Трамп, Тунберг чи Зеленський: Хто отримає Нобелівську премію миру

Вже 11 жовтня світ дізнається ім'я лауреата цьогорічної Нобелівської премії миру. Наразі ж точаться активні розмови щодо можливих переможців

Трамп, Тунберг чи Зеленський: Хто отрима…

Сайт Depo.ua зібрав інформацію щодо потенційних лауреатів премії. 

Так, на премію претендує 301 кандидат, з яких 78 організацій і 223 – окремих людей.  Переможця визначає комітет з шести людей, склад якого затверджує норвезький парламент.  

Щодо премії вже здійснявся традиційний галас. 

Зокрема, цілий ряд ЗМІ пишуть, що отримати її може президент США Дональд Трамп. Принаймні сам лідер акцентував, що, безумовно, достойний нагороди. 

"Думаю, мені могли б дати Нобелівську премію за чимало речей, якби давали її чесно, чого вони не роблять", – заявив Трамп на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку.

Нагороду і справді пророкували Трампу, зокрема, за спробу налагодити контакт з Північною Кореєю. 

"Президент Трамп має виграти Нобелівську премію миру. Мир – це все, що нам потрібно", – стверджував президент Південної Кореї Мун Чже Ін. 

Кандидатуру Трампа подавала низка конгресменів-республіканців. За словами самого президента США та інформацією японських ЗМІ, його висував на нагороду і прем'єр Японії Сіндзо Абе "за внесок у денуклеарізацію Корейського півострова і підтримку миру в Азійсько-Тихоокеанському регіоні". 

Сам високопосадовець даних не підтвердив. 

Та й конфлікт далекий до вирішення. Адже буквально сьогодні Північна Корея запустила дві ракети, одна з яких, за словами японської влади, вцілила в економічну зону країни. У зв'язку з цим Сіндзо Абе висловив рішучий протест. 

Ще одна обговорювана кандидатура – 16-річна шведська активістка Грета Тунберг, яка вразила світ своєю промовою на саміті ООН

Грета стала героїнею численних постів у соцмережах і публікацій у ЗМІ, а Арнольд Шварценеггер навіть подарував їй електромобіль Tesla

Кілька днів тому дівчина отримала премію "За правильний спосіб життя" (Right Livehood Award) однойменного шведського фонду, яку також називають альтернативною Нобелівською премією. 

Наразі відомо, що на Нобеля її також номінували, і певний час Грета навіть була фавориткою серед букмекерів.

Втім, гучна і дуже різка промова, на думку деяких аналітиків, значно знизила шанси дівчини на винагороду. 

"У 16 вона могла б стати наймолодшою лауреаткою з нагородою у $930 тис., яку отримували Нельсон Мандела, Джиммі Картер та Михайло Горбачов. Вона б могла стати першою, хто отримує премію за захист довкілля після того, як колишній віцепрезидент США Альберт Гор став співлауреатом у 2007-му за покращення обізнаності щодо зміни клімату. Але молодість,  відвертість і конфліктний підхід – ті фактори, які зробили її всесвітнім обличчям кліматичного активізму, – підняли протиречиві питання перед норвежським нобелівським комітетом", – зазначає авторка Reuters Гледіс Фуше. 

Цікаво, що інформаційна хвиля зачепила і нашого президента Володимира Зеленського. 

Номінувати його запропонував російський політтехнолог і ведучий Станіслав Бєлковський у власній програмі. 

"У мене немає ніяких підстав підлещуватися до Володимира Олександровича Зеленського, але я хочу сказати таке. Загалом, те, що він зробив, заслуговує на Нобелівську премію миру", – сказав Бєлковський, коментуючи обмін полоненими. 

Подати кандидатуру українського президента запропонував останньому лідеру СРСР Михайлу Горбачову, який і сам має нобелівку серед нагород. 

Втім, навіть якщо б кандидатуру Зеленського таки подали, то явно не на цей рік. Зокрема, згідно з регламентом премії, прийом заявок щодо номінантів завершився ще у лютому. 

Тим часом, у Інституту досліджень миру у Осло свої прогнози. Зокрема, серед фаворитів вони називають  Reporters Without Borders (Репортери без кордонів) та Control Arms Coalition (Коаліція з контролю зброї).

Як відомо, перша організація займається захистом свободи слова та прав журналістів. Друга ж намагається поперелити безконтрольну торгівлю зброєю. 

У шотлисті також Хайєр Шаріеф, Ілвад Елман та Натан Ло Кван-чун, пише Bloomberg

Хайєр (26 років) та Ілвад (29 років) входять до складу фундації Кофі Аннана Extremely Together.

Хайєр мешкає у Лівії, займається захистом прав людини, питаннями гендерної рівності та розвитку демократії. 

Вона заснувала власну організацію Together We build It (Разом ми це побудуємо) і налагодила діалог з представниками різних верств суспільства. 

У 2017-му дівчина отримала Студентську премію миру. 

Ілвед Елман із Сомалі у 2016-му отримала титул  Молодої особистості Африки. 

Дівчина разом з мамою Фартуун Адан заснувала перший реабілітаційний центр для людей, які пережили сексуальне насильство або насильство на основі гендеру. Активно залучала жінок у миротворчі процеси, розробляла програми для реабілітації дітей військових.

У своєму Instagram дівчина вже заявила, що її включили до шот-листа премії. 

Натан Ло Кван-Чун – 26-річний політик і активіст з Гонконгу. 

У 2014-му у своїй країні став одним з лідерів 79-денної Революції парасольок у своїй країні.  Брав участь у серії теледебатів з урядом. 

Наймолодший депутат в історії Законодавчої ради. Втім, складаючи присягу, вирішив привернути увагу до болючих тем. Зокрема, зазначив, що церемонія стала "інструментом режиму", а під час проголошення клятви стишивши голос на словах "Спеціальний адміністративний район Китайської народної республіки". 

Через манери під час складання присяги на Натана подали в суд, в результаті процесу його дискваліфікували. 

Ще один ймовірний претендент – ефіопський прем'єр Абій Ахмед Алі. У червні він вже отримав премію миру ЮНЕСКО. 

Головною заслугою політика вважають ініціювання діалогу між Ефіопією та Еритреєю. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme