Торги за землю: Чи буде Зеленський домовлятися з Медведчуком

Учора кілька Телеграм-каналів повідомили про домовленість "слуг" та "ОПЗЖ": останні відкликають свої 3500 поправок до земельного закону і в четвер цей документ ВР приймає. Однак у фракції Медведчука-Бойка ці домовленості спростували

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Торги за землю: Чи буде Зеленський домов…

В "ОПЗЖ" наголосили: від своїх поправок не відмовляються і будуть далі наполягати на винесенні питання про ринок землі на референдум. Однак якщо інформація про торги монобільшовиків з цією політсилою поширюється, це комусь потрібно. Питання, кому.

Може бути три версії. Перша – інформаційне вкидання зроблене з метою дискредитації пропрезидентської фракції. Мовляв, у неї немає власних голосів за закон про обіг землі, розглядати всі поправки до нього дуже довго, ось і домовляються з "ОПЗЖ", аби ті відкликали свої пропозиції. Від представників фракції Медведчука – Бойка чуємо про відмову? Тоді вступає в дію інша теза: якщо ті поки не хочуть, значить, не доторгувалися. Або, навпаки – зливом про домовленості їх реалізацію було зірвано.

Версія друга – кулуарні переговори могли мати місце, але про них дізналися раніше часу і злили в Телеграм сам факт таких переговорів. Тому зараз обидві сторони роблять вигляд, що нічого не було. Ця версія може бути підкріплена припущенням про взаємну вигоду для двох парламентських сил: "слугам" потрібно прискорити ухвалення земельного закону, бо підтискає МВФ, а вигода Медведчука і компанії – повернутися в політичний процес по Донбасу. Звідки його відсунув Андрій Єрмак, який зосередив на собі всі переговори з Кремлем. Але повернення в політичний процес може бути різним. У контексті політики Банкової на прискорення реінтеграції ОРДЛО, зокрема, проведення там місцевих виборів 25 жовтня, "ОПЗЖ" вигідно підставляти плече владі в певних питаннях. Адже в разі проведення таких виборів саме ця політсила може стати безпосереднім вигодонабувачем. На Банковій думають, що вони здатні отримати своїх депутатів у радах сепаратистського регіону. Однак це – нав’язлива ідея, не більше.

Чи можуть в "ОПЗЖ" дійсно відкликати свої поправки? Теоретично могли, бо виборець цієї політсили переважно мешкає в містах, тобто, мало дотичний до теми землі. Але після зливу про начебто досягнуті домовленості – вже не відкликатимуть. Та це не єдине питання, де монобільшовикам можуть знадобитися голоси другої за чисельністю фракції парламенту. Ось-ось в Раду внесуть закон про референдум. Не виключено, що частина "слуг" його не підтримає з огляду на небезпеку для країни поширення сепаратизму завдяки референдумам. В "ОПЗЖ" завжди наголошували на необхідності такого закону. А якщо заглянути ще глибше, то законодавчу базу під реінтеграцію окупованих територій "зелені" прийняти без сторонньої допомоги в залі не зможуть. Єдиним їх союзником у цьому процесі може стати саме "Опозиційна платформа – За життя".

Версія третя: вкидання про нібито домовленості "СН" і "ОПЗЖ" по закону про землю збіглося у часі з ескалацією на фронті. Сьогодні вранці збройні формування Росії атакували позиції підрозділів Об’єднаних сил і спробували просунутися через лінію розмежування. Вівся вогонь із заборонених Мінськими угодами озброєнь. Українська армія зазнала втрат. Звертає на себе увагу, що загострення сталося у переддень анонсованого Сергієм Сівохо запуску "платформи національного примирення". Depo.ua вже писав про небезпеку цього проекту для цілісності держави. Нині ж бачимо відповідь терористів на мирні кроки в їхній бік. Спробуємо спрогнозувати, що завтра сівохи як ніби нічого й не було дадуть відмашку своєму проекту. 

Утім, зараз ми не про цих діячів, а про "ОПЗЖ". Нещодавно один із ватажків терористів Олександр Ходаковський повідомив, що Дмитро Козак, який віднедавна став кремлівським куратором України, і з яким знайшов спільну мову Андрій Єрмак, займатиметься власне українським питанням, а Владислав Сурков, котрий буцімто в опалі, залишиться курувати "республіки". Останній, як відомо, не схильний до політики компромісів з Києвом. Не допущення таких компромісів можливе шляхом ескалації військового протистояння на Донбасі і подальшого тиску на українську владу, яку заганятимуть у безвихідь.

Володимир Зеленський став на шлях поступок Москві заради виконання передвиборчих обіцянок, і тим самим послабив себе. Тому "яструби" в Кремлі вважають, що нині дуже зручний момент дотиснути його. Але дотиснути до чого? План мінімум – впхнути в Конституцію України особливий статус Донбасу. Що можна зробити завдяки голосам "ОПЗЖ". План максимум – дочасні парламентські вибори. На яких партія Медведчука-Бойка може суттєво збільшити свою присутність у парламенті. Тобто, ескалація на фронті – це такий собі сигнал Зеленському, що саме час політичних домовленостей та союзів з "ОПЗЖ". Інакше Москва може ще більше підняти ставки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme