Торгівля з агресором: Чому зростає товарообіг України з Росією

За підсумками минулого року, незважаючи на агресію Росії і загальне загострення, товарообіг України з північним сусідом суттєво виріс

Економічний і політичний оглядач
Торгівля з агресором: Чому зростає товар…

Оприлюднені минулого тижня підсумки торговельної активності України з Росією дивують - товарообіг за підсумками 2021 року виріс більше, ніж на третину. Depo.ua розповідає, в чому причина і чи є тут зрада.

Як зросла торгівля з Росією 

Державна митна служба України повідомляє, що загальний товарообіг з Росією становив 2021 року 10,1 млрд доларів. З боку РФ до нас надійшло товарів на суму 6,65 млрд. Тоді як у зворотньому напрямку було відправлено продукції в еквіваленті 3,21 млрд доларів. Зростання, порівняно з 2020 роком, становить 38,7%. При тому, що крива товарообігу з моменту вторгнення на Донбас та захоплення Криму була стабільно спадаючою - через взаємні санкції і обмеження з того часу торгівля скоротилася загалом більше, ніж у п'ять разів.

Ми відмовились від прямих постачань російського природного газу, що сильно вплинуло на загальні показники. Проте щодо інших енергоносіїв продовжуємо залишатись залежними. Основними позиціями імпорту з РФ залишається вугілля, дизпаливо, скраплений газ та кокс. Цих товарів було поставлено на близько 4 млрд доларів з загальних 6, 65 млрд всього російського ввезення. Головними позиціями українського експорту до Росії залишається глинозем та металопродукція.

Дані української митниці тим часом дуже різняться з показниками російської сторони. За їхніми даними загальний обсяг зовнішньої торгівлі з Україною у 2021 році склав 12,3 млрд дол. При цьому збільшення, порівняно з 2020-м склало 22,8%.

Відмінність даних полягає в тому, що росіяни рахують загальний товарообіг, який включає і торгівлю з окупованим Донбасом. Тоді як офіційна Україна цей взаємообмін у своїй статистиці не враховує. Вона просто не має доступу до такої інформації.

Чому збільшується імпорт

Як вже зазначалося, левову частку в імпорті з РФ складають саме енергоносії. І минулого року ми справді змушені були збільшувати деякі обсяги по певних позиціях. Проте впливає на підсумкову цифру і вартість товарів та послуг, адже торговельний обіг вираховується саме в грошах. Тож зростання ціни на вугілля та нафтопродукти прямо відображається на загальній сумі, хоча фізичні обсяги постачань можуть змінюватись при цьому у меншій мірі.

Тим часом, незважаючи на війну, Росія залишається у п'ятірці найбільших торговельних партнерів України. Найбільшим нашим торговельним партнером є Китай, доля Піднебесної в зовнішньоторговельному балансі становить 13%. На другому місці Польща з майже 7%. Далі Німеччина, яка закриває 6,5% обороту. Росія має 6,1% у нашому балансі.

Окрім енергоносіїв, які ми отримуємо з РФ, у списку товарів є й багато досить несподіваних позицій. Як вже повідомлялося раніше, Україна продовжує закуповувати у російських підприємств сировину для промисловості, різні метали, продукти харчування, хімію, холодильники та пральні машини, папір, шкіру і навіть на кілька мільйонів різноманітної друкованої продукції. У списку навіть гречка, поставки якої збільшилися у 2021 році.

При цьому Україна скоротила споживання російського м'яса - зокрема свинини та говядини. І практично до нуля звели споживання російських овочів.

Нарощується і імпорт продуктів російської хімічної промисловості. Зростання відбувається по таких позиціях, як полимери, пластмаси, стирольні плити, труби та шланги. Ці товари збільшують свою долю на українському ринку досить суттєво: якщо у 2020-му ми щомісяця ввозили їх на суму менше 20 мільйонів, то у 2021 році вартість щомісячних поставок зросла до 30 млн доларів.

Є певне зростання і по різноманітним побутовим приладам. Йдеться про холодильники, пральні машини, насоси, турбіни, технику для сільгоспвиробництва та іншого. Насправді значна частина в цій групі - продукція світових брендів, виробництво яких локалізовано на Росії. А оскільки географічно корпораціям зручніше постачати в Україну з Росії, ми нерідко можемо зустріти, наприклад, пралки чи холодильники європейських марок з наліпкою "Сделано в РФ".

Читайте також: Гречка, холодильники, книжки: Що Україна досі закуповує в Росії

Що може змінитись

Нарощування агресії з боку Росії може кардинально змінити структуру нашого торговельного обороту з цією країною. Так, наприклад, подальша ескалація може призвести до припинення імпорту нафтопродуктів, що вже анонсував білоруський керманич Лукашенко. Який, як відомо, координує всі свої рухи з Кремлем і за власною ініціативою подібних лякалок не виголошував би.

У випадку реалізації такого сценарію, який автоматично передбачатиме зупинку й поставок вугілля, зовнішньоторговельний оборот з РФ і її конгломерацією з Білоруссю може схуднути до мінімуму. Очевидно, що за імпортом енергоносіїв підуть й інші позиції.

Читайте також: Лукашенко погрожує паливною блокадою: Чим це обернеться для України і що нам робити

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme