Ціна реінтеграції: Коли Київ почне платити репарації і контрибуції Донбасу

Історія з позовами жителів "ЛДНР" до України тільки починається. І чим далі ми втягуватимемося у "повернення Донбасу", тим більше на тій території ставатиме людей, які мають претензії до нашої держави

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Ціна реінтеграції: Коли Київ почне плати…

Особи, що мешкають на тимчасово окупованій території України, а саме в місті Дебальцеве на Донеччині, мають намір добитися компенсацій за їхнє житло, пошкоджене 2014 і 2015 років під час російсько-української війни – начебто через обстріли з українського боку. Скаржники, як повідомив Depo.Донбас, уже підготували перші позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Їхня загальна сума поки сягає 203,3 тисяч доларів США в еквіваленті. 

Поки йдеться лише про мешканців двох багатоквартирних будинків, розташованих на одній з вулиць Дебальцевого, пошкоджених в період активних бойових дій. Документи до суду скаржникам допомагає готувати "громадська комісія", яка спирається на підтримку опереткової "влади ДНР".

Тим же шляхом йдуть і в так званій "ЛНР": місцева "влада" каже, що допомогла підготувати понад півтисячі скарг на збитки внаслідок дій української армії від мешканців регіону до ЄСПЛ. Зокрема, мешканці окупованого прифронтового селища Голубівське Кіровської міськради подали позов до Європейського суду з прав людини, у якому вимагають від України 477,3 тисяч доларів. Крім відшкодування збитку, "завданого українськими військовими", вони наполягають на компенсації "моральної шкоди, заподіяної діями київських силовиків".

Поза сумнівами, далі таких позовів лише більшатиме. Адже офіційний Київ зараз демонструє готовність до кроків назустріч інтересам жителів окупованого Донбасу. Причому ці позови мають шанси бути задоволеними в Європейському суді з прав людини. Знов-таки, якщо Україна каже, що готова реінтегрувати Донбас (точніше, приєднатися до нього, але це тема іншого тексту), то чому б суду не піти назустріч тим, хто зазнав лих війни, і не допомогти їм компенсувати збитки за рахунок тих, хто готовий платити?

До такої ситуації призводить поки мовчазна, але дедалі більш очевидна згода представників нинішньої української влади з тією тезою кремлівської пропаганди, яка маркує війну з агресором на сході України як наш внутрішній громадянський конфлікт. А якщо зовнішньої сили в означених подіях немає, то логічно, що платити по рахунках має та держава, в межах якої зазначені події й відбуваються. В такому разі можна заплющити очі на те, що держава ця не контролює свої східні кордони і не контролюватиме ще не один рік, що присутність російських військ на Донбасі вже стала загальновідомим фактом… Війни немає – значить, винен Київ. Він і повинен заплатити за все.

Одним із перших, ще в середині 2019 року, "громадянський конфлікт" на Донбасі угледів мільярдер Ігор Коломойський, впливи якого на нинішню конфігурацію української влади важко переоцінити. Слова епатажного власника телеканалу "1 + 1" були сприйняті як сигнал Кремлю про готовність олігарха миритися і домовлятися насамперед щодо збереження своїх бізнес-інтересів. При цьому з офіційних джерел у Києві так і не надійшло спростування цих висловлювань. Лише байдуже відсторонення від них.

Відтак, відчувши, що вже можна, різномасті діячі почали вкидати у інформаційне поле ці ж тези, поволі зводячи війну до рівня такого собі непорозуміння "між своїми". Яке свої ж і повинні владнати. Говорять про це не лише з відверто проросійського табору. Приміром, радник секретаря Радбезу з реінтеграції і відновлення окупованих територій Донбасу Сергій Сівохо, якого безпосередньо відносять до оточення президента Зеленського, каже про необхідність "повернути ментально" жителів Донбасу. Як вони повертаються і з якими настроями – бачимо в тому числі й за згаданими позовами до України.

Свого часу Сівохо у Фейсбук виклав план, який очевидно можна вважати "дорожньою картою" реінтеграції Донбасу від Зеленського і дзеркалом того, як цей процес бачать у президентській команді.

 

Тут Сівохо рекомендує саме українській владі "знайти спосіб компенсувати збиток зі зруйнованого і втраченого житла через збройний конфлікт на Донбасі". А також "повернути пенсії" жителям окупованих територій. Щоправда, ніхто досі не пояснив, як це зробити на практиці. Може, тому мантри про пенсії поки стихли. Судячи із загальної логіки, тимчасово: повернення до пенсійної теми відбувається хвилями, за логікою інформаційних кампаній.

Між іншим, дивно, що йдеться лише про захист прав тих жителів Донбасу, які залишилися по той бік лінії фронту. А про житлові, майнові та інші права громадян, які обрали Україну і переїхали з регіону на вільні від окупантів території, - радник секретаря Радбезу мовчить. Сценарій мабуть не той. Як немає і слова про кримчан, які залишилися вірними Україні.

Тож тема "репарацій і контрибуцій" Донбасу з боку України звучить дедалі більш гучно. І це логічно, бо платить завжди той, хто програв війну. І якщо Київ згодиться на реалізацію кремлівського плану повернення Донбасу – то обов’язково заплатить по всіх рахунках, які лише починають йому виставляти ті, хто за часів президента Януковича "корміл Україну".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme