The Times: Операція "Троя" - російський план підриву Запоріжжя

В 2014-му році у Росії був план, який міг втілитися в Запорізькій області

Андрій Коваленко

Depo.ua наводить переклад статті The Times.

Шпигуни були готові, лідери повстання названі. Коли в листопаді 2014 року Олексій Муратов послав свій план кремлівському чиновнику, цілі були відомі.

У документі, пізніше вкраденому групою українських хакерів, була викладена "Троя" - стратегія по підготовці жителів Запорізької області на сході України до проросійського захоплення або, як він його назвав, до "звільнення від нацистсько-фашистcьких окупантів".

Ця пропозиція була елементом ширшої стратегії по дестабілізації України. Репортери видання The Times ознайомилися з відповідною доповіддю. Вона опирається на оприлюднені листи одного з помічників Владислава Суркова, впливового кремлівського інсайдера, якого дехто називає путінським Распутіним.

Боб Сілі, член британського парламенту від Консервативної партії, що став одним з авторів доповіді, стверджує, що ці витоки "дають уявлення про секретні операції і гібридну війну, а також про ціну всього - від кібератак до фейковий новин, від хабарів до мітингів - всього того, що привело до повалення обласних урядів".

Муратов був депутатом від Курської області, що межує з Україною, і членом правлячої партії "Єдина Росія", яка підтримує президента Путіна. Раніше в 2014 році він був призначений представником "ДНР" на Росії.

В рамках своєї стратегії "Троя" він пропонував витратити $181 тис. на те, щоб поширити сепаратистське повстання далі на захід України. Цей лист, судячи за все, було адресовано Іналу Ардзінбі, заступнику Суркова. У ньому було викладено план того, як необхідно маніпулювати громадською думкою перед початком повстання в Запоріжжі і як можна "відкусити" цю область з орбіти центрального київського уряду.

У листі говорилося, що для організації виступів необхідно використовувати "існуючу шпигунську мережу". Планувалося встановити контакт з співчуваючими особами в місцевій поліції і СБУ. Кульмінацією "Трої" повинні були стати неуточнені "силові дії" повстанців проти таких проурядових угруповань, як "Правий сектор" і "Самооборона".

План Муратова, очевидно, не був реалізований, і ми не знаємо, чи розглядала його Москва в якості серйозної пропозиції.

Аналіз витрат і чисельності персоналу вказує на те, що пропозиція існувала і була серйозною. Очікувалося, що в основну групу увійдуть 15 військовослужбовців або співробітників служб безпеки, як мінімум 10 офіцерів поліції, 37 шпигунів і інформаторів і кілька місцевих політиків. Їх лідером мав стати Володимир Новіков, польовий командир з позивним "Алабай".

Закладені витрати включали $40 тис. на організацію протестів, $10 тис. на підтримку мережі агентів в СБУ і МВС і $49 тис. на транспортні засоби.

Цей документ потрапив в третю порцію електронних листів, опублікованих групою українських хакерів в листопаді минулого року, - перша і друга порції були опубліковані в 2016 році, - і пан Сілі ретельно його вивчив. Представники Кремля назвали опубліковані групою хакерів матеріали сфабрикованими, хоча деякі з тих, хто відправляв пану Суркову ті оприлюднені повідомлення, заявили, що вони були справжніми.

У 2015 році один представник МЗС Росії пожартував, що пан Ардзінба мав бути "суперменом", якщо він був здатний на всі ті махінації, які йому приписують в Україні. Якщо вкрадені хакерами електронні листи справжні, то вони малюють картину досить витратної спроби вплинути на політику України на користь Кремля, посіяти розбрат і домогтися автономії областей з численним російськомовним населенням, щоб послабити контроль центрального уряду.

Судячи за все, ці методи використовувалися паралельно з безпосереднім військовим втручанням Москви в конфлікт в Донбасі. Пан Путін заперечує, що російські регулярні війська колись перетинали український кордон, щоб взяти участь в боях, і заявляє, що там могли перебувати тільки "добровольці", які слідували за "покликом серця", вирушаючи на допомогу сепаратистам. Однак російські танки і піхота були неодноразово помічені на території України, і багато хто переконаний, що вони зіграли ключову роль у вирішальних боях з урядовими військами в 2014 році.

Скільки коштувала "Троя"

$181 тис. - обійшлася сама стратегія і планування.

$40 тис. - організація протестів у Запорізькій області.

$10 тис. - вербування працівників СБУ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада