Театр абсурду або Чому Шокін не квапиться з арештом Клюєва

Оголошення у розшук Сергія Клюєва перетворило у повний фарс усю історію з "героїчним", але половинчастим рішенням Верховної Ради про зняття з нього депутатської недоторканості
Depo.Влада
8 червня 2015 17:30
ФОТО: depo.ua
Театр абсурду або Чому Шокін не квапиться з арештом Клюєва
Театр абсурду або Чому Шокін не квапиться з арештом Клюєва

Відмовившись дати санкцію на арешт, депутати зв'язали силовиків по рукам і ногам, а ті, в свою чергу, показали свою повну некомпетентність й наламали дрів.

Сьогоднішня історія з Сергієм Клюєвим показала не тільки повну відсутність порозуміння між силовиками, але й повну маральну застарілість усієї системи депутатської недоторканності. Відсутність дозволу на арешт з боку "гуманної" Верховної Ради фактично дала змогу Клюєву легко та невимушено втекти. А "силовики", що заплуталися у трьох соснах, доповнили цю трагікомічну картину.

Ось невелика хронологія подій, яка свідчить про всю "глибину наших глибин". Одразу після зняття недоторканності минулого четверга Клюєв-молодший мав прийти на допит до Генеральної прокуратури, де йому збиралися оголосити підозру в скоєнні злочину та обрати запобіжний захід. Враховуючи заборону Верховної Ради на арешт, мова, вочевидь, йшла про підписку про невиїзд та оплату відповідної застави. Втім Клюєв у четвер до ГПУ так і не з'явився.

Це дало підставу слідчому винести постанову про розшук та направити її до СБУ. Цікаво, що МВС свою роботу - а саме, реєстрацію Клюєва як особи оголошеної в розшук - зробило. Але в СБУ звернення слідчого проігнорували, назвавши інформацію про розшук Клюєва технічною помилкою. Зокрема керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк зазначив, що "Головним слідчим управлінням СБУ поки не розслідується кримінальне провадження стосовно Клюєва С.П., тому й не оголошувався його розшук слідчими СБ України". Втім, буквально за кілька годин речник МВС України Артем Шевченко повідомив про те, що Міністерство внутрішніх справ внесло в розшук Сергія Клюєва саме за дорученням Служби безпеки. Координація дій "силовиків" просто вражає...

В результаті вийшло так, що Клюєв став розшукуваним і нерозшукованим одночасно. До того ж виявилося, що адвокати Клюєва теж тягнули час як могли. Так, за словами нардепа від «БПП» Сергія Лещенка, адвокати Клюєва сьогодні нібито вийшли на зв'язок і сказали, що їхній клієнт не втік, а був на лікарняному - і сьогодні  має врешті дістатися до Генпрокуратури з медичною довідкою.

Абсурду ситуації додає й той факт, що навіть якщо Клюєва таки знайдуть силовики не матимуть права навіть торкнутися чинного нардепа пальцем. Адже дозволу на затримання та арешт Клюєва Верховною Радою так і не було надано. А отже яким процесуальним рішенням зможуть керуватися під час затримання ті ж "СБУшники", незрозуміло.

У свою чергу, варто враховувати, що Верховна Рада не може просто взяти та ухвалити дозвіл про арешт: По-перше, цей тиждень у парламентарів не сесійний. По-друге, треба знову витримати усю складну юридичну процедуру, що починається з відповідного подання генпрокурора. Отже дозвіл на затримання Клюєва може бути ухвалено не раніше наступного вівторка.

Таким чином, Клюєв, якщо все ж ще не втік, може не поспішати. Може навіть об'явитися в ГПУ - поки дозволу від колег немає, йому геть нічого не загрожує.

Але, чим би ця кримінально-мелодраматична "Санта Барбара" не закінчилася, генпрокурор Шокін мав би уже переконатися, що отримав достатньо підстав для того, аби ініціювати подання щодо арешту Клюєва. Власне, це треба було робити ще минулого четверга, але чомусь Шокін зовсім не поспішає цього робити. Або в ГПУ знають, що Клюєв уже недосяжний (подейкують, що його уже бачили в Донецьку), або для генпрокурора краще, аби Клюєв, як і багато його поплічників, перетворився у вічно і безнадійно розшукувану особу. Принаймні тоді, його справа точно не розвалиться в суді, чого відверто побоювалися деякі нардепи.

У будь-якому разі крапку в цій історії має поставити Верховна Рада, дозволивши арешт Клюєва, нехай і з запізненням. Бо поки виходить так, що своїм напіврішенням депутати просто спокійно випроводили поплічника Януковича з країни.