Суд заборонив Яценюку призначати чиновників без узгодження з міністрами

Окружний адміністративний суд Києва виніс рішення, за яким уряд зобов'язаний погоджувати призначення керівників центральних органів виконавчої влади з профільними міністрами
Depo.Влада
29 липня 2015 13:47
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляють "Економічні вісті" в матеріалі "Яценюку заборонили обходити міністрів".

За даними видання, рішення у справі №826/2073/15 стосується неправомірного призначення тимчасово виконуючим обов'язки голови Держслужби геології та надр Миколи Бояркіна, кандидатуру якого не було узгоджено з міністром екології та природних ресурсів. 30 липня справа розглядатиметься в апеляції.

Видання уточнює, що позов про незаконність розпорядження №43-р був поданий громадськими організаціями та підтримано Мінекології. За позовом, приймаючи цей документ, Кабмін допустив відразу кілька порушень. По-перше, тимчасово виконуючий обов'язки не може заміщати керівника на вакантній посаді.

"Іншими словами, т.в.о. можна призначити тільки тоді, коли реальний голова є і він "ось-ось повернеться": з лікарняного, з відрядження і т. д. Важко уявити, що клерки в Кабміні не знають цього і пропустили "сирий" документ через бюрократичну машину", - зазначають журналісти.

По-друге, свої дії в Кабміні не вважали за потрібне узгодити з профільним міністерством, через яке координується і направляється вся діяльність Держгеонадр - Міністерством екології та природних ресурсів.

"Тобто це не просто було не подання міністра, як того вимагають норми регламенту і законодавство. Про нове призначення міністр взагалі дізнався на засіданні уряду. І це притому, що, за матеріалами судового розгляду, до цього, 4 грудня 2014 і 15 січня 2015 року, голова міністерства робив необхідні подання на людину, яку він вважає за потрібне призначити на посаду керівника Держслужби. А щодо Бояркіна був лист із прямою вказівкою на неприпустимість його призначення. Саме ці аргументи навели громадські працівники, вимагаючи скасувати розпорядження 43-р і зобов'язати Кабмін розглянути кандидатури, внесені раніше міністром", - сказано в матеріалі "Економічних вістей".

Суд задовольнив позов у частині скасування розпорядження №43-р, оскільки кадрові призначення по вертикалі міністерства мають відбуватися за поданням і погодженням з профільним міністром. Законодавство дозволяє відходити від позначеної в регламенті процедури тільки у разі "гострої суспільної необхідності".
У Кабміні пояснили, що не хотіли переривати роботу служби, без керівника документи "простоювали", ліцензії не видавалися.

"Суд скептично поставився до таких доводів: в уряду вже було на руках подання на інших людей і протест проти конкретного кадрового призначення. А значить про якусь особливу "терміновість" у цьому призначенні говорити не доводиться. Більше того, жодної аргументації, чому рішення вносилося з голосу без належної підготовки, не було. Саме тому позов був задоволено", - описують ситуацію журналісти.

Якщо подальші судові інстанції не продемонструють рішення Окружного адмінсуду Києва про порочність такої практики, то країну може захлеснути чергова хвиля непотизму і розбалансування вертикалі виконавчої влади. На ключових постах будуть з'являтися люди, з якими не зможуть впоратися їх безпосередні керівники. Це буде призводити до саботажу не тільки глобальних реформ, а й елементарних бюрократичних процедур. А це вже гальмо для розвитку економіки і суспільства в цілому, резюмує видання.

Нагадаємо, раніше про визнання судом незаконним призначення т.в.о. Держгеонадр Миколи Бояркіна заявляв екс-міністр екології та природних ресурсів України Ігор Шевченко. "Я на засіданні Кабміну виступав категорично проти цієї фігури, я не вносив цю кандидатуру на розгляд Кабінету Міністрів. Ця людина не була однією із заступників голови Держслужби, як це передбачено законом... З порушенням двох законів і двох статей цей пан був призначений, про що я повідомляв прем'єр-міністру листом. І ось нарешті суд прийняв рішення про скасування цього розпорядження", - заявив Шевченко.

Він зазначив, що прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк ігнорує його пропозиції щодо управлінських кадрів для відомства. Зі слів міністра, Бояркін намагається взяти під свій контроль компанію "Бурштин України" і хоче призначити свою людину, хоча на цю посаду оголошено конкурс.

Більше новин політики читайте у рубриці Влада. depo.ua.