Створення Соборної церкви: Коли почнеться православна війна за Україну

Поки проект помісної церкви не буде реалізований, політикам слід забути про піар на цій темі

Петро Порошенко зібрав лідерів фракцій парламенту, аби повідомити: в УПЦ КП та УАПЦ всі ієрархи підписали відповідне звернення до Варфоломія, тепер ініціативу має підтримати парламент. За словами президента, двері до підписання відкриті і для інших церков. Таким чином, процес створення соборної церкви за підтримки держави почався. Але радіти зарано.

Вселенський патріарх неодноразово обіцяв сприяти в набутті УПЦ незалежності. Востаннє предстоятель говорив про це публічно у березні минулого року під час зустрічі з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом. "Молимося за те, щоб український народ об'єднався в одній церкві, - зазначив тоді Варфоломій І. - Материнська церква Константинополю допоможе вам отримати таку об'єднану церкву". А в листопаді 2016 року під час візиту до Стамбулу з Вселенським Патріархом зустрічався голова ВР Андрій Парубій. Тоді ж був анонсований візит предстоятеля до України, який досі так і не відбувся. Значно раніше, ще за президенства Віктора Ющенка 25 липня 2008 року, Константинопольському патріарху у Києві влаштували шикарний прийом з нагоди 1020-річчя Хрещення Русі. Після того Варфоломій так і не почав процедуру визнання незалежності української церкви. Не виключено, що цього разу він прибуде до нашої столиці на 1030-річчя Хрещення, аби проголосити історичне рішення.

Хоча не варто поспішати з висновками, бо тут виникає друга нездоланна досі проблема – яку саме з гілок УПЦ визнавати. Спроби екуменічного діалогу за часів митрополита Володимира Сабодана по смерті предстоятеля філії московської церкви в Україні були згорнуті. Нинішнього главу церкви Онуфрія навряд чи можна назвати тією особою, яка зацікавлена у повній незалежності церкви. А сподіватися, що від УПЦ МП почнуть відколюватися дисиденти... На жаль, на вищих щаблях там таких немає, а низових просто відлучатимуть.

На останньому архієрейському соборі РПЦ в Москві, який відбувся у листопаді минулого року, УПЦ МП отримала окремий розділ в статуті Московського патріархату. Тепер вона є незалежною і самостійною в своєму управлінні з правами широкої автономії, але все одно залишається в лоні РПЦ. Такого статусу Онуфрію та іншим батюшкам УПЦ МП вистачає, адже він дає три важливі речі. Перша: кошти за відправлення культу акумулюватимуться в Києві. Друга – на територію України загальноцерковний суд Моспатріархії не поширюється, що важливо для влади у церкві самого Онуфрія. Очевидно, довіра до нього у патріарха Кирила така значна, що у Москві не сумніваються – унію з "розкольником" Філаретом він не укладатиме. І, третя важлива річ – формально незалежний статус рятує УПЦ МП від наслідків можливого прийняття Радою законопроекту, котрий визнавав би цю церкву такою, керівні органи якої знаходяться на території країни-агресора. Тепер Онуфрієвій церкві нічого такого не пред'явиш.

Але повернемося до варіанту плідного контакту між двома ключовими гілками православ'я в Україні. На тому ж архієрейському соборі оприлюднили листа патріарха Філарета з пропозицією діалогу. Правда, зміст його послання московські попи інтерпретували по-своєму. В Україні ж переписка Філарета з РПЦ дуже багатьма сприйнялася ледь не як зрада. Аргументи, що патріарх послуговувався інтересами виключно майбутньої соборної церкви не сприймалися, адже діяльність УПЦ МП в нашій державі значною частиною суспільства оцінюється вкрай негативно. Мовляв, з людьми, які молилися за бойовиків на Донбасі, немає про що домовлятися в принципі. Та з огляду на оголошення про початок створення помісної української православної церкви, ті листи Філарета виглядають дещо інакше.

Можна припустити, що останні місяці могла вестися підготовча робота, яку не афішували в пресі, наслідком чого і стали предметні переговори Порошенка з Варфоломієм. Онуфрію запропонують приєднатися до патріарха Філарета і митрополита Макарія, той відмовиться, бо Москва не дозволить, після чого або ж відбудеться визнання того суб'єкту, який виникне після злиття УПЦ КП й УАПЦ, або ж Вселенський патріарх почне задкувати, обіцяючи визнати українську церкву лише після того, коли домовляться всі. Звідки таке припущення? Бо він не хоче сваритися з багатим і впливовим Кирилом.

Потрібно розуміти ще дві речі. Перша: при об'єднанні автокефалів з Київським патріархатом буде ще та епопея. Підписати листа до Варфоломія не проблема, домовитися всередині – оце проблема. Особливо, коли ззовні будуть різні вкидання, а вони неодмінно будуть, адже поява української церкви відриває Україну від Москви остаточно. Аби цього не відбулося, вкладатимуться мільярди. Друга важлива річ – до закінчення процесу політикам потрібно забути про піар на цій темі. Нехай внесок кожного оцінюватимуть історики.

Фото УНІАН

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна