Три нові меседжі Порошенка на День Незалежності

За час свого президентства Петро Порошенко встиг двічі виступити з промовами до Дня Незалежності
Depo.Влада
25 серпня 2015 10:30
ФОТО: depo.ua
Три нові меседжі Порошенка на День Незалежності
Три нові меседжі Порошенка на День Незалежності

Depo.ua порівняв обидві промови, визначивши три речі, які змінилися в його риториці за рік, що минув.

1. "Нова термінологія" у визначенні агресора

Петру Олексійовичу знадобився цілий рік, аби називати речі своїми іменами. У вчорашній промові президент неодноразово прямо називав Росію агресором. Проте рік тому, коли російські війська оточували наших бійців в Іловайську, Петро Олексійович чомусь соромився говорити слово "Росія", замінюючи його в тексті евфемізмами на кшталт "наш ворог", "східний сусід", тощо. Навіть коли йшлося про події сторічної давнини.

Ось, наприклад, що говорив Порошенко про Росію в промові 2014-го:

"Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!"

"Наш ворог довго й наполегливо тренувався, щоб напасти на Україну. А от ми тоді не були готові до такого підступного віроломства".

"У сімнадцятому-двадцятому роках минулого століття нехтування військовою загрозою обернулося агресією зі Сходу та втратою Україною незалежності".

Промова президента 24 серпня 2014 року

І що президент говорив вчора:

"День Незалежності майже збігається з роковинами жахливої трагедії під Іловайськом, яка стала наслідком прямого вторгнення підрозділів російської армії на територію України".

"Дякуючи зусиллям нашої армії та дипломатів, всього Українського народу, Росія не досягла мети. Україна й українці вистояли, витримали удар... А от Новоросія - такий же міф, як у відомого письменника Толкієна, країна Мордор".

"Не змогла Росія зруйнувати і єдності міжнародної коаліції. А санкції тим часом завдали і завдають потужного удару російській економіці".

2. Вороги не лише ззовні. "Несвідомці", що заважають нам жити

Майже усю минулорічну промову Порошенко присвятив війні на Сході, підкреслюючи, що наша держава страждає від агресії, жодним словом не згадавши внутрішньополітичну ситуацію. Натомість вчора Петро Олексійович присвятив кілька абзаців внутрішньополітичним опонентам, які, нехай і несвідомо, підігрують агресору:

"Цьому плану (бажанню Москви розхитати ситуацію в Україні з середини, - ред.), на жаль, підігрує дехто з українського політикуму. Це жодним чином не означає їхньої співпраці з Росією, і я не збираюся кидатися голослівними звинуваченнями. Це відбувається не зі злого задуму, а в силу короткозорості чи безвідповідальності; через небажання чи нездатність в умовах передвиборчої лихоманки усвідомити наслідки своїх небезпечних ініціатив.

Що маю на увазі? Наприклад, спроби проголошувати походи або на Київ, або, навпаки, заклики до негайного переможного маршу на Москву; прагнення зірвати ухвалення змін до Конституції, або поховати Мінські угоди, включно з вимогою їхньої денонсації".

При цьому глава держави обіграв інтернет-меми "диванної сотні":

"Зрештою, сіяння паніки, зневіри та депресії: "все пропало". Не пропало, дорогі мої! Але буде значно важче, якщо вести безвідповідальну політику; коли думати, лише як сподобатися - замість того, щоб рятувати людей та країну від смертельної небезпеки".

Промова президента 24 серпня 2015 року

3. Війна-війною, а реформи за розкладом

У святковій промові з нагоди 23-ї річниці незалежності Порошенко жодного разу не використав слова "реформи", "економіка", "зарплати", "песнії" тощо. Але за рік, що минув, уникнути цих слів вже ніяк неможливо. І справа не лише в місцевих виборах, кампанія з яких уже де-факто триває, а й в тому, що очікувані зміни поки не особливо помітні. Тому обіцянок вистояти у війні вочевидь замало і потрібно пообіцяти ще й економічне зростання:

"Є обережні підстави вважати, що економіка подолала глибокий стрес, завданий війною. Бізнес адаптується, знаходить нові ринки на зміну повністю закритому для нас російському - економічну війну проти нас Росія теж не зупиняє, прагнучи нас виснажити. Тим не менш, вже у найближчі місяці може відновитися економічне зростання. Це відбудеться лише завдяки відсутності воєнної ескалації".

...підвищення соціальних стандартів:

"Щодо індексації зарплат та пенсій. Ми спільно з Урядом шукаємо і знайдемо найближчим часом можливість провести її якомога раніше".

... прискорення реформ:

"Будемо прискорювати реформи, насамперед в правоохоронних органах. Місяць, як нова поліція патрулює Київ, вчора вона запрацювала у Львові, завтра дам старт її роботі в Одесі, незабаром - буде Ужгород, Харков, Дніпропетровськ. Завершується конкурсний набір детективів до Національного антикорупційного бюро. Так само на конкурсній основі відбувається безпрецедентне очищення і оновлення прокуратури".

... і взагалі, все буде добре:

"Вірю, що найважче відступає в минуле. Дякую всім вам за витримку, за розуміння ситуації, за терпіння".