Тарифи і "Будапешт+": Якими обіцянками кандидати в президенти зваблюють виборця

Високі зарплати і пенсії, зниження тарифів, зменшення податків і Будапештський формат замість Мінського. Такими є типові обіцянки мисливців за булавою

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Тарифи і "Будапешт+": Якими обіцянками к…

Проаналізувавши передвиборні програми кандидатів у президенти, яких на сьогодні офіційно зареєстровано 26, ми вибрали найбільш оригінальні з них – неважливо, зі знаком "плюс" чи "мінус", – за допомогою яких претенденти на заповітний кабінет на Банковій завойовуватимуть серця виборців. А також обіцянки, типові для більшості кандидатів.

Топ-10 оригінальних пропозицій

У кріслі президента не засидяться

Не виконає свої обіцянки – піде з посади президента через 100 днів. Хоч про це не йдеться у передвиборній програмі Тимошенко, ми включили ці її слова до рейтингу.

У свою чергу, Анатолій Гриценко обіцяє не балотуватися на пост президента на другий термін: мовляв, виконає усе, що обіцяє, протягом першої п'ятирічки. А от Ольга Богомолець пропонує обмежити перебування депутата в парламенті двома каденціями, а президента в кріслі – одним терміном.

Що ж, сказане ними запам'ятали. Ловитимемо їх на слові.

Скільки регіонів – стільки й мов. Або навпаки

Обласні ради зможуть запроваджувати в області другу офіційну мову. Автономія регіонів у гуманітарній, культурній і мовній політиці. Такі положення містить передвиборна програма Олександра Вілкула.

Натомість Кошулинський пропонує заборонити надання будь-якої автономії, "спеціального статусу" чи "особливого порядку місцевого самоврядування".

Заборона політичної реклами на телебаченні

Піти на це обіцяє Анатолій Гриценко: "Нова виборча система і заборона мільярдної політичної реклами на телеканалах відкриють шлях у владу чесним професіоналам, у тому числі – обдарованій молоді".

Заборонити платну політичну рекламу у ЗМІ за 3 місяці до початку та впродовж усієї виборчої кампанії пропонує і Руслан Кошулинський.

Люстрація колаборантів

Відсторонити від державного управління громадян України, які допомагали чи допомагають ворогові під час війни: політиків, працівників органів правопорядку, суддів. Виявити та покарати усіх зрадників. Таке обіцяє Андрій Садовий.

Зі схожою пропозицією виступив і Руслан Кошулинський.

Амністія капіталів

Одноразову "нульову декларацію" для бізнесу гарантує в разі свого обрання президентом Володимир Зеленський. Каже, кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши "економічне чистилище", кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес у країні".

Активно розвивати транспортне сполучення

Робити це пропонує Андрій Садовий. У його програмі йдеться про відновлення роботи внутрішніх аеропортів у всіх областях, створення національного лоукост-перевізника і підтримку авіабудування через розвиток внутрішніх авіаперевезень, розвиток річкових перевезень через прозоре регулювання, підтримку вітчизняних підприємств, що виробляють громадський електричний транспорт через часткову компенсацію з бюджету банківських кредитів, лізингові програми закупівлі транспорту.

Столиці – новий закон

Знову пропозиція Садового. Повернути Києву місцеве самоврядування, ухваливши новий закон про столицю України – місто Київ. Невже Андрій Іванович планує в перспективі змінити львівське мерство на київське?

Селянам – дотацію на кожну корову

Так виконуватиме мрії свого виборця лідер Радикальної партії. Ляшко обіцяє, що після приходу до влади дасть дотації "мінімум 5000 гривень на худобину". У кожному селі "буде агропереробка, хлібний, ковбасний завод".

Україна – нові Емірати

Лідер студії "Квартал 95" обіцяє, що кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ (надра, землі тощо). Після досягнення повноліття молодий громадянин України отримає ці накопичення як власний стартовий капітал.

Всім - усе

Тезово, для всіх категорій населення і навіть для неодухотворених предметів, свої плани виклав Ігор Шевченко, який вже встиг прославитися у Давосі, де набрав дармових шапок собі і друзям. Серед найоригінальніших його пропозицій - дорогам і тротуарам рівне покриття, вулицям - освітлення і відеоспостереження.

Топ-10 типових або часто згадуваних обіцянок

Нова Конституція

Приймати фундаментальний для держави документ на всенародному референдумі збирається лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко. І не біда, що ані закону про референдум у правовому полі України не існує, ані сам Основний Закон прямо забороняє вносити у нього зміни за результатами референдуму. Це її не зупиняє: обіцяє, що відповідний закон буде прийнято, досить лише їй стати президентом. Каже, проект нової Конституції її "команда фахівців" представить до завершення виборчої кампанії. Провести конституційний референдум вона хотіла б між квітнем і жовтнем цього року – між президентськими і парламентськими виборами. Depo.ua раніше уже розповідав по цю ідею.

Про необхідність ухвалення нової Конституції говорять ще кілька кандидатів. "Опоблоківський" висуванець Олександр Вілкул доволі детально прописав у своїй програмі положення майбутньої нової Конституції, ухвалення якої він також підтримує. А самовисуванець Аркадій Корнацький скромно каже, що за його президентства буде опрацьовано проект нової Конституції його ж авторства.

Закон про загальноукраїнський референдум буде ухвалено

Це обіцяють Юлія Тимошенко, Володимир Зеленський. Останній пише у своїй програмі, що законопроект "Про народовладдя" стане першим законом після його вступу на посаду глави держави. У ньому буде передбачено механізм, за яким "народ України формуватиме основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії" із використанням новітніх технологій.

Самовисуванець Юрій Бойко бачить потребу приймати на загальноукраїнському референдумі рішення про відкриття ринку с/г землі. Натомість "свободівець" Руслан Кошулинський бачить потребу в ухваленні закону про місцеві референдуми.

Україна – нейтральна держава. Перемовини про мир з невизнаними "ЛДНР"

На противагу підтримуваному більшістю громадян курсу нашої країни в НАТО і ЄС (саме ця теза лягла в основу виборчої платформи чинного президента України Петра Порошенка) кілька лояльних до позиції Кремля кандидатів у президенти наполягають на нашому нейтральному статусі та відмові Києва від приєднання до згаданих об'єднань.

Це самовисуванець Юрій Бойко, за яким стоїть "Опозиційна платформа – За життя", кандидат від "Опоблоку" Олександр Вілкул і колишній однопартієць Вадима Рабиновича Євгеній Мураєв. Також Бойко – за "прямі переговори з усіма сторонами конфлікту" на Сході України.

Формат "Будапешт плюс" замість Мінська

Це основна складова стратегії досягнення миру на Донбасі від Юлії Тимошенко. Вона пропонує витягти з нафталіну Будапештський меморандум, який не виконав своєї функції. До переговорного процесу Тимошенко пропонує включити всі країни-гаранти територіальної цілісності України – підписантів Будапештського меморандуму 1994 року: США, Великобританію і Росію. А "плюс" означає додати до цієї компанії Францію, Німеччину і Китай. Окрім цього, на думку лідера "Батьківщини", доцільно запросити до участі у перемовинах Верховного представника ЄС у закордонних справах та політиці безпеки.

Кілька інших кандидатів розвивають цю ж тему. Зокрема, Зеленський ставитиме питання завершення війни, повернення окупованих територій і відшкодування Росією завданих Україні збитків перед підписантами Будапештського меморандуму і партнерами з ЄС.

Кандидат від партії "Свобода" Руслан Кошулинський ініціюватиме зміну "безплідних Мінських угод та Нормандського формату (Москва і її бізнес-партнери проти України) на Будапештський формат за участі США і Великої Британії".

Ольга Богомолець хоче розширити Мінський формат переговорів та створити Будапештський формат. Вимагатиме виконання Будапештського меморандуму і Олег Ляшко. В іншому разі лякатиме світ: "Ми маємо повне право заявляти про відновлення статусу ядерної держави".

Єдиним з кандидатів зупинити війну на Сході України за 100 днів обіцяє висуванець від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул. Необхідні для цього кроки – введення на Донбас миротворчого контингенту "дружніх країн і нейтральних держав (Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Фінляндія, Швеція, Австрія)", проведення виборів за українськими законами за участю українських партій і відновлення контролю над кордоном одночасно з оголошенням результатів виборів.

"Обрізання" Ради і зняття недоторканності

За версією Тимошенко, парламентаріїв поменшає на 100 (до 350), також буде ліквідовано недоторканість усіх високопосадовців – президента, депутатів і суддів.

Зняти недоторканість із вищих посадових осіб держави обіцяє своїм виборцям і Володимир Зеленський – як і вибори до парламенту за відкритими списками. Така обіцянка є в програмі львівського мера Андрія Садового. Також він пропонує проводити вибори до парламенту на пропорційній основі з відкритими списками і зменшити кількісний склад Ради до 300 депутатів.

Олег Ляшко скоротить кількість депутатів до 250, міністерств – до 10, заодно ліквідує посаду прем'єра. А Олександр Вілкул – за створення двопалатного парламенту: нижня палата – 150 депутатів від політичних партій, верхня – 29 депутатів, по одному від мільйона виборців.

Дмитро Добродомов, якого відправила балотуватися партія "Народний контроль", якби став президентом, також скоротив би парламент до 300 депутатів.

Ідея "обрізання" Ради в цілому популярна серед виборців, тому кандидати озброїлися цією технологією. Реалізувати яку без змін до Конституції - неможливо.

Професійна армія

Запровадити її обіцяють і Анатолій Гриценко (професійна контрактна армія, посилена резервом постійної готовності і системою територіальної оборони), і Володимир Зеленський, і Олександр Вілкул, і Геннадій Балашов.

Андрій Садовий, змінивши систему командування й управління у Збройних силах України відповідно до стандартів НАТО, гарантує військовим грошове забезпечення не менше 1 000 доларів у гривневому еквіваленті. А також 100 тисяч гривень виплати кожному ветерану війни.

Ольга Богомолець обіцяє підвищити в півтора рази оплату праці солдатам української армії.

Податкова реформа

Згідно з програмою Зеленського – це заміна податку на прибуток податком на виведений капітал. Садовий пропонує запровадити податок на виведений капітал і ввести трансфертне ціноутворення. Ще одна його ініціатива – перерозподілити структуру податків, збільшивши частку місцевих податків до 50%.

А от Вілкул каже, що після його обрання президентом у громадах залишатимуться 100% податку на прибуток фізичних осіб і екологічного податку, рентних платежів та акцизних зборів.

Загалом же майбутню модель оподаткування цей кандидат бачить такою: "15% – 15% – 15%" – "податок на доходи фізичних осіб – ПДВ – податок на прибуток/виведений капітал".

Повернути пільговий режим оподаткування аграріям обіцяє Юрій Бойко. А Кошулинський хоче ухвалити новий Податковий кодекс, запровадити прогресивну шкалу оподаткування: "малий бізнес ‒ малі податки, великий бізнес ‒ великі податки".

Ну а повний "податковий рай" традиційно обіцяє програма Геннадія Балашова. Він – за "прозору і зрозумілу" економічну систему "5.10" (таку ж назву має і його партія). Основними податками стануть 5% з продажу і 10% соціального податку. Після запровадження цієї системи обіцяє, що "гроші з усього світу надійдуть в Україну". Також він обіцяє вільний обіг валют в Україні, скасування митних зборів ("Україна — Податковий Рай для людства").

Українцям – європейські зарплати тут і зараз

Таке обіцяє ціла низка кандидатів у президенти. Так вони намагаються дати відповідь на запит у суспільстві на суттєве підвищення доходів. Отже:

Юлія Тимошенко обіцяє (за 5 років досягти рівня середньої заробітної плати Польщі, при цьому окремо в її програмі присутні відповідні обіцянки щодо медиків, педагогів і працівників культури); Анатолій Гриценко - середня зарплата в Україні буде понад 700 євро; Андрій Садовий - за 5 років вийти на рівень оплати праці лікаря не менше 1 000 доларів, формула грошової винагороди вчителя: середня заробітна плата в Україні + 1/3 середньої заробітної плати в Україні; Олександр Вілкул - зарплатні викладача, лікаря – коефіцієнт 1,5 до середньої зарплати по області; Олег Ляшко обіцяє зробити так, "щоб у кожного українця був повний холодильник, в якому м'ясо водиться щодня, а не лише на свята"; Сергій Каплін - вже у 2019 році мінімальна пенсія – 5 тис. грн, мінімальна зарплата – 10 тис. грн); Руслан Кошулинський - погодинна оплата праці за європейськими стандартами.

Повернуть "старі" виплати на народження дітей

У виконанні Тимошенко це 50 тисяч гривень на першу дитину, 100 тисяч – при народженні другої, 150 тисяч – на третю і всіх наступних дітей. Виплати будуть здійснюватися одноразово у перший тиждень після народження дитини.

Більше обіцяє Бойко: за першу дитину - 100 тис. грн, за другу – 200 тис., за третю та наступних - 400 тис. грн. Немовби списав ці цифри у Бойка його конкурент за голоси виборців Сходу і Півдня країни Олександр Вілкул.

Ольга Богомолець цифр не приводить, але теж виступає за підвищення цих виплат. А соціаліст Ілля Кива введе обов'язкову державну допомогу при народженні дитини в розмірі 12 мінімальних зарплат одноразово і щомісячні соціальні виплати на рівні, не меншому за мінімальну зарплату.

Знизять ціни на газ і зменшать інші комунальні тарифи

Першими цю тему "застовпили" через масовану зовнішню рекламу Тимошенко і Каплін. Якщо Юлія Володимирівна обіцяє, що "у перший місяць роботи нового президента будуть зменшені ціни на газ у 2 рази, а це означає також зменшення тарифів на тепло і гарячу воду", то соціал-демократ із Полтави переконує, що спроможний зробити ціну палива аж у чотири рази нижчою, ніж зараз. І теж – вже цього року.

Ляшко знизить ціну газу мінімум удвічі. У свою чергу, Гриценко каже, що тарифи буде знижено до "рівня, що відповідає реальним затратам виробників і доходам населення". Скільки це у цифрах – не розшифровує. Вілкул же обіцяє, що за його президентства витрати на комунальні послуги не перевищуватимуть 15% доходу родини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme