Телефонний самосуд: Чи справді 51% українців хоче бачити Порошенка у тюрмі

Учора КМІС оприлюднив дані чергового соцопитування, в якому, з-проміж інших, є питання про ставлення населення до кримінального переслідування Порошенка

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Телефонний самосуд: Чи справді 51% украї…

Соціологи, звісно, вільні у виборі тем, з приводу яких вони хочуть дізнатися думку населення. Однак, як відомо, відповідь респондентів дуже залежить від формулювання запитань в опитувальнику. Особливо ця залежність відчувається під час опитування методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера), коли респондент безпосередньо не контактує з людиною, яка ставить їй питання. З цим пов’язана й інша проблема – респондентові не можуть бути показані опитувальник та ілюстрації. Тобто, він повинен відповісти на запитання, лише чуючи його у своєму мобільному. Про ці недоліки телефонного опитування знають усі, хто хоч трохи дотичний до соціологічного дослідження. Тому під час телефонного інтерв’ю питання мають бути максимально коректні, аби уникати подальшої маніпуляції отриманими результатами з боку певних зацікавлених осіб.

В опитуванні, оприлюдненому КМІС, є кілька позицій, якими вже маніпулюватимуть. Приміром, дуже важлива тема – ставлення населення до дій влади під час епідемії коронавірусу. Питання було поставлене наступним чином: "На вашу думку, Україна вже впоралася з епідемією коронавірусу, нових хворих скоро ставатиме менше; або ж Україна ще не впоралася з епідемією, і число нових хворих зростатиме?". Отже, що у цьому питанні не так. По-перше, Україна у даному випадку – це держава, влада в цілому, МОЗ чи окремі громадяни. По-друге, безпосередній зв’язок "не впоралася" з "число нових хворих зростатиме". Тобто, кількість інфікованих зростатиме з якої причини: не впоралася влада чи самі громадяни плювати хотіли на карантинні застереження? Результат відповіді на це питання очікуваний: "вже впоралася" - 18%, "ще не впоралася" - 63%. Проте нема оцінки, хто ж саме винен. Утім, з інших опитувань ми вже знаємо: винні китайці, американці і масони...

Наступне питання, яке, на нашу думку поставлене некоректно, стосується співпраці України з МВФ. Воно звучить так: "Деякі політики вважають, що для України зараз дуже потрібно співпрацювати з Міжнародним валютним фондом і виконувати умови фонду для отримання кредитів; інші політики кажуть, що брати нові кредити МВФ і виконувати умови фонду для України небажано. А яка Ваша думка?". 61% респондент не хоче співпраці з МВФ, 24% визнають необхідність такої співпраці. Чи можна було отримати протилежний результат? Так, якби, по-перше, відразу було розшифровано, хто такі "деякі" та "інші" політики, адже за отримання кредиту МВФ виступає президент Зеленський, а проти – "ОПЗЖ" та союзні з ними сили. А, по-друге, з отриманого результату незрозуміло, як ці 61% уявляють своє особисте майбутнє в разі дефолту. 

Також впадає у вічі питання, що стосується кримінальних справ проти Петра Порошенка. Ви берете слухавку, а звідти невідомий голос запитує: "Зараз розслідується низка кримінальних справ стосовно колишнього президента Петра Порошенка. На вашу думку, це покарання за порушення закону Петром Порошенком і боротьба за справедливість, чи це політичне переслідування Порошенка чинною владою?". Результат: 51% позитивно відповідає на першу частину питання, 30% - на другу.

Що тут не так? По-перше, покарання за порушення закону – це одне, а боротьба за справедливість – зовсім інше. Те, що багатьом здається справедливим або не справедливим, насправді не має стосунку до права або навіть суперечить йому. Приміром, самосуд, бажання помсти око за око і зуб за зуб – це примітивне бажання справедливості, яке є порушенням закону. Тому поєднання в одному питанні ціннісного, емоційного поняття "справедливість" і юридичного "порушення закону" дало такий результат. Якби питання сформулювали коректно, наприклад, за якими саме справами, де фігурує п’ятий президент, він мав би нести відповідальність, тоді відповіді розподілилися інакше. І тоді було б видно, скільки людей підтримує вибіркове правосуддя і політичні репресії, а скільки взагалі не мають уявлення, які ж справи розслідуються проти Порошенка.  

А, по-друге, у питанні не конкретизовано, хто саме є борцем за справедливість. Тож пропонуємо соціологам у наступному опитуванні поцікавитися у людей, з ким вони взагалі пов'язують своє бачення боротьби за справедливість. І ввести в опитувальник не тільки Зеленського, а й Людину-павука, Бетмена чи нашого українського Чіпку Вареника.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme