ТРЦ, таксі й прокати: Хто найбільше постраждає від карантину вихідного дня в Україні

Ідею влади ввести в Україні так званий карантин вихідного дня представники низки сфер бізнесу сприйняли дуже негативно, адже, на їхню думку, він виявиться для малого бізнесу навіть більш руйнівним, ніж повний локдаун

Про це йдеться у статті "ДС" "Карантин вихідного дня. Для кого неробочий вікенд страшніший за повний локдаун", передає Depo.ua.

"Якщо говорити про ресторани, я точно знаю, що для багатьох закладів Львова краще повний локдаун на місяць, ніж ця половинчаста дія (карантин вихідного дня) на невизначений час... Повний локдаун — це можливість вести переговори з орендодавцями про знижку або канікули, це оптимізація витрат, зрозумілі зусилля на організацію і промодоставки. Локдаун вихідного дня — це 20% заробітку при 100% витрат", – розповів львівський ресторатор Всеволод Поліщук.

Водночас, спілкування з конкретними підприємцями показало, що ситуація значно складніша.

Так, більшість бізнесів принципово не постраждає — найчастіше співрозмовники видання згадували загальне зниження виручки.

Спокійніше за всіх до карантину вихідного дня з тих, з ким вдалося поговорити, поставилися торговці на Лук'янівському ринку.

"Менше закуповувати у нас не стануть, просто прийдуть за покупками на тиждень в інший день, а не на вихідних. А ми два дні зайвих відпочинемо", — сказали вони.

Зазначається, при цьому, що більшість сервісів, навчальних курсів і деякі спеціалізовані магазини постраждають не надто сильно, оскільки найчастіше у вихідні і так не працюють або працюють короткий день.

"Наприклад, в спортклубі і салоні краси XL просто знизали плечима: "Ми і так по неділях не працюємо з початку року. А в суботу відвідувачів все одно менше, ніж в будні дні. Так, втратимо якусь частину доходу, але це не фатально", – йдеться у матеріалі.

Отже, найбільше можуть постраждати, насамперед, різні центри розваг, кінотеатри, прокати велосипедів, тири – вся "інфраструктура вихідного дня", включаючи ТРЦ. Також великі втрати понесуть таксисти.

"Якщо до карантину по Києву було 300 тис. викликів таксі на добу, то з березня ця цифра впала на третину. Потім підросла, звичайно, коли люди повернулися до нормального життя. Але все одно не до колишнього рівня, — розповів Віталій, менеджер однієї зі служб таксі. — Вихідні — це 20–25% усіх замовлень протягом тижня. Якщо вони впадуть на третину, буде дуже складно зберігати рентабельність".

Також у складному становищі опиняться дрібні вантажоперевізники.

Як виявилося, люди намагаються переїжджати з однієї квартири на іншу, вивозити будівельне сміття, доставляти великі покупки (такі, як меблі) додому з магазинів саме на вихідних. А тому у малого транспортного бізнесу (два-три фургони на кшталт Mercedes Sprinter, два-три водія, вантажники і дівчинка-диспетчер) 50–60% доходів, зароблених за тиждень, припадають на вихідні.

Але все-таки найдужче постраждає сектор громадського харчування. Уточнюється, що причина в тому, як вибудовуються технології приготування їжі.

"Будь-який ресторан, кафе, велика закусочна — це ціле виробництво, з холодним цехом, гарячим, кондитерським тощо. Це циклічне виробництво, в якому заготовки для страв робляться заздалегідь, але не можуть зберігатися більш ніж три–пʼять днів, — розповів виданню Олександр, шеф-кухар одного з престижних ресторанів у центрі Києва. — Ось у нас є м'ясо-рибний цех, наприклад. Але ніколи в ньому ми не працюємо з м'ясом і рибою одночасно. Привезли рибу в якийсь день — ми її почистили, обробили, переробили на напівфабрикати — і в холодильник. Все помили, обробили і наступного дня працюємо тільки з м'ясом. Це конкретний, прописаний на весь тиждень виробничий цикл".

Експерта уточнив, що біда навіть не в тому, що кафе і ресторани позбудуться суботньо-недільної виручки, хоча вона дуже істотна. Біда в тому, що порушиться давно відпрацьований виробничий цикл, через що різко зросте собівартість кулінарного виробництва.

"Ось ми, наприклад, з понеділка по четвер не тільки для відвідувачів готуємо, але й робимо заготовки на п'ятницю-неділю, це три дні, коли відвідуваність пікова, на них потрібно мати запас напівфабрикатів… І ми знаємо, скільки і чого треба зробити. А тут, виходить, п'ятниця залишиться, а субота-неділя випадають. Зміститься попит на четвер-п'ятницю? Яка кількість напівфабрикатів взагалі знадобиться? Ми не знаємо, але ж треба укладати договори з постачальниками, з черговими змінами кухарів. Загалом, весь виробничий процес летить під три чорти", – підсумував шеф-кухар.

Нагадаємо, 9 листопада у МОЗ зробили остаточну заяву щодо карантину вихідного дня й сказали, коли введуть обмеження.

Згодом президент Володимир Зеленський розповів, скільки триватиме карантин вихідного дня.

Читайте також: Україна на карантині до 31 грудня: Що відбувається (ХРОНІКА)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme