Ту-95 на Донбасі: Навіщо російські бомбардувальники літали над "Л-ДНР"

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ на сході України повідомила, що спостерігала в небі російський стратегічний бомбардувальник

Ту-95 на Донбасі: Навіщо російські бомба…

У черговій доповіді спостерігачі ОБСЄ повідомили про досить гучну новину. 15-го лютого вони спостерігали над Донбасом прольоти російських стратегічних бомбардувальників. В ОБСЄ не уточнюють, який саме це був літак, але припускають, що в небі бачили Ту-95 або ж Ту-142.

У звіті сказано, що о 10:00 15 лютого в передмісті селища Старобешеве, в районі, який контролюють терористи (32 кілометри на південний схід від Донецька), був знятий літак, що летів з південного заходу на північний схід. Мова йде про літак Туполєв Ту-95 або Туполєв Ту-142. В той же день, з 10:50 до 11:10 такий самий, або ж навіть той самий літак був помічений на північний схід від Любовки, в 43 кілометрах на південний схід від Донецька. Цю зону також контролюють терористи. Літак пролетів з півночі на південь і потім у зворотному напрямку. Цілком можливо, що йде мова про стратегічні ракетоносці Ту-95МС, які останнім часом активно беруть участь в різних навчаннях на території РФ з нанесенням ударів по наземних цілях ворога.

Більше того, міністерство оборони Росії ще в 2015-му опублікувало відео нанесення ракетних ударів по позиціях ІДІЛ стратегічними бомбардувальниками Ту-95МС.

Це було перше офіційне підтвердження застосування літаками, які в НАТО називають "ведмедями", нових крилатих ракет Х-101. До цього дана зброя використовували лише стратегічні ракетоносці Ту-160.

Що могли робити російські бомбардувальники над Донбасом

Штука в тому, що саме 15-го лютого в окупованому Криму російські Ту-95 відпрацьовували умовні пуски ракет по материковій території України. Про це оперативно повідомило Командування Повітряних сил ЗСУ.

"Винищувальна та бомбардувальна авіації країни агресора здійснювала вильоти з аеродромів Курськ, Міллерово, Гвардійське та Саки з максимальним наближенням до державного кордону України та лінії розмежування.
Окрім того, група стратегічних бомбардувальників-ракетоносців
Ту-95 у супроводі пари винищувачів Су-30 РФ проліт в повітряному просторі АР Крим та відпрацював умовні пуски крилатих ракет у напрямку материкової частини України", - йдеться в повідомленні.

Імовірно, над Донбасом все ж пролітали Ту-95. Вилітати могли як з Криму, так і з Міллерово.

Що це за літак

Ту-95 - радянський і російський турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець, найшвидший у світі літак з гвинтовими двигунами. Перший політ машина цього типу зробила 12 листопада 1952 року. У радянські часи - це була зброя ядерного стримування. Тоді в СРСР всерйоз боялися, що США нанесе ядерного удару по країні.

Було чимало модернізацій Ту-95, зокрема Ту-95М, Ту-95К, Ту-95КМ, Ту-95Р, Ту-95РЦ, Ту-95МС...

Як зазначає "Вікіпедія", у Ту-95МС з Ту-142М було перероблено 6 машин, номери починаються на 64034200. Роботи з модернізації тривали по 1983 рік включно. Серійних Ту-95МС побудовано 34 літака (за іншими джерелами 56), заводські номери починаються на 100021.

National Interest зазначає, що попри старість Ту-95, його не можна називати "застарілою зброєю". Ту-95МС здатен літати на велику дальність, він озброєний новітніми крилатими стелс-ракетами X-101, які при дальності 5500 км дозволяють Ту-95 атакувати цілі за межами радіусів дії будь-яких систем ППО. Практичне застосування Ту-95 в Сирії довело, що літак може реально використовуватися в сучасних локальних війнах.

Що може бути на Донбасі

Якщо говорити про війну на Донбасі, де наразі у повітні активно використовуються безпілотники, а за "Мінськом" сторони обходяться без авіації, Росія здатна розіграти карту Ту-95МС для нанесення точкових ударів по позиціях українських військ. У тому випадку, якщо вони остаточно вирішать вийти з формату переговорів, а також не домовляться з новою чи старою владою після виборів 2019 в Україні. Не просто ж так відпрацьовуються удари з винищувачами Су-30 на навчаннях.

Використання авіації на Донбасі може стати вирішальним аргументом, втім тоді Росія буде повноцінно втягнута у війну. Наразі ж про базування цієї авіації саме на Донбасі говорити зарано. Бо тоді б вони були раніше помічені ОБСЄ. І для базування немає відповідної інфраструктури.

Що може протиставити Україна? Сьогодні ми маємо ЗРК "Бук" та С-300. Вони можуть знищувати цілі на максимальній відстані в 32 і 75 кілометрів. Також у стрій повертатимуть ЗРК малої дальності "Куб", "Тор" і С-125. Окрім них ми зможемо розраховувати на комплекси середньої дальності С-300ПТ, С-300В1. А головне - на систему великої дальності С-200В, яка може вражати цілі на відстані 240 кілометрів. І хоча йде мова про радянські зразки, які є вразливими до ударів ворога, ця зброя точно не буде зайвою. Окрім цього, не варто забувати про нашу авіацію (Сушки, МіГи), яка цілком здатна перехоплювати російські літаки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme