Світ після коронавірусу: Чи розпочне Китай геополітичну експансію на Заході та в Україні

Першим пройшовши через епідемію, і правильно скориставшись можливостями дипломатії та промисловості, Китай має можливість скористатись своїм статусом "першопрохідця". Якщо, звичайно, запуск заводів і відновлення громадського життя не внесуть в цей план корективи

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Світ після коронавірусу: Чи розпочне Кит…

Коронавірус у Китаї відступає. Всі 78 нових випадків захворювання, які були зареєстровані за минулу добу, були "привезені" з-за кордонів Піднебесної. Принаймні, так стверджує офіційний Пекін.

А мешканці Уханю можуть готуватись до повернення у нормальний світ – заборону на пересування у місті та провінції буде знято. Готуватись, щоправда, вони можуть без особливого поспіху, оскільки ця знаменна подія у повному обсязі запланована на 8 квітня. Але, порівнюючи ситуацію з тим, що було місяць тому, в активі у Пекіну є беззаперечна перемога.

І, зважаючи на екстенсивний геополітичний вектор чинної китайської влади, можна не сумніватися, що перемогу в цій непростій битві команда Сі Цзиньпіна спробує використати на міжнародній арені. Одним із головних козирів Пекіну в цій ситуації, вочевидь, стане той факт, що у момент, коли і Європа, і США опиняться в самому центрі вірусного шторму, промисловість Китаю, що почала відновлювати функціонування минулого тижня, повернеться практично до передкризового рівня активності.

Головних векторів гіпотетичної китайської експансії після завершення епідемії COVID-19, проглядається, схоже, два.

З одного боку, це "гуманітарний" аспект – Китай надає допомогу масками та тест-системами, які в країнах, постраждалих від коронавірусу, зараз на вагу золота. Китай надає консультації своїх лікарів та вчених вірусологів, які зуміли спинити епідемію. Китай, ймовірно, невдовзі почне допомагати іншим державам і продукцією своїх гігантських фармацевтичних комплексів – якщо в ширших масштабах підтвердиться часткова ефективність якихось антивірусних препаратів, а також протималярійних препаратів на кшталт хлорохіну.

На хвилі подібної співпраці Китай може як налагодити нові, так і зміцнити наявні міжнародно-економічні стосунки. При тому зростає ступінь довіри як до китайської медицини, так і до китайських фармацевтичних компаній – та корпорацій, що працюють у сфері виготовлення складного медичного обладнання. Вони опиняються на перших шпальтах ЗМІ – і то виключно в позитивному світі. Вони отримують можливість розширити ринки збуту – і не тільки. Оскільки готовність Пекіну допомогти не обов'язково передбачає безкорисність у майбутньому. І може мати на меті отримання не тільки чисто ринкових переваг.

З іншого боку, радикальний удар по економіках всіх без винятку європейських держав та США дає Китаю інший шанс. Зараз вельми ймовірною є хвиля банкрутств десятків, якщо не сотень тисяч підприємств малого та середнього бізнесу. Які можуть бути легко й недорого викуплені китайськими інвесторами. Які навряд чи будуть надміру цікавитися готельно-ресторанним бізнесом (хоча якщо пропозиції попадуться цікаві, то не погребують і цією сферою). А от цікавими високотехнологічними стартапами – без сумніву, зацікавляться. Принаймні, отримавши роль міноритарних акціонерів із доступом до ноу-хау європейських та американських компаній.

Приціл на Україну

Подібна стратегія цілком може бути використаною і стосовно України. Китай вже надав істотну допомогу нашій державі, і розпочав поставки критично важливих медикаментів та лікарняного обладнання.

Подібна підтримка – у випадку з прагматичною пекінською командою – неминуче буде мати свою ціну. Варіантів якої може бути чимало. Починаючи від тієї самої "Мотор-Січі". Чи, наприклад, планів китайської держкорпорації Xinjiang Production and Construction стосовно довготривалої оренди, а в ідеалі – закупівлі істотних масивів сільськогосподарських земель в Україні. Минулого року в пресі проскакували якісь напівфантастичні цифри стосовно двох мільйонів гектарів сільгоспземель. Які навряд чи будуть реалізовані у повному обсязі, звичайно – але навіть отримання половини від бажаного масиву стане для Китаю приємним сюрпризом.

В подібній ситуації наші урядовці, які охоче приймають китайську допомогу, та наші експерти, які не менш охоче розповідають про перспективи україно-китайської співпраці, та й сам президент, який багато й охоче спілкується з китайським послом, мабуть, не повинні забувати про те, що гуманістичні резони Пекіну можуть мати під собою прагматичний, якщо не цинічний, розрахунок.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme