Цирк на дроті: Чи стане піар на детекторі брехні фатальним для "слуг народу"

Історія з перевіркою депутатів фракції "Слуга народу" на поліграфі з етапу чуток переходить на рівень реалізації. Що ж, шоу для електорату забезпечене

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Цирк на дроті: Чи стане піар на детектор…

Президент України Володимир Зеленський відправив депутатів з комітету з питань фінансів, податкової та митної політики на поліграф. 

"Напевне, багато хто думає, що міжнародний візит президента у далеку країну – зручна нагода дискредитувати фракцію "Слуга народу" та посіяти розбрат і розкол, який надто сподобається нашим ворогам – і зовнішнім, і внутрішнім. Хочу сказати цим людям: якщо ви так насправді думаєте, то глибоко помиляєтеся. Я в курсі всіх подій, тримаю руку на пульсі. Жодна заява, жодна інформаційна операція повз мене не проходить. І я не допущу, щоб хтось зсередини фракції чи ззовні міг кидати тінь на політичну силу, яка отримала мандат більшості від народу України", наголосив у своєму пості у "Фейсбук" президент Володимир Зеленський.

Він закликав усіх членів комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики пройти перевірку на детекторі брехні. "Якщо цією перевіркою буде встановлена хоча б найменша вірогідність того, що хтось із депутатів брав гроші за голосування на комітеті, цими депутатами мають зайнятися антикорупційні органи", зазначив президент.

"Так само вважаю за необхідне вчинити і стосовно депутата, який вів сумнівну переписку щодо "вирішення питань" (йдеться про "слугу" Медяника – ред.). І якщо підозри виправдаються – ми з такими депутатами попрощаємось", продовжив Зеленський. І додав: "Ми йшли на вибори під лозунгом "Зробимо це разом!". Я вірив і продовжую вірити в кожне слово з цього лозунгу. Разом – то разом. Разом робити, разом відповідати. Не намагаючись бути святішими за інших".

Нагадаємо, днями нардеп Олександр Дубінський повідомив, що членів фінансового комітету парламенту хочуть перевірити на детекторі брехні у зв’язку зі звинуваченнями у можливому отриманні грошей за відмову у підтримці законопроекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості". Цим документом пропонувалося скасувати монопольні електронні майданчики для оцінщиків нерухомого майна, які автори законопроекту вважають корупційною годівничкою. Натомість інша група авторів, також зі "слуг", запропонувала альтернативний законопроект, мета якого – діджиталізація сфери оцінки майна. Між собою ініціатори законодавчих змін домовитися не змогли. Зрештою, представники монобільшості провалили голосування на комітеті, що викликало підозру у їхніх же соратників: а чи бува не взяли депутати за це гроші. У кулуарах навіть називалися суми: по 30 тисяч "зелених" "зеленим".

І ось тепер члени комітету змушені пройти процедуру виявлення їх правдивості чи брехливості. Згаданий вище Дубінський вже повідомив: на детектор піде разом з Давидом Арахамією, головою фракції "Слуг народу". Пряма трансляція дійства сьогодні о 20.00.

У ЗМІ та у соцмережах вже дискутують: чи зможуть "слуги" обдурити поліграф. В американських фільмах шахраї (а частіше маніяки) обдурюють хитру машину. Але для цього потрібно або мати гарну психологічну підготовку, або – психічні розлади, які заплутують детектор. Для непідготовленої людини обійти тести майже нереально. Та все ж припустимо, що всі учасники тестування виявляться… чесними. Інакше Банковій доведеться придумувати, в який спосіб позбутися близько десятка депутатів. Наразі механізму нема, а імперативний мандат "зелені" нардепи не підтримали.

Схоже, ця історія з детектором брехні саме для того і придумана, щоб вийти зі скандалу з найменшими рейтинговими та іміджевими втратами. Інакше б "справою про 30 тисяч" займалися не поліграфологи, а відразу НАБУ. В Антикорупційному бюро спочатку проводиться експертиза, і в разі встановлення можливого складу злочину, проводяться слідчі дії. САП, між іншим, відкрила справу через можливе хабарництво "слуг".  Але навіщо у даному випадку посередник у вигляді детектора? Хіба для піару. Бо детектор брехні не є підставою для відкриття кримінальної справи, і не може бути доказом у суді. А якість дослідження детектора брехні залежить від якості роботи і об'єктивності оператора-психолога. Для того, щоб дослідження вважалося незалежним, потрібно проводити відповідний тендер. Бо інакше його результати будь-хто зможе тлумачити як завгодно. Та враховуючи нинішні реалії, якщо якогось "слугу" детектором і зловлять на "хабарництві", і суспільний голос підкаже Зеленському, що його треба вигнати з фракції і судити – заради хайпу влада так може і зробити. Розвалиться ця справа потім в суді чи ні, нікого цікавити не буде з часом. 

У радянські часи була така фантастична комедія з елементами детективу "Мудромір". Головний герой фільму винахідник Мурашко (його зіграв визначний український актор Броніслав Брондуков) придумав прилад для визначення рівня людського інтелекту під назвою дуромір. На талановиту людину прилад реагує арією князя Ігоря, на дурня - полонезом Огінського. Для того, щоб отримати патент на винахід, Мурашко ходить по кабінетах чиновників, демонструє їм дію свого винаходу, зазвичай чуючи полонез. Ми ні на кого не натякаємо, але іноді здається, що на багатьох українських державців цей фантастичний прилад реагував би твором польського композитора Огінського.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme