У Києві хочуть прибрати ім’я Чайковського з назви Національної музичної академії

Київська міська рада вирішила звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики щодо перейменування Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського

Про це йдеться на сайті Київської міськради, передає Depo.ua.

Як пояснила депутатка міськради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха, експертна комісія Українського інституту національної пам’яті підтвердила належність назви академії до символіки російської імперської політики.

Муха наголосила, що Петро Чайковський є російським композитором, і всі його опери, кантати й переважна більшість камерно-вокальної музики написані саме на російські тексти.

"Це стосується і вокальної музики Чайковського, написаної на вірші Тараса Шевченка. Насправді композитор не звертався до оригінальних текстів українського поета, а використовував російські переклади", — зауважила депутатка.

Вона також додала, що попередниця Національної музичної академії — Київська консерваторія — як вищий навчальний заклад виникла лише в 1913 році, тобто через 20 років після смерті російського композитора. А його ім’я в назві консерваторії з’явилося аж у 1940 році з нагоди 100-річного ювілею Чайковського.

"Це чітка складова пропаганди російської імперської політики", — зазначила Муха.

Ще у червні 2022 року Вчена Рада Національної музичної академії (НМАУ) вирішила залишити ім’я композитора Чайковського у назві закладу.

Після цього студенти та випускники НМАУ ім. П. І. Чайковського оприлюднили лист, у якому виявили "свою громадянську позицію щодо необхідності виключення імені російського композитора з назви нашого навчального закладу".

У липні того ж року Експертна рада МКІП з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму зазначила, що ім’я Чайковського може бути присутнє в українському культурному і громадському просторі, "оскільки він не був імперським шовіністом, ворогом гуманізму чи загальнолюдських цінностей як таким".

Водночас усе одно Рада рекомендувала колективу закладу відмовитися від прізвища композитора у назві.

"Абсурдний вигляд має ситуація, коли дві консерваторії у світі — у Москві та Києві — мають ім’я Чайковського, а фрагмент його концерту є офіційно затвердженим гімном, який звучить під час виступу російської олімпійської команди під нейтральним прапором, фактично слугуючи символом нинішньої росії як держави", — йшлося у повідомленні.

У грудні трудовий колектив академії не зміг вирішити, чи потрібно вилучати ім’я композитора з назви закладу, та відклав це питання для подальшого вивчення. У Міністерстві культури були цим розчаровані.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада