Україна розслідує втручання у вибори в США: Кого зроблять крайнім за "плівки Деркача"

Довкола політичних і персональних наслідків для осіб, щодо яких почали діяти санкції Мінфіну США, відбуваються показові гойдання позиції української влади. Вони зайвий раз демонструють, що її слова і діла значною мірою обумовлені необхідністю демонструвати лояльність нашим стратегічним партнерам

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Україна розслідує втручання у вибори в С…
Фото: eurointegration.com.ua

Почнемо з нагадування про те, що 11 січня Управління контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США повідомило про запровадження санкції проти семи фізичних та чотирьох юридичних осіб з України. Причиною покарання названо їхню причетність до пов’язаної з інтересами Росії мережі іноземного впливу на політичну ситуацію в Сполучених Штатах. "Обличчям" групи підсанкційних є народний депутат Андрій Деркач, якого Вашингтон прямо називає "російським агентом". У цю компанію потрапив і член фракції "Слуга народу", голова Київської обласної організації президентської партії Олександр Дубінський.

Якою була перша реакція офіційного Києва? Ніякою. Перший заступник голови фракції "Слуга народу" і формальний лідер однойменної партії Олександр Корнієнко заявив, що питання накладених на Дубінського санкцій США поки відсутнє в порядку денному чільної української політичної сили. Мовляв, є більш нагальні виклики – такі, як зростання тарифів на енергоносії.

Далі відреагував PR-радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк. У вівторок він запевнив журналістів, що глава української держави і ОП ніяк не реагуватимуть на санкції з боку уряду США проти члена пропрезидентської партії та представника монобільшості у Верховній Раді Олександра Дубінського. При цьому він посилався на те, що реагувати має не президент, а керівництво фракції, членом якої є підсанкційний Дубінський.

Та все ж Подоляк – особа в сьогоднішній конструкції влади хоч і до певної міри впливова, та неофіційна. Або офіційному Києву на щось натякнули з-за океану. Бо вже наступного дня, у середу, 13 січня, безпосередній шеф Подоляка, керівник президентського офісу Андрій Єрмак у Твіттері запевнив: влада зробить все можливе, щоб покарати осіб, що втручалися у вибори США. Цікаво, що допис цей вийшов англійською мовою, неначе призначався він для звіту невідомим іноземним адресатам. Щоправда, зреагували здебільшого читачі з нашої країни… (Зі стилю коментарів виникає враження, що коментував сам Дубінський)

Деякі оглядачі припускають, що меседж пана Єрмака призначався для посольства нашого головного стратегічного партнера, розташованого по вулиці Авiаконструктора Iгоря Сiкорського, 4 у Києві, тобто амбасади США. Лише за кілька годин після появи посту Єрмака допис аналогічного змісту з’явився на Фейсбук-сторінці Офісу президента України. Але вже державною мовою.

Та більш вірогідно, що йдеться лише про намагання дезавуювати критичні випади на адресу Банкової через відсутність реакції з її боку. А нерозуміння щодо мовчанки влади існує і в "слуг".

"Це лише початок "веселого" періоду для проросійських діячів та корупціонерів. Санкціями США не обмежаться", – пророкує у Фейсбук член фракції "Слуга народу" Єгор Чернєв. Не менш однозначно зреагував у соціальній мережі і голова Львівської обласної держадміністрації, депутат Львівської облради від "слуг" Максим Козицький, який закликав партійне керівництво "дати оцінку ситуації".

На цей час майже офіційною позицією держави можна вважати заяву на сьогоднішньому брифінгу міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби про те, що "окремі українські посадовці і депутати", які намагалися втрутитися у американську політику, мають понести за це відповідальність. "Дії окремих осіб мають розглядатися як дії окремих фізичних осіб. Я також хочу наголосити, що США в усій комунікації, присвяченій цьому питанню, наголошують, що вони мають підстави підозрювати цих людей у діях в інтересах РФ, а не України. Це дуже важливо для того щоб в інформпросторі і в суспільній думці США не формувалася думка про те, що українці від імені держави щось робили", – сказав очільник українського МЗС.

Як розвиватимуться події і про які обіцяні ОП "конкретні кроки" дізнається країна – за ідеєю, країна побачить уже скоро. Варіантами розвитку подій можуть бути як спроба виключити Олександра Дубінського з фракції "слуг", так і його "добровільний" вихід за обопільною неафішованою згодою (якщо така й буде, то про неї дізнається вся країна – у монобільшості ж немає таємниць від суспільства, і все таємне тут же стає явним).

Читайте також: Американська проблема Зеленського: Чи виключать "підсанкційного" Дубінського з фракції "слуг".

Та при цьому немає гарантій, що після показового покарання Дубінський не почне розповідати про "зовнішнє управління" в унісон з рештою "слуг" і не почне співпрацю, скажімо, з тією з ж "Опозиційною платформою – За життя"… Також Дубінський може піти в тимчасову "тінь", поки над його головою не розійдуться хмари геополітики. Або почати створювати власний, іменний політпроект, що мобілізуватиме адептів міфу про зовнішнє управління. Чимало політиків вже почали відмежовуватися від "Слуги народу", яка стрімко втрачає рейтинги і стає токсичною.

Не менш цікаве питання – в якій якості збереже себе в українській політиці після запровадження санкцій з боку США Андрій Деркач, депутат-мажоритарник від округу на Сумщині. І тут владі щось зробити буде складніше. Бо Деркач – це не лише про інтереси Росії. За ідеєю, в Україні мало би початися слідство щодо джерела походження його записів, з оприлюднення яких і почався весь скандал. Але ми так і не знаємо, чи відкрито відповідну справу і як вона розслідується, якщо взагалі існує.

Можливо, це й недаремно. Бо неупереджене слідство може вийти на… певних осіб на Банковій. Яким це ну ніяк не потрібно. Але ж не лише Деркач чи Дубінський, а й сам президент Зеленський навесні 2020 року, на галявині біля Маріїнського палацу розповідав, що Офіс генерального прокурора уже відкрив провадження через "плівки Деркача". Він же наполягав, що правоохоронні органи мають реагувати на інформацію з цих аудіозаписів. А також що "це може бути кваліфіковано як державна зрада"… 

А ще раніше, під час події, за якою міцно закріпилася назва "стадіон так стадіон" Зеленський стидав Порошенка за те, що всі "ваші люди досі мають обидві руки" (посилаючись на обіцянку тодішнього президента рубати руку за корупцію). От тільки сам він поки що замість рубати руки своїм друзям, робить це з тими, хто насмілюється щось казати проти них. Згадати хоча б про "зрадника" Лероса і його "порожні" заяви. Або про Татарова - офіс Венедіктової відкликав із суду клопотання про обрання йому запобіжного заходу. 

Тому, можливо, доведеться робити якісь показові кроки принаймні щодо Дубінського, якого можуть зробити своєрідним цапом-відбувайлом. Витиснувши його з фракції, в ОП покажуть нашим партнерам, про яких сам згаданий депутат пише в лапках, що Київ здатний карати своїх. І, можливо, спустять таким чином на гальмах розслідування джерел появи "плівок Деркача" і реального покарання російських агентів в українській політиці.

Але поки що все це виглядає дуже сумнівно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme