Свідчення Сондленда: Кінець Трампа чи спецоперація в міжпартійній війні

Несподіване бажання висуванця Трампа змінити власні свідчення, дані менше місяця назад, і нанести істотний удар по чинному президенту США в найменш сприятливий для того момент має не так вже й багато логічних пояснень

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Свідчення Сондленда: Кінець Трампа чи сп…

Перехід процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в "публічну" фазу, яка передбачає розсекречення Конгресом вже отриманих свідчень та нові публічні опитування свідків, дає перші плоди.

Зокрема, один із ключових учасників всієї історії, посол США при Євросоюзі Гордон Сондленд, вирішив радикально змінити свої попередні свідчення. Чи, точніше, "доповнити" їх кількома видрукуваними сторінками, які він передав у понеділок Конгресу. Наступного дня ці "доповнення" були опубліковані.

Суть фактів, які виклав Сондленд, полягає в тому, що Вашингтон пропонував відновити військову допомогу Києву в розмірі 391 млн доларів тільки в обмін на особисту згоду президента України почати розслідування проти Джо і Хантера Байденів.

Зокрема, Сондленд розповів, що особисто нагадував раднику президента України Андрію Єрмаку, про те, що надання допомоги буде пов'язано з початком "антикорупційного" розслідування, про яке просив Трамп.

"Я зараз згадую, що розмовляв особисто з паном Єрмаком і сказав йому, що США швидше за все не відновлять надання допомоги, поки Україна не виступить з антикорупційним заявою, яку ми обговорювали протягом багатьох тижнів", - зазначено в "доповненнях" Сондленда.

За великим рахунком, в цих зізнаннях ніби як і немає сенсації – про подібну схему здогадувалися всі. Але ключовою робить цю новину сама постать посла США в ЄС.

Гордон Сондленд ніколи не був високопоставленим дипломатом чи професійним політиком і ніколи не належав до "вашингтонської еліти". Він – простий американський мільйонер, власник мережі готелів, і активний прихильник республіканців. Який впродовж багатьох років просто шукав – і знаходив – кошти для наповнення виборчих фондів Республіканської протії.

Злі язики (в особі демократів-конгресменів, зокрема, Фіони Хілл) навіть натякали, що й свою посаду посла Сондленд отримав не завдяки прихованим донедавна дипломатичним талантам, а завдяки мільйону доларів США, які підконтрольні йому компанії перерахували інавгураційному комітету Дональда Трампа.

І от протеже Трампа, і взагалі – чоловік з біографією, частково схожою на трампівську, фактично підігрує імпічменту чинного президента.

Якщо дотепер вся лінія захисту Трампа будувалась на тому, що всі, хто критикує господаря Білого дому, – це або демократи, або підступні союзники демократів, або, на крайній випадок, представники корумпованої політичної еліти, то у випадку з Сондлендом цей фокус не спрацює.

Що спонукало Сондленда на подібний крок – при тому що іще декілька тижнів тому він був далеко обережніший і стриманіший у своїх свідченнях?

Відповідей, насправді, може бути дві.

Перша полягає в тому, що свідчення інших учасників подій – посадовців Держдепу, в особі того ж Курта Волкера, наприклад, чи заяви українських посадовців, до яких справа також рано чи пізно дійде – надто очевидно підуть в розріз з попередніми свідченнями Сондленда. І, не бажаючи постати перед очима публіки і правосуддя лжесвідком, той щосили намагається знайти баланс між правдою і лояльністю до Трампа. При тому під зовнішнім тиском потроху дрейфуючи в бік правди.

Натомість інше пояснення може бути далеко менш приємним для чинного президента США. І полягає воно в тому, що у надрах Республіканської партії потроху зріє готовність погодитись на імпічмент. І Сондленду, який завжди був цінним спонсором партії – і може продовжувати ним залишатись після завершення президентства Трампа – вже натякнули, що зайва лояльність до чинного президента невдовзі може сильно зашкодити його майбутньому. Оскільки в разі імпічменту розслідування діяльності теперішньої адміністрації буде проходити в далеко жорсткішому режимі, ніж то відбувається зараз. І Сондленд, від гріха подалі, змінив свідчення. Виключно для того, щоб і надалі залишатися в непростому, але не такому вже й поганому статусі свідка.

Про можливість подібного розвитку подій не варто забувати й українським посадовцям, коли вони, рано чи пізно, також розповідатимуть про свої контакти з представниками адміністрації Трампа. Їм американське слідство, звісно, не страшне – але їхні показання можуть немало вплинути на майбутні стосунки між країнами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme