Бан спостерігачів Путіна: Кому насправді потрібні росіяни на Виборах-2019

ВР хоче закрити прогалини в законодавстві, щоб не допустити росіян з-за поребрика на наші вибори. Однак не факт, що такий закон пройде, враховуючи зацікавленість багатьох кандидатів у фальшивих звітах спостерігачів

Президент України Петро Порошенко 4 лютого в прямому ефірі одного з телеканалів заявив, що накаже Держприкордонслужбі України не пускати до нашої держави спостерігачів від Росії на президентські вибори 2019 року. Як Верховний головнокомандувач він гарантував, що наказ буде виконано.

Чи справді такі небезпечні представники РФ як спостерігачі на виборах, і якщо так, то чим саме? Загалом, як повідомили в Нацполіції, на вибори президента очікується приїзд понад 850 офіційних іноземних спостерігачів. І серед переважної більшості фахівців, які виконуватимуть свою місію чесно і неупереджено, можуть опинитися особи, що збиратимуть, підтасовуватимуть чи навіть фальсифікуватимуть факти для створення потрібної агресору картинки "нелегітимності" результатів голосування.

Про цю проблему українські посадовці знають і відповідно реагують. Тиждень тому міністр закордонних справ Павло Клімкін на спільній з чеським колегою прес-конференції недвозначно заявив: спостерігачам з Росії, яка організувала незаконні вибори в окупованому Криму і на Донбасі, на виборах президента України робити нічого. "МЗС не реєструватиме офіційних спостерігачів від Російської Федерації на наступні вибори. Це є наша політична позиція. Це є свідчення того, що Росія є державою-агресором", - розставив акценти Клімкін.

При цьому він вказав на важливий нюанс: допустити російських офіційних спостерігачів в Україну неможливо навіть юридично. Тому офіційний Київ надіслав до Бюро з демократії і прав людини Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) офіційне звернення, де зазначено: російських спостерігачів на наших виборах бути не може. В історії ОБСЄ відповідні прецеденти є, сказав глава українського зовнішньополітичного відомства. У свою чергу, 23 січня Центральна виборча комісія України звернулася до іноземних держав та міжнародних організацій, які спостерігатимуть за виборчим процесом, щодо ретельного відбору кандидатів у офіційні спостерігачі.

Та держава-агресор відмовлятися від своїх планів не збирається. Тож влада України зовсім не перестраховується в цій ситуації, а діє на випередження. Адже загроза серйозна: Росія готує безпрецедентне втручання у вибори в Україні та готова серйозно витратитися на ці цілі. За інформацією Служби зовнішньої розвідки, на роботу російських спецслужб із втручання в українські вибори буде витрачено близько 350 млн доларів США.

Проте є у плані недопуску гібридних спостерігачів є прогалини. Перша з них: як бути в ситуації, коли спостерігач покаже документи про те, що він – не від РФ, а представляє ОБСЄ чи іншу організацію? Про таку небезпеку попереджають, зокрема, в Комітеті виборців України. На брифінгу, що відбувся днями, представниця КВУ Наталія Лінник повідомила про вже зареєстровані 129 громадських організацій, від яких будуть присутні спостерігачі на виборах президента України. Серед них є "певні місії так званих фейкових спостерігачів", попередила Лінник. Їх, звичайно, намагатимуться фільтрувати МЗС і Центрвиборчком. Але лазівки є, що випливає зі звернення представниці КВУ до журналістів з проханням враховувати правдивість джерел інформації.

Справді, зараз законодавство не передбачає обмежень щодо направлення через такий канал, як міжнародні організації, офіційних спостерігачів на вибори державою, визнаною Радою агресором. Закрити цю прогалину спробує ВР. 4 лютого зареєстрований і переданий на розгляд профільного комітету проект закону №9524 про внесення змін у деякі закони України про спостереження за виборчим процесом в Україні. Його автори – спікер парламенту Андрій Парубій, перший віце-спікер Ірина Геращенко, Ірина Луценко та низка інших депутатів від фракцій "Блоку Петра Порошенка", "Народного фронту" і позафракційних – у пояснювальній записці вказують, що законопроект розроблений "з метою мінімізації ризиків та загроз втручання Російської Федерації у проведення виборів в Україні".

Проект закону встановлює заборону бути офіційним спостерігачем на виборах президента України, народних депутатів України та місцевих виборах для осіб: які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом; пропозиції щодо (роботи спостерігачем) яких внесено державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.

Безперечно, російська агентура в Європі кричатиме про порушення демократичних засад. Звісно, Росія намагатиметься конвертувати недопуск своїх шпигунів у невизнання результату виборів в Україні. Особливо якщо на них переможе чинний президент. Також ймовірно, що деякі опозиційні фракції, які кажуть, що вони проєвропейські, провалять голосування за згаданий вище законопроект. Чому?

Тому що їм вигідні будь-які і будь-чиї спостерігачі, мета яких – дискредитація самих виборів в Україні. Якщо переможе діючий глава держави – негатив, який напишуть у звітах ці спостерігачі, "пришиють" до своїх заяв, а може й судових позовів. Коли ж переможе хтось із них – звинуватять державу, що так і не виконала до кінця обіцянку не пускати російських спостерігачів. Але про їхні звіти тут же забудуть…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #ОБСЄ