яку виготовляють в індійському Інституті сироватки крові за ліцензією Oxford/Astra Zeneca.

Після відвантаження 500 тис. доз вакцини з літака, її було доставлено на логістичний склад. Звідти вона потрапила в регіони України, після чого стартував перший етап вакцинації громадян мобільними групами.

24 лютого опівдні від коронавірусу щепили першого українця – ним став медик із Черкаської обласної лікарні Євген Горенко. Тоді ж в Україні набуло чинності запровадження адаптивного карантину.

Першим із публічних осіб 1 березня вакцинувався очільник МОЗ Максим Степанов. Він зробив це у прямому ефірі.

2 березня на камеру щепився і президент Зеленський. У цей же день вакцинували у прямому ефірі й заступника міністра охорони здоров'я – головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme