Тріумф переможця: Що Коломойський хоче отримати від України

Мільярдер Ігор Коломойський поспішає застовпити за собою роль головного вигодонабувача президентських виборів в Україні. Його інтерв’ю сповнене прямих посилів і натяків, покликаних продемонструвати, хто відтепер в нашому політичному домі господар. Але чи погодиться на роль того, кого ведуть, новообраний глава держави? Пошук відповіді на це питання може стати однією з інтриг нового політичного сезону

Тріумф переможця: Що Коломойський хоче о…

Бізнесмен Ігор Коломойський, який майже два роки мешкає в Ізраїлі та говорить про намір повернутися до України після президентської інаугурації Володимира Зеленського, дав тригодинне інтерв’ю журналістам програми Bigus.info. Відеозапис першої частини розмови, яка відбулася у місті Герцлія, оприлюднено 2 травня.

Розмова сповнена показної демонстрації упевненості Ігоря Валерійовича у близькому та неминучому відновленні порушеного за президента Порошенка (з вини останнього, як вважає сам олігарх) балансу бізнес-інтересів на користь Коломойського. Після виборів, успіх на яких Володимира Зеленського Коломойський як його «старший політичний партнер» відсвяткував двічі – після кожного з двох турів – миритися з без п’яти хвилин екс-главою держави бізнесмен не збирається. Але і мститися Порошенку не планує. «Гра закінчилася, рахунок на табло», - резюмував Коломойський і закликав «припинити продукувати взаємну ненависть».

Тезу «Зеленський – маріонетка Коломойського» власник телеканалу «1 + 1» назвав «передвиборним гаслом, не більше, таким само, як і «Порошенко – маріонетка Коломойського» (цю фразу кілька тижнів тому озвучив Ігор Валерійович).

«Я до нього навіть звертатися не буду», - пообіцяв Коломойський, відповідаючи на питання про свій можливий вплив на президента Зеленського. «Мені нічого від нього не треба. Коломойський самодостатня людина, йому нічого ні від кого не треба. Він ні до кого ніколи ані з якими проханнями не звертався», - відповів він на питання, чи може Зеленський "послати на хєр Коломойського", якщо він буде звертатися з проханнями. «Я бізнесом займаюся з молодих нігтів і ми самі завжди пробивалися в цьому житті, і влада нам ніколи не сприяла – головне, щоб не заважала», - заявив олігарх.

При цьому він у помітно зверхньому тоні дав кілька порад молодому главі держави. Ініціативу Зеленського зустрітися з представниками великого, середнього і малого бізнесу Коломойський назвав «утопією». Пояснив чому: «Якщо ти хочеш з кимось спілкуватися, спілкуйся один на один. З великим бізнесом не спілкуються, як з колгоспом. Це не колгоспні збори. У кожного гроші люблять тишу, і ніхто не буде розповідати свої секрети і вивертати душу навстіж».

А почав він розмову з публічного «включення» до «фан-клубу Зеленського» міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Успіх на президентських виборах назвав «спільною перемогою» з міністром. Каже, що той вболівав і за Юлю (Юлію Тимошенко – Ред.) – головне, що «проти Пєті (Порошенка – Ред.)». Точкою переходу Рубікону в стосунках міністра з колишнім президентом називає історію з сином Авакова (т.зв. «справу про рюкзаки» 2016 року – розслідування НАБУ неправомірної розтрати близько 15 млн грн під час закупівлі тактичних рюкзаків для Нацгвардії).

Коломойський не погоджується ставити цю справу на одну шальку терезів з не менш резонансною «справою Гладковського» про розкрадання у оборонній сфері, яка завдала суттєвих репутаційних втрат Петру Порошенку. У притаманному йому стилі уникає логічних пояснень своєї тези. Зате згадує про механізм реалізації вугілля «Роттердам +», яку називає «не зовсім легальною схемою».

Категоричний Ігор Коломойський щодо перспектив «Приватбанку», одним з чільних акціонерів якого він був до 2016 року: мовляв, держава має або повернути йому цей банк, або компенсувати його «незаконну націоналізацію».

Кількома тижнями раніше він заявляв про намір отримати від держави 2 млрд доларів компенсації за націоналізацію згаданого банку. І в інтерв’ю Bigus.info варіант з поверненням активу Коломойський спершу назвав «не головним». Каже, його «пограбували». І покарати тих, хто це зробив, для колишнього власника більш важливо, ніж отримати компенсацію. Втім, далі заявляє: «Та не треба нам ці два мільярди, віддайте те, що забрали».

На запитання про можливий обвал курсу гривні як наслідок повернення найбільшого банку в приватні руки заявив: досягти свого хоче «точково, а не хірургічно, скальпелем, а не сокирою», щоб український народ не постраждав.

Взагалі на тему юридичних аспектів націоналізації «Привату» він говорив багато й охоче. Відчувається, що саме на реалізацію плану «помсти» він спрямовуватиме якщо не левову, то значну частину зусиль і своїх, і його юридичної команди. Емоційно назвав себе та інших власників банку «вівцями, яких підстригли і пограбували». «Хоча б корм нам дайте», - кинув.

Нагадаємо, у Національному банку України з посиланням на найняту ним для аудиту компанію Kroll повідомляли, що до націоналізації «Приватбанк» був об'єктом масштабних шахрайських дій, що призвело до збитків у розмірі щонайменше 5,5 млрд доларів. Кредити, які «Приват» видавав юридичним особам, спрямовувалися на придбання активів і фінансування бізнесу акціонерів і пов’язаних з ними осіб в Україні і за кордоном.

Коли перемога Зеленського стала очевидною, кілька судів ухвалили рішення у справі "Приватбанку" на користь Коломойського. 18 квітня Окружний адмінсуд Києва визнав націоналізацію банку незаконною (до того позов Коломойського лежав у суді майже два роки), а 20 квітня Печерський суд Києва постановив розірвати договір особистої поруки Коломойського по отриманих до націоналізації кредитах рефінансування "Приватбанку" на суму 9,2 млрд грн.

У інтерв’ю Bigus.info Коломойський сказав, що націоналізація «Приватбанку» була проведена тому, що президент Порошенко «хотів заволодіти телеканалом «1+1», активи якого могли перебувати у заставі «Приватбанку».

Водночас новообраному президенту, переконаний Коломойський, цей канал не потрібен.

Зробив у цьому інтерв’ю олігарх і кілька резонансних заяв щодо знакових подій, які відбулися в країні в останні роки. Про Майдан висловився так: «Майдан – це погано. Тому що влада Януковича довела до Майдану, а революція – це завжди погано… тому що в результаті мінус тринадцять мільйонів населення (України – Ред.), мінус Крим, мінус Донбас».

Події на Сході України Коломойський чітко називає «внутрішнім громадянським конфліктом, внутрішньою громадянською війною, і слава богу, що вона не поширилася на всю територію». Каже, там воюють «українці з українцями», а Росія – «підтримує одну частину українців. Якби її не було, уже б давно все це закінчилося».

Назвавши провокатором і організатором конфлікту на Сході Росію, мешканець Герцлії зауважив, що і з іншого боку «не все було благополучно»: мовляв, «революціонери бігали парламентом» і скасовували харківські угоди України з Росією і мовний закон Колесніченка-Ківалова. Це, на думку бізнесмена, і спровокувало війну.  

Іншою причиною того, що «громадянський конфлікт» має гарячу фазу на Донбасі і холодну – на решті території нашої країни, Коломойський бачить взаємну ненависть у суспільстві, яка вилилася, зокрема, у розстріли силовиків після перемоги Майдану, вбивства проросійськи налаштованого письменника Олеся Бузини – з одного боку, і журналіста Павла Шеремета – з іншого.

На запитання – чи не «вкурвлює» його те, що після перемоги Зеленського, за якого Коломойський «вболівав», колишні регіонали повертаються до України, почуваються вільно і будують плани на майбутнє, олігарх запропонував розрізняти «апологетів режиму і звичайних військовополонених». Андрія Портнова (екс-заступник голови президентської адміністрації Януковича, куратор судової реформи і співавтор «диктаторських законів 16 січня», який теж заявив про намір повернутися до Києва з Відня, де він перебуває кілька останніх років) таким апологетом екс-власник «Привату» не вважає: «Він працював, виконував свою роботу».

«Сьогодні Портнов вкрай активно радіє перемозі Зеленського і, судячи з усього, готує плани помсти оточенню Порошенка – публікує проект розпуску Ради, розписує у Фейсбуку, кого і як мають посадити…», - зазначив у відеокоментарі до інтерв’ю журналіст Денис Бігус, назвавши цього юриста «давнім соратником Ігоря Коломойського». Сам бізнесмен це підтвердив. «У мене з ним 20 років гарні відносини», - сказав Ігор Валерійович. Розповів, що 2005 року Портнов та інший юрист з його сфери впливу Святослав Олійник стали депутатами парламенту за рекомендації Коломойського. Зараз же нікого рекомендувати у велику політику бізнесмен не планує.

І ніби мимохіть кинув, що Портнов теж зараз перебуває в Ізраїлі. А оскільки вважається, що просто так Коломойський нічого не говорить, цю інформацію можна сприйняти як сигнал про можливі не останні позиції одного з чільних правників команди Януковича у нових політичних розкладах.

А от свої контакти з багатьма іншими вітчизняними політиками та чиновниками олігарх заперечив. Заявив, що заступник глави департаменту міжнародно-правового співробітництва Генпрокуратури України Костянтин Кулик (про цю поїздку та співпрацю прокурора з бізнесменом заявляв у студії «1 + 1» Порошенко) приїздив до Ізраїлю не для зустрічі з ним, а до лікарів. Нагадаємо, 11 квітня Кулик звинуватив Порошенка, представників адміністрації президента, деяких народних депутатів від Блоку Петра Порошенка і керівництво Генпрокуратури у втручанні в розслідування "справи Курченка".

«Штучно вирваною з контексту» назвав Ігор Коломойський і інформацію про його зустріч у Ізраїлі з Юлією Тимошенко.

Нарешті, про можливість дострокового розпуску Верховної Ради Коломойський зауважив, що це йому байдуже, «питання тільки – для чого», адже існуюча змішана система виборів залишиться, і «є сумніви, що те, що оберуть, буде кращим за те, що є зараз».

Другу частину одкровень від Коломойського анонсують невдовзі на цьому ж Youtube-каналі. Поза сумнівами, почуємо ще чимало цікавого.

Але вже те, що оприлюднено, дає підстави для роздумів. У тому числі й оточенню Володимира Зеленського. Бо Ігор Валерійович – попри те, що зробив публічну заявку лише на повернення «Привату» чи грошей за нього – навряд чи планує залишатися лише в бізнесі, поза політичним процесом. Його «поради» молодому президентові та натяки на те, хто входить у його фан-клуб, та у кого з Коломойським давня дружба, дають підстави очікувати втручання бізнесмена у кадрові призначення нової влади. І не лише в них. Не дивно, що жодну тезу з  цього програмного інтерв’ю ніхто зі спікерів ЗЕкоманди досі ніяк не прокоментував.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme