Чому Грицаку не дають Орден Почесного легіону

Як “епічна перемога СБУ над тероризмом” на очах перетворюється у епічний інформаційний ляп
Depo.Влада
10 червня 2016 13:00
ФОТО: depo.ua
Чому Грицаку не дають Орден Почесного легіону
Чому Грицаку не дають Орден Почесного легіону

А як добре все починалось, пам'ятаєте? "Нам вдалося попередити серію терористичних актів. Об'єктами підриву мали стати: мусульманська мечеть, єврейська синагога, установа, яка займається зборами податків із громадян Франції, пункти спостереження за автобанами і багато інших місць. Планувалося провести 15 терактів" - солов'єм заливався Голова Служби безпеки України Василь Грицак.

Потім, щоправда, настала якась незручна пауза. Французи не зааплодували. Орден Почесного легіону не вручили ні Грицаку, ні всім решту причетним до події. А у французькій пресі почали з'являтись матеріали зі стриманим, м'яко кажучи, здивуванням. Стосовно того, як Грегуар Муто, “сором'язливий блондин з блакитними очима” і віком у двадцять з хвостиком років, який все своє недовге поки життя пропрацював фахівцем зі штучного запліднення корів у містечку з 80 мешканцями, встиг стати таким вже суворим і безкомпромісним терористом. Втім, на світі бувають різні дива, тому “сором'язливість”, звісно, не аргумент.

Чому Грицаку не дають Орден Почесного легіону - фото 1

Ферма, де живе Грегуар Муто

Втім, далі усіх зацікавило питання, як цей блондин з інтелектом блондинки (який не помітив кількамісяного стеження СБУ) зумів так добре “отоваритись” різними нехорошими залізяками, як то описали українські спецслужбісти. І настала черга статей під заголовком “Безконтрольний "збройовий базар" України на "задньому дворі" Європи” (The Daily Beast), “Наплив зброї зі Сходу України” (Spiegel) — і багато інших у такому ж дусі. Зміст яких, власне, полягає в одному: Україна — це територія божевільного воєнного хаосу, де кожен охочий може купити автомат, кулемет, танк чи взвод бойовиків. І тільки коли це робить хтось з іноземців — і намагається перетнути з цим західний кордон — прокидаються українські спецслужби, які когось ловлять — і розповідають на прес-коніеренції несосвітенні дурниці.

Втім, це не єдиний варіант потрактування “подвигу” українських спецслужб. Бо зараз до процесуальних дій з заарештованим “супертерористом” хочуть долучитись слідчі французької прокуратури, які вже виїхали до України. Їм теж хочеться поговорити зі співвітчизником і з'ясувати, що саме він готувався підірвати. "Я думаю, вони дійсно переконаються, що ми дійсно не жартуємо. З такими речами просто не жартують. Ми дійсно попередили серію терористичних актів у Франції", - все ще надіється на успіх голова СБУ. Але вже явно без попереднього запалу.

Натомість хлопець французьким правоохоронцям цілком може сказати, що всі зізнання про теракти з нього вибили “злі українські екс-кадебешники”. І показати з пів-десятка синців. Чи хтось думає, що після затримання українськими бійцями обійшлось без синців? При такому звороті сюжету справа запахне і зовсім погано. Тоді Службі — і Україні загалом — знову нагадають “таємні тюрми СБУ”, куди не допустили інспекторів ООН - і ще багато чого.

Чому Грицаку не дають Орден Почесного легіону - фото 2

Що ж в успішній загалом операції пішло не так? Відповідь, загалом, очевидна. Довідавшись про спроби закупівлі зброї, СБУ могла діяти у два способи. Одразу ж повязати хлопця — і дати йому такого потиличика, щоб долетів аж до рідного Нан-ле-Петіт. Де б місцеві поліцаї вже й розбирались би, навіщо хлопцеві тротил і автомати. Це був би простий, недалекоглядний, але чесний варіант. Іншим же способом дій могло би стати негласне спостереження — і передача інформації європейським колегам. Які б “підхопили” кур'єра (бо ким він іще може бути?) й відстежили, кому пішла зброя, хто саме повернув гроші Грегуару Муто — і так далі. Це була б реакція адекватної спецслужби адекватної європейської держави.

Але сталось інакше. І єдине можливе пояснення картинному затриманню француза на кордоні є вельми неприємним для СБУ. Бажаючи досягнути піарного ефекту, українські спецсдужбовці провалили потенційно ефективну спецоперацію. І якщо Муто віз зброю для продажу звичайним кримінальникам — то в СБУ виставили себе дурнями. А якщо він віз її терористам — то СБУ дозволила цим терористам уникнути затримання французькими спецслужбами. Таким видається сухий підсумок історії.

До якого можна додати хіба те, що громадяни України, подивившись на всю цю історію, можуть задуматись — а скільки саме правди в регулярних зведеннях про спійманих агентів, попереджені теракти та інші досягнення СБУ? Особливо якщо зважити на той факт, що в затриманих українських громадян немає ні французького паспорту, ні надії на французького прокурора.

А тим часом невтомний очільник СБУ повідомив, що його відомство завадило створенню "Бессарабської народної республіки" та навалі "зелених чоловічків” на Румунію. Всі напружились.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада

Мітки: #сбу