"Свій Медведчук": Навіщо Зеленському знадобився Валерій Хорошковський

Валерій Хорошковський – успішний бізнесмен, чого не скажеш про його політичну кар’єру. У ній були як вражаючі злети, так і карколомні падіння. Зараз, і це секрет полішинеля, він співпрацює з новою українською владою

Політичний оглядач
"Свій Медведчук": Навіщо Зеленському зна…

Після того, коли у травні з’явилися перші повідомлення про начебто повернення Валерія Хорошковського з добровільної еміграції в Україну, всі відразу почали згадувати: а хто ж це такий. Бо в активній українській політиці Валерій Іванович востаннє засвітився 5 років тому – у передвиборчому списку партії Сергія Тигіпка "Сильна Україна", яка до парламенту не пройшла. За даними ЗМІ, ще від 2012 року цей бізнесмен мешкає в Монако. І, ймовірно, у його житті нічого не змінювалося б, якби не перемога на президентських виборах Володимира Зеленського, якого з Хорошковським пов’язують роки партнерства ще по "Інтеру". Де Зеленський був генеральним продюсером у ті роки, коли Хорошковський володів цим медіа-активом. Після того, коли мільярдер уклав угоду про продаж каналу Дмитру Фірташу, нинішній президент України пішов з "Інтера". Далі у нього склалася успішна кар’єра на "1+1" та успішне партнерство з іншим багатієм – Ігорем Коломойським. Однак, схоже, і Зеленський, і Хорошковський вирішили взаємовигідно скористатися старими дружніми стосунками.

Коли вперше повідомили про появу Валерія Івановича на орбіті нової влади, з’явилися різні припущення – від спроби повернути "Інтер" Хорошковському, аби забезпечити лояльність цього потужного мовника до "зеленої" команди, до ролі "тіньового" прем’єра, яку начебто може зіграти цей бізнесмен у нинішніх обставинах, коли урядова команда Олексія Гончарука не орієнтується виключно на Банкову, адже у ній зосереджено відразу кілька груп впливу. Враховуючи минулі посади Хорошковського, така версія виглядала цілком логічною.

Нагадаємо: Валерій Іванович працював на високих посадах при трьох президентах – Кучмі, Ющенку та Януковичу. За часів Кучми був міністром економіки в уряді Віктора Януковича, що не завадило йому зробити стрімкий кар’єрний злет при Ющенку. Спочатку він став першим заступником секретаря РНБО (тоді ним був Віталій Гайдук), потім очолив Державну митну службу, звідки перейшов на роботу в СБУ на посаду першого заступника. Але коли президентом став Янукович, політично гнучкого Хорошковського не лише не звільнили, а й підвищили: з березня 2010-го по січень 2012-го він очолив вітчизняну спецслужбу. На цій посаді отримав звання генерала армії, що викликало шквал критики з боку тодішніх опозиціонерів. Протягом місяця у 2012 році побув міністром фінансів в уряді Миколи Азарова, а потім – до грудня того ж року – першим віце-прем’єр-міністром. З цієї посади пішов зі скандалом, розварившись з Азаровим. А вже у 2013 році переїхав до Монако.

Але в його життєписі є ще одна важлива сторінка, вона пов’язана з Росією. Хорошковський був серед топ-менеджерів "Євраз Груп" - потужної російської компанії у галузі металургії. У якої були серйозні активи і в Україні. Участь у російському бізнесі дала Хорошковському можливість обзавестися потрібними зв’язками, які стали його нематеріальним активом. Подейкували, що серед знайомців Валерія Івановича є люди, які вхожі в головний кремлівський кабінет. Називали навіть прізвище Юрія Ушакова, помічника Путіна. Однак, судячи з історії звільнення Хорошковського з уряду Азарова, далеко не завжди ці зв’язки він міг використати як свій козир в Україні. Янукович дуже хотів говорити з Путіним без посередників. У той же час за президентства Петра Порошенка на роль зв’язкового знайшовся Віктор Медведчук. З огляду на його близькість, ледь не родинність з Путіним, це виглядало доцільним. Хоча і несло значні ризики для іміджу влади. Власне, так і сталося – безперешкодні польоти Медведчука до Москви, зростання бізнесу, який пов’язують з його іменем, розширення медіа-впливу – все це зрештою стало одним із елементів кампанії проти Порошенка.

Нова влада вирішила позбавитися впливів кума Путіна. Але зробити це нелегко, тому що замінити його на російському напрямку може лише та людина, яка зможе стати успішним комунікатором між Банковою і Кремлем. І ось саме таку роль, схоже, визначили для Хорошковського. Або він визначив і запропонував свої послуги Зеленському. По старій дружбі. 

Чи стане Валерій Іванович успішною заміною Медведчуку в плані кулуарного перемовника? Скажемо так: кум Путіна був не стільки успішним, скільки підносив свою місію. Отримуючи від цього вигоду. Якщо йдеться лише про заміну Віктора на Валерія, тоді вже за півроку Зеленському закидатимуть те, що закидали Порошенку. Хіба Хорошковський поки не демонізований, але це справа часу. Коли ж ідеться про якусь офіційну роль "монегаска" в переговорах з Росією, то, мабуть, Банковій пора виводити його з тіні. Вивести на прес-конференцію і сказати: "Шановні українці! Оцей чоловік відтепер входитиме до Мінської переговорної групи (це як варіант легалізації, бо Медведчук входив до цієї групи). У нього будуть такі і такі функції". Бо все одно колись стане відомо, як часто Хорошковський буває в президентському Офісі, що він там робить, і в якій якості.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme