Більше бруду: Як зміняться виборчі кампанії після перемоги "слуги" Вірастюка

У ЦВК порахували голоси на виборах у 87-окрузі, першим іде Василь Вірастюк. Раніше переможцем на 50-му окрузі став Андрій Аксьонов. Цього року на нас очікують проміжні вибори на Херсонщині і Черкащині, а також вибори мера Харкова. І їхнім потенційним учасникам варто дуже добре вивчити уроки березневих довиборів у Раду

Політичний оглядач
Більше бруду: Як зміняться виборчі кампа…
2012 рік, майбутні "слуги" Василь Вірастюк і Юзік виступають на шоу студії "Квартал 95". Фото: Студія "Квартал 95"/Facebook

За інформацією Центрвиборчкому, явка виборців на момент закриття виборчих дільниць склала 20,99% в ОВО №50 та 35,05% в ОВО №87. Під час позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року явка на цих округах становила відповідно 44,72% та 43,96%. Тобто, 28 березня на дільниці в окрузі №50 прийшло більш ніж удвічі менше виборців, а на Прикарпатті кількість бажаючих проголосувати зменшилася майже на 9%.

Причин дві. Перша – поглиблення апатії в суспільстві, що констатують і соціологи. Друга – політично активні виборці не побачили серед кандидатів тих, за кого їм хотілося би проголосувати. За подібних ситуацій долю виборів вирішують або гроші, або адмінресурс, або висунення кандидатом якогось дуже пізнаваного обличчя, (в яке вкладають гроші та на користь якого працює адмінресурс). Якщо в окрузі на Донеччині Аксьонов, мер Добропілля, асоціювався у виборців з міцним господарником, то на Прикарпатті ми стали свідками змагання суттєвих капіталовкладень з адмінресурсом. 

На майбутніх проміжних виборах в окрузі 197, який звільнився після призначення Олександра Скічка головою Черкаської ОДА, та в окрузі 184, де замість обраного мером Херсону Ігоря Колихаєва вибиратимуть іншого депутата, ми можемо побачити ту ж технологію, яка спрацювала в Надвірній та Яремчі. При цьому суперникам "слуг" доведеться підвищувати явку, якось мотивуючи свого виборця. 

Як це зробити? Метод мотивації від Шевченка спрацював так собі, адже не забезпечив йому значного відриву від конкурентів. Та й в опозиційність "хазяїна Буковеля" виборці вочевидь не повірили. А як повірити, коли "За майбутнє" в парламенті регулярно голосує (і голосуватиме й далі) зі "слугами"? І ще один важливий момент, який гратиме проти потенційних конкурентів "слуг" на довиборах – традиційні ідеології не працюють. Доведено Русланом Кошулинським, він став лише третім у традиційному націоналістичному регіоні. Зараз і кандидат, і лідер "Свободи" Олег Тягнибок вимагають перевиборів. Однак це більше нагадує махання кулаками після бійки. Тим більше що у цієї партії склалися політичні альянси зі "слугами" в місцевих радах Галичини. Очевидно, через це націонал-патріотичний виборець мав певні сумніви у щирості "свободівців".

З усього вище переліченого майбутні кандидати та партії, які їх висуватимуть, зроблять кілька висновків.

"Слуги" шукатимуть нові обличчя серед медійних персон

Висновок перший – і на Херсонщині, і на Черкащині, і в Харкові влада висуне своїх людей і вони не будуть просто статистами, як це було на окрузі №50 Донецької області. Для цього регіону у "слуг" прохідних кандидатів нема. Не виключено, "зеленими" кандидатами стануть відомі в країні особистості, на це владу надихає приклад Вірастюка.  

Серйозні кандидати втратили мотивацію брати участь у виборах

Висновок другий – традиційні методи мотивації - проголосувати за заможного чи ідеологічного кандидата не діятимуть. Тому потрібно шукати інші. І їх спробують шукати в радикалізації виборчої кампанії вже зі старту. Крім того, поразка Шевченка на Прикарпатті може демотивувати багатьох відомих чи небідних кандидатів брати участь у перегонах: навіщо вкладатися у вибори, коли твої результати перерахують так, що ти програєш. Далі можеш судитися хоч до другого пришестя. А наші суди дуже чутливі до думок влади. Байдуже, який у неї колір.

Читайте також: Перемагає той, хто правильно рахує: Чи допоможе Вірастюку перерахунок "буковельських" голосів

Ще більше бруду і скандалів

Висновок третій – кандидатам, які збираються потягатися зі "слугами", потрібно готувати потужну групу захисту своїх результатів. У комісіях, медіа, в судах, на вулиці, і, не виключено, в посольствах країн-партнерів. Також тепер можна не сумніватися, що опоненти "слуг" діятимуть у той же спосіб - вимагатимуть перерахунку результатів на тих дільницях, де провладний висуванець може отримати більшу підтримку. Така собі технологія лома – якщо з ломом на тебе, то і в тебе має бути в руках щось важке.

Крім того, зараз влада зіткнеться ще з одним наслідком виборів на Прикарпатті – всі суперники "слуг" вестимуть свою кампанію під гаслом "влада вкрала у мене перемогу". І не важливо, чи відповідатиме це дійсності. Тобто, ми повертаємося в часи, коли до результатів виборів на мажоритарних округах не було довіри ні серед політиків, ні в суспільстві. Проте є відмінність: навіть у 2012 році при Віктору Януковичу у найбільш скандальних округах (ОВО №94, 132, 194, 197 та 223) влада погодилася на перевибори. Раз і "слуги", і Шевченко з Кошулинським заявляють про порушення, абсолютно нічого не заважало владі дати відмашку підконтрольній їй ЦВК хоча б не повідомляти про перемогу Вірастюка до завершення судових розбірок.  

Читайте також: "Зганьбилися самі і зганьбили "Василя": "Слуг" затролили після повідомлення про те що Вірастюк переміг на Прикарпатті

Нова стратегія "слуг" працюватиме до появи сильного конкурента

Висновок четвертий – судячи з активності провладних Телеграм-каналів і спікерів, там намагаються переконати, що при попередниках, попередниках попередників і так аж до 90-х років були регулярні порушення під час виборів, а от зараз всі "старі обличчя" об’єдналися в критиці виборів на Прикарпатті. Тобто, люди не розуміють, що у 2019 році вони декларували нову якість політики, а те, як влада грала поводилася на Франківщині, аж ніяк новою якістю не назвеш. І якщо в цьому окрузі ситуація не вибухне (вище ми писали, чому), то десь, де балотуватиметься сильний опозиціонер, колись вибухне. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme