"Цар" і "бояри": Що соціологія розповідає про майбутнє Зеленського і "Слуги народу"

Depo.ua проаналізував результати останніх соціологічних опитувань і тенденції, які з них випливають.

"Цар" і "бояри": Що соціологія розповіда…

Тези, що їх вливають у вуха "політично підкованим" громадянам через соцмережі чи з екранів телевізорів представники різноманітних політичних і бізнесових угруповань, доволі ефективно доносять до виборців образ недолугої влади. Та скандальні ситуації поки не зачіпають особистого рейтингу Володимира Зеленського. Ані січневий "секретний" візит до Оману не завадив гордій самотності глави держави на вершині народної любові, ані невміле борсання влади в ситуації зі збитим у Івані українським пасажирським літаком, ані лютнева кадрова рокіровка в Офісі президента чи провал державного апарату в ситуації з евакуацією людей із Китаю – ніщо не здатне обвалити рейтинг Зеленського. "Прості люди" переконані: "цар хороший, а винні ті, хто його оточує". Як такі настрої вплинули на динаміку підтримки влади, політичних сил і конкретних персоналій у перші місяці 2020 року? По відповідь звернемося до останніх соціологічних даних.

Оптимістично на результати діяльності Володимира Зеленського за дев’ять місяців його перебування на посаді дивляться українці, опитані з 8 по 18 лютого 2020 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). За отриманими даними, якби перший тур президентських виборів відбувся вже зараз, то за Зеленського проголосували б на 14% більше, ніж 2019-го: 44,2% серед тих, хто визначився зі своїм вибором. Далі розташувалися співголова "Опозиційної платформи – За життя" Юрій Бойко (13,1%, +1,4% порівняно з 2019 роком) і очільник партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко (11,6%, -4,3% порівняно з 2019 роком).

Нижче порівняні нинішні рейтинги кандидатів у президенти з результатами першого туру президентських виборів 2019 року. З результатами виборів потрібно порівнювати рейтинг 2.

У рейтингу партійних уподобань від КМІС явним лідером у лютому є "Слуга народу", за якою ідуть ОПЗЖ, "Євросолідарність" і "Батьківщина". Решта партій до парламенту, за цими даними, не потрапили б. Помітна тенденція до втрати рейтингу "слугами", натомість основні конкуренти свої показники поволі покращують.

Чинний глава держави залишається безумовним лідером за рівнем довіри з боку українців, але його рейтинг почав рух донизу. Такі дані січневого опитування соціологічної групи "Рейтинг". Наразі Зеленському довіряють 59% населення, не довіряють 32%. У грудні 2019 року ця структура фіксувала кращі показники: тоді 67% довіряли президентові, а 25% - ні.

Ця тенденція збігається з високими очікуваннями позитивних змін у країні. У грудні 40% опитаних "Рейтингом" сказали, що Україна рухається у правильному напрямку, 38% – у неправильному. Результати ж січневого опитування продемонстрували переважання в українців очікування змін (50%) і надії (42%). Водночас третина відчуває розчарування, кожен п’ятий – незахищеність. За два роки зросли настрої очікування змін та надії, зменшилися – розчарування, напруженості та обурення. Позитивні емоції переважають серед молодшого та більш забезпеченого сегментів респондентів, негативні – у старшого та біднішого.

Чого люди очікують від Зеленського? Головною вимогою залишається припинення війни на Сході: миру хочуть 64%. На посилення боротьби з корупцією очікують 45%, відродження промисловості – 30%, підвищення соціальних стандартів – 24%, підвищення якості медицини – 22%.    

Жоден з решти чільних політиків не має позитивного балансу рейтингу. Спікеру Верховної Ради Дмитру Разумкову довіряють 26%, не довіряють – 44%, Юрію Бойку – відповідно 25% і 56%, голові партії "Голос" Святославу Вакарчуку –  22% і 62%, прем’єрміністру Олексію Гончаруку – 20% і 53%, лідерці "Батьківщини" Юлії Тимошенко – 20% і 73%, Петру Порошенку – 15% і 78%. Тут варто звернути увагу на появу в рейтингу голови Верховної Ради Разумкова, який, на думку частини експертів, має непогані перспективи, особливо на тлі скандалів, що повсякчас трапляються зі "слугами", і цілком здатен почати сольну політичну кар’єру.

Рейтинг партій очолює "Слуга народу": 42,2% серед тих, хто визначився та має намір голосувати. "Опозиційну платформу – За життя" підтримують 13,5%, "Євросолідарність" – 9,5%, "Батьківщину" – 8,1%. Підтримка інших партій не перевищує 4%. Чимало є й тих, хто не визначився, – близько 16%.

Більш критичну для влади картину показав у проведеному 13-17 лютого 2020 року дослідженні Центр Разумкова. Картина така: українців, які вважають, що справи в країні розвиваються у неправильному напрямку, за пів року побільшало утричі – до 53% із 17% у вересні 2019 року. 25% відповіли, що події розвиваються у правильному напрямі (у вересні 2019 року так вважали 57%, у грудні 2019 року – 44%).

Серед державних і суспільних інститутів найбільш висока довіра до Збройних Сил України (69%), Держслужби з надзвичайних ситуацій (65%), церкви (62,5%), Держприкордонслужби (60%), волонтерських організацій (60%), Нацгвардії України (60%), українських ЗМІ (52,5%), президента України (51,5%), добровольчих батальйонів (51%).

Не довіряють українці російським ЗМІ (недовіру їм висловили 82% опитаних), чиновникам (77%), судам (76%), комерційним банкам (71,5%), місцевим судам (71%), політичним партіям (70%), прокуратурі загалом (68%), Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (66%), Національному антикорупційному бюро України (65%), Верховній Раді (65%), Нацагентству з питань запобігання корупції (65%), Уряду України (64,5%), Верховному Суду (64%), Антикорупційному суду (64%), Конституційному Суду (60,5%), Нацбанку України (60%), профспілкам (51%).

Щодо рівня довіри до політиків і громадських діячів, зафіксованого соціологами Центру Разумкова. Лише у двох із них баланс довіри і недовіри позитивний: Зеленського (довіряють до 52%, не довіряють — 39%) і колишнього політв’язня Олега Сенцова (відповідно 39% і 33%). У спікера Ради Разумкова баланс практично нейтральний (45% довіряють йому, 43% ні). Більшості інших політиків, опитані не довіряють: Порошенку не вірять 80%, Віктору Медведчуку — 75,5%, Арсену Авакову — 74%, Юлії Тимошенко — 71%, Юрію Бойку — 70%, Олексію Гончаруку — 63%, Святославу Вакарчуку — 62%.

Цікаві дані про баланс довіри/недовіри до Володимира Зеленського: ще у вересні 2019 р. главі держави довіряли 79%, не довіряли — лише 13,5%.

Найбільш помітні втрати зафіксувати соціологи у основних інституцій влади – парламенту і уряду. Знову до критичних позначок падає рівень довіри до Верховної Ради, яку багато років пропаганди зробили "невісткою" української політики. Прихід скандальних "нових облич" не лише не змінив цю тенденцію, але й поглибив її. До речі, вона тягне за собою донизу і особистий рейтинг спікера Дмитра Разумкова.

Ще штрих до оцінки дій влади українцями:

Щодо уряду, то з огляду на підкреслену увагу очільників нинішньої влади до рейтингів, чинному Кабміну з його показниками залишилося недовго. Останні інсайди цю інформацію підтверджують.

Характеризуючи дії влади в цілому, українці в опитуванні Центру Разумкова найчастіше відповідали, що вона намагається покращити ситуацію в країні, але їй це поки не вдається. Так думають 41% (приблизно такі ж цифри показали опитування у жовтні і листопаді 2019 р.). Разом з тим, зменшилася частка тих, хто вважає, що влада намагається покращити ситуацію в країні і багато в чому їй це вдається (14%, тоді як у жовтні — 29%, у листопаді — 25%). Зросла частка тих, хто вважає, що нова влада не намагається покращити ситуацію в країні, а лише імітує зусилля в цьому напрямі — 37%, у жовтні – 20%, у листопаді – 23%. Частка респондентів, які відповіли, що дії нової влади виправдали їх сподівання, порівняно з жовтнем зменшилася з 23% до 13%. Красномовна графіка від Центру Разумкова:

Нарешті, про електоральні уподобання українців. Найбільшу підтримку зберігає "Слуга народу": 36% тих, хто визначився (рейтинг владної сили падає, ще у січні 2020 року він становив 45%). За ОПЗЖ – 15%, "Євросолідарність" — 13%, "Батьківщину" — 10% (у січні – 8%), за партію "Сила і честь" Ігоря Смешка — 5%.

Якби найближчим часом відбувалися президентські вибори, найбільше голосів отримав би Володимир Зеленський (40% серед тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме). 15% з-поміж них мають намір голосувати за Ю. Бойка, 13,5% — за П.Порошенка, 10% — за Ю.Тимошенко.

Цей масив даних дає підстави для низки висновків. Зниження рейтингу президента поки що далеко не таке стрімке, як у парламенту "слуг" і "уряду технократів". Зеленському неминуче доведеться скинути негатив, що накопичився, на своє оточення. Це підвищує імовірність зміни складу Кабміну і дає підстави для активізації розмов про дочасний розпуск Верховної Ради. Перекидання вини від "доброго царя" до "поганого оточення" з "рябошапок, гончаруків чи ситників" – перевірений технологічний хід, який дає змогу ще певний час утримувати від падіння рівень популярності господаря Банкової.

Якщо ж Зеленський ще якийсь час "умиватиме руки" (бо рано чи пізно ситуація в країні змусить його вдатися до хірургічного втручання), то машина чинної влади даватиме дедалі більше збоїв. Це поставить під загрозу результат "Слуги народу" на місцевих виборах у жовтні 2020 року. Особливо в умовах внутрішньої війни у партії влади і навколо неї груп Ігоря Коломойського, Павлюка-Калетника, так званих "соросят" та інших груп, які ще не так помітно дратують населення, але дуже часто роблять владу смішною.

Ще зауваження: високий рейтинг довіри до Дмитра Разумкова. Звісно, не ставлячи під сумнів професіоналізм соціологів, поки що зробимо корекцію на джерело цієї інформації, яку оприлюднив очевидно не чужий спікеру дослідницький центр, названий іменем його батька. Далі ситуація покаже, чи підтвердить реальне життя виданий аванс. Але поки видається, що за спиною у Зеленського зростає політична фігура, яку за певних умов "олігархічний консунсус" може відправити у самостійне плавання. Також звернемо увагу і на показник довіри до Олега Сенцова у 39%. Правда, іти в політику, за його словами, він не хоче. Словом, якщо капітан не скидає вчасно зі свого корабля баласт, молоді й зубасті члени екіпажу можуть одного чудового дня попросити покермувати. Особливо якщо за їхніми спинами стоятимуть "старші товариші" - досвідчені й готові підтримати навзамін за невеликі зустрічні послуги.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"