Тарифний майдан: Що не так з перекриттям доріг через ціну на газ

З початку року жителі маленьких міст і селищ перекривають дороги, вимагаючи повернути старі тарифи на газ - нові вище приблизно на третину. Найбільше це здорожчання вдарило по власникам приватних будинків, які опалюються газом

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Тарифний майдан: Що не так з перекриттям…

Мітинги і перекриття доріг через тарифи на газ - георгафія протестів

4 січня поблизу села Засулля Лубенського району Полтавської області приблизно 300 осіб перекрили трасу Харків-Київ, вимагаючи зменшення тарифу за транспортування природного газу.

6 січня жителі міста Снятин на Прикарпатті перекрили дорогу державного значення Н-10. 

Наступного дня на Харківщині через підвищення комунальних тарифів також перекрили міжнародну трасу.

8 січня жителі міста Нікополь вийшли на мітинг під стіни міськради. Вони вимагали скасувати підвищення ціни на електроенергію, газ і воду. Нікопольці проявили солідарність із мешканцями Марганця, які в цей же час також вийшли на пікет у своєму місті. 

10 січня до акції протесту доєдналися жителі Кам'янець-Подільського. До громади вийшов міський голова Михайло Посітко і заявив людям, що разом з ними готовий їхати до Києва і вимагати від урядових організацій припинити "тарифний тиск". 

На мирну акцію протесту зібралися жителі запорізького Оріхова. 

10 ж січня у Херсоні акція протесту проти нових тарифів, в якій взяли участь близько 200 людей, перетворилася на безлад та бенефіс провокаторів. Організував акцію місцевий осередок партії "За майбутнє". У заході брали участь активісти руху SaveФОП. Вже на початку акції її організатори майже втратили контроль над заходом, деякі промовці дозволяли собі антисемітські висловлювання, деякі – заклики до скасування декомунізації. Таких промовців зупиняли не організатори, а громадські активісти і працівники поліції, які були присутні на заході.

Знову вийшла на акцію потесту Харківщина - очевидці опублікували відео того, як близько 50 громадян постійно крокують по пішохідному переходу біля поліцейського посту в смт Високий Харківського району. Учасники акції протесту тримають саморобні плакати з написом "Люди не бидло", "Ні тарифогеноцид" тощо.

Заходи проти зростання тарифів відбулися у Харкові та Балаклійському, Харківському, Зміївському, Вовчанському, Нововодолазькому, Чугуївському, Дергачівському, Лозівському, Богодухівському, Ізюмському, Золочівському, Валківському і Барвінківському районах.  Також акції протесту біля райдержадміністрацій пройшли у Новій Водолазі, Чугуєві, Дергачах, Лозовій, Богодухові, Ізюмі, Золочеві, на майданчику перед ЦНАП у Мерефі, на центральній площі у Валках, перед міською радою у місті Барвінкове, а також біля Харківської міської ради. Загалом у масових заходах взяли участь понад 1000 учасників.

Близько сотні містян протестували і погрожували перекрити головну вулицю у Вінничині.

Розлючені пікетники перекрили трасу Київ-Харків у Полтаві. 

Численна акція протесту відбулася і Нікополі. На мітингу присутні міський голова Нікополя Олександр Саюк, секретар міськради Іван Базилюк, поліція і активісти. Міський голова Нікополя закликав людей діяти законними методами. Зокрема, була створена петиція про повернення пільг. Саюк попросив усіх підписати документ.

10-го ж відбулися акції протесту з перекриттям вулиць в Кам'янському і Кривому Розі. Серед тих, хто вийшов на акцію, переважна більшість – пенсіонери. Люди ходили по пішохідному переходу, не даючи змогу транспорту рухатися. На батьківщині президента мітингувальники зібралися під стінами міськвиконкому. Оратори запропонували присутнім кілька варіантів вимог до влади, які планували затвердити і отримати відповідь. У документі пропонувалося зберегти тарифи. які діяли до 1 січня 2021 року, тобто не підвищувати тарифи. У другому варіанті потрібно негайно виконати обіцянку президента про зниження тарифів, які діяли до 1 січня 2021 року.

Хто стоїть за тарифними акціями протесту

Як бачимо, протести набирають обертів і поступово охоплюють всю країну. Поки не зрозуміло, хто за ними стоїь, з політичних партій відкрито виступила тільки "За Майбутнє" в Херсоні. І ще "Лубнигаз" просить перевірити екснардепа Ігоря Мосійчука на причетність до аварії на газопроводі на Полтавщині - газовикам видалося підозрілим, що він першим, до спецслужб і поліції, повідомив про вибух. (До речі, за день до цього повідомлення про Мосійчука з редакцією Depo.ua зв'язалася особа, яка назвалася представницею прес-служби ОГТСУ, з проханням додати в новину про вибух інформацію про те, що за словами місцевих жителів аварія могла статися через врізку в магістральний газогін. Із посиланням на відео, опубліковане виданням "Полтавщина"). Подекуди протестувальників підтримують мери. Більше - ніяких розкручених прізвищ і ніяких політичних брендів, що збирали би людей на боротьбу з тарифами під свої знамена.

Можна, звісно, припустити, що протестувальники збираються і виходять самі. Але з тим, що умовний тарифний майдан вигідний всім представленим в Україні політичним силам (крім влади) - не посперечаєшся. Нинішні акції цілком можуть бути перевіркою того, наскільки громадяни зараз готові мобілізуватися на протести. Скіькох і де можна зібрати, як це висвітлює преса, як реагують правоохоронці.

Російський слід теж не варто скидати з рахунків, особливо якщо згадати про вибух газогону на Полтавщині. Після припинення спорудження "Північного потоку-2" українські газогони залишаються одними із ключових транспортних артерій, по яких блакитне паливо з Росії йде до Європи. Один вибух – проблема, яку ще можна списати на нехлюйство чи недогляд. Та якщо подібні випадки почастішають, можна інспірувати на Заході інформаційну кампанію з дискредитації української ГТС. Нагадаємо: "Газпром" знизив транзит газу через Україну зі 183 млн кубометрів у грудні минулого року до 124 млн кубометрів на початку січня. Це при тому, що попит на газ в Євросоюзі зріс, зросли й ціни на європейських газових хабах. Подібні кроки у Москві ніколи не роблять просто так. Не виключено, що у Кремлі затіяли чергову газову війну для примусу лідерів країни ЄС добудувати підсанкційний "Північний потік-2". А диверсії на українських газопроводах можуть бути елементом цієї війни. 

Читайте також: Крадіжка газу чи рука Москви: Чому вибухнув газопровід на Полтавщині і де може вибухнути ще

Президент Зеленський тим часом катається на лижах в Буковелі, а глава уряду Шмигаль… Широкому загалу не відомо чим займається глава уряду Шмигаль. Загалом вся українська влада - у відпустках і ніякої оцінки тому, що відбувається, не дається. 

Погодьтеся - дуже вдалий час для масових протестів. Краще навіть і не придумаєш.

Що не так з тарифами на газ

І нарешті - про головну причину, що підняла людей на протести - гроші. Газ дорожчає приблизно на третину, це буде більш-менш відчутно мешканцям багатоповерхівок, а от щасливі власникі приватних будинков - просто в шоці від нових платіжок.

Зазначимо, що ціна в населених пунктах буде не однаковою - різні постачальники анонсують різне зростання ціни на газ. Так, головний гравець, НАК "Нафтогаз України", повідомив, що ціна з 1 січня 2021 року зросте на 89 копійок до 7,22 грн за кубічний метр. Зростання складає близько 14%. Деякі постачальники, як, наприклад, компанія "Енера", виявилися вдвічі сміливішими і поставили цінник на 1,6 грн більше, від грудневого. Тепер їхній газ коштуватиме майже 9 гривень за кубометр. Проте є в цій сфері і рекорди - подекуди енергетичні компанії оголосили про тариф на рівні 10-11 гривень.

Слід враховувати, що це - лише ціна чистого продукту. А є ще й витрати на доставку газу споживачам. І вони також зростають, що відбивається на кінцевій ціні. Як оголосили у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 січня в Україні подорожчає послуга розподілу (доставки) газу.

І тут апетити газовиків є суттєво більшими. Йдеться про 19 газорозподільчих компаній. І для 17 з них тариф на доставку коригується у бік зростання. Причому подекуди таке зростання є досить суттєвим. Так, для клієнтів ПрАТ "Тернопільгаз" сума витрат на доставку зросте більш ніж вдвічі - на 110% і складе 2,60 грн за доставку одного куба газу.

При цьому найбільший цінник виставляє АТ "Лубнигаз" (нагадаємо, Лубни першими вийшли на акцію протесту і це в їхньому районі стався вибух на газопроводі) - аж 2,94 грн за кубометр (тут зростання склало 101%). Найдешевшою ж доставка газу буде для користувачів мереж ПрАТ "Кременчукгаз" – всього 0,47 коп за кубометр.

Незабаром, обіцяють в НКРЕКП, затвердять нові тарифи для всіх інших облгазів, які не потрапили у список перших 19-ти. Тому з січня споживачам слід готуватись до того, що за кожен спалений куб газу потрібно буде платити десь на третину більше, ніж зараз - приблизно по 11-12 гривень за куб.

Експерти говорять, варто готуватись до подальшого щомісячного підвищення ціни. Опалення, гаряча вода і електрика теж поступово подорожчають.  

Читайте також: Подорожчання світла, газу, опалення і гарячої води: Якими будуть платіжки в 2021 році

Нагадаємо, що в кінці 2019 року президент Зеленський записав відео зі спортзалу, в якому заявив, що влада нібито знайшла рішення, що дозволить наступної зими зменшити тарифи на тепло майже наполовину. 

Утім, замість зниження тарифів у грудні 2020 році, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах електроенергетики і комунальних послуг, ухвалила рішення про перегляд тарифів на тепло в більшу сторону. Воно діє для 23 ТЕЦ і когенераційних установок, і в більшості випадків тепло подорожчає на 10-30%. Крім цього, з 1 січня в Україні скасували пільговий тариф на електрику. Тепер замість 90 коп. за кВт на годину на перші 100 кВт/год для побутових споживачів у місяць доведеться платити по 1,68 грн за кВт*год. Подорожчала з січня і доставка блакитного палива, тарифи зросли в середньому на 50-80%.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme