Тарута: Захоплення Донецької ОДА рік тому координував Аксьонов

Захоплення будівлі Донецької ОДА в березні минулого року було спланованою операцією російських спецслужб, яку координував ставленик Путіна в Криму Сергій Аксьонов
Depo.Влада
15 квітня 2015 11:15
ФОТО: depo.ua

Про це розповів народний депутат та колишній губернатор Донецької області Сергій Тарута в інтерв'ю "Новой газете", передає depo.ua.

"Ця була спецоперація. Але тоді ми ще вважали, що тут не так багато представників Росії. Навіть не Росії, а Криму. Тих людей, які займалися підривом ситуації і захопленням Криму. Було зрозуміло, що вони узгоджують свої дії з Москвою і Кремлем. Цим (захопленням ОДА. - ред.) керував Аксьонов", - розповів Тарута.

"На початок квітня сюди вже йшла зброя. Але тоді ми думали, що швидкими діями щодо притягнення до відповідальності основних організаторів ми зможемо протистояти захопленню влади. Тоді була дана команда силовикам - прокуратурі, міліції та СБУ - знайти цих координаторів. Одні й ті ж особи переміщалися по сигналу по всій області, з'являючись то там, то тут, збирали мітинги і організовували розхитування", - сказав він.

Однак, за словами екс-губернатора, це не дало результату, оскільки "неефективність на той момент показала вся система влади. І законодавча, і правоохоронна".

"Уже в березні міліція з прокуратурою підготували документи до суду для притягнення до відповідальності 130 осіб. Але суд по всіх цих звинуваченнях відмовив. Система працювала вкрай неповоротко в тих надзвичайних обставинах - були потрібні вагомі докази, дотримання всіх формальних процедур, як це має бути в мирний час. Але тоді вже був не зовсім мирний час. Потрібно було реагувати негайно, упереджувати.

 Я пам'ятаю, коли у нас тут були брати Кузьменки - організатори (сепаратистського руху. - ред.) в Маріуполі, - суд їх відпустив. Коли говорять, що донецькі силовики не змогли грамотно спрацювати, мовляв, саме тому, що вони були донецькі і працювали абияк, я відповідаю: силовики на той момент тут були з усієї країни. Прикомандировані звідусіль. На всіх об'єктах - на адміністраціях, прокуратурі, СБУ - силовики були з інших регіонів України. І всі вони не змогли нічого зробити", - констатував Тарута. 

"На першому етапі, на початку квітня, це були люди з Криму ... Через Керч поромом йшла зброю в Урзуф. Постійно місцевим заводіям надходили дзвінки від представників Януковича: мовляв, ви там не сильно намагайтеся, ми ж скоро повернемося. Спочатку їх ще слухали, але потім просто перестали реагувати.

Остаточно все стало управлятися Москвою, коли сюди прийшов Стрєлков зі своїми бойовиками. Це була стратегічна помилка (пустити їх сюди. - ред)", - розповів Тарута.