Стус і пенсія: Хто створює технологію з пенсіонерів Донбасу

Захист пенсіонерів Донбасу стає однією з важливих політтехнологій перед майбутніми виборами

Днями кияни помітили в центрі столиці цікаві сітілайти. На них зображені відомі діячі, такі як Володимир Сосюра, Василь Стус, Анатолій Солов'яненко... і великим буквами поставлене запитання: Йому б Ви теж не дали пенсію? Також є заклик червоними літерами підтримати законопроект №6692, який має забезпечити відновлення виплати пенсій жителям ОРДЛО.

В соцмережах ледь не одразу почалося обговорення промоакції і пошук тих, хто ж її профінансував.

На перший погляд, все дуже просто. Сітілайти в центрі Києва розмістили в рамках промоакції під назвою "Вони наші". Такий собі захист пенсіонерів Донбасу. Існує програма "Радник з питань внутрішньо переміщених осіб". Її здійснює канадська неурядова організація Stabilization Support Services. Гроші надходять зокрема від уряду Великої Британії - все в рамках проекту "Подолання соціальних наслідків конфлікту на Донбасі та незаконної анексії Криму за допомогою державних структур в Україні та громадянського суспільства".

Подібні акції цілком відповідають позиції західних партнерів у питанні виплати пенсій жителям окупованих територій та тимчасово переміщених осіб. Ще наприкінці 2017-го посол США в Україні Марі Йованович закликала Україну відновити виплати та спростити бюрократичні процедури. Свої слова вона повторила і в січні 2018-го.

У грудні 2017-го місія ООН з прав людини відреагувала на політику перевірки реєстрації переселенців (постанова Кабміну № 365), що призвела до призупинення виплати пенсій тисячам мешканців Донбасу, назвавши її дискримінацією, що порушує правові зобов'язання України.

Що з пенсіями на Донбасі

Для повного розуміння складності питання варто повернутися в 2014-й рік. На Донбасі йшли запеклі бої між українською армією та сепаратистами. Чимало людей кидали свої домівки та виїжджали на підконтрольну Україні територію, часто з однією валізою в руках. Кабмін постановою від 7 листопада 2014-го року зупинив виплати пенсій і соціальних пільг жителям окупованого Донбасу. Мотив такого рішення був більш ніж зрозумілим: українські банки не працювали і завезти гроші на окуповану територію було неможливо, грабувалися інкасаторські машини. Звісно, що держава не відбирала в людей пенсію, як це любили малювати різного роду опозиціонери. Це напряму забороняє Стаття 46 Конституції України. Для переселенців вигадали реєстрацію та довідку за якою в Україні їм виплати відновлювали. А ще призначили допомогу 400-800 гривень компенсації на оплату житла.

Далі були суди, апеляції і в підсумку 16 жовтня 2015 року Вищий адміністративний суд України визнав незаконним рішення Кабінету Міністрів зупинити виплату пенсій жителям окупованого Донбасу. Але в рішенні не було і не могло бути механізму доставки пенсій в ОРДЛО.

З того часу для отримання пенсії жителю з окупації необхідно спочатку виїхати на підконтрольну Україні територію. Потім звернутися до відділення Управління праці та соцзахисту населення регіону, куди він виїхав, і отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Після цього людина мала відкрити рахунок в "Ощадбанку" для отримання пенсії і переоформити її у відділенні Пенсійного фонду. А вже потім, пройшовши кілька кіл бюрократичного пекла, особа могла отримати пенсію і заборгованості за минулі місяці. Звісно, що жителі окупованих територій зі статусом ВПО для отримання грошових виплат повинні щомісяця їздити на підконтрольну Україні територію. Стояти в чергах, на що часто не вистачає навіть дня, і людям потрібно думати, де переночувати. Самі черги вже обросли різними "рішалами", котрі за окрему суму допомагають пенсіонерам, переважно дуже старим людям з ОРДЛО, отримати пенсію швидше. Паралельно доводиться платити за дорогу на підконтрольну територію і додому - додайте сюди ще черги на пунктах пропуску і отримаєте уявлення про жахливу ситуацію, в якій опинилися ці люди. Тим, хто живе неподалік лінії розмежування пощастило більше. Але ж чимало людей живуть ближче до кордону з Росією. Безперечно, можна говорити, що в ОРДЛО купа хитрих пенсіонерів, які отримають українську пенсію разом з виплатами, що фінансуються Росією. І на дві пенсії "жирують". Але перевірити, чи так роблять всі і як живуть люди, котрі відмовилися від місцевих виплат з ідеологічних міркувань, ніхто зараз не може. На кінець 2017 року пенсії не отримують 642,5 тис. жителів Донбасу. В Європейському суді з прав людини знаходиться декілька справ за невиплату пенсій людям, які залишилися в ОРДЛО.

Окрім цього, є вже згадана постанова Кабміну від 8-го червня.2016 № 365 "Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Нею визначається процес призначення виплат (рішення приймають утворені Комісії) а також вимоги перевірки переселенців за місцем реєстрації як ВПО. Якщо ж переселенця, наприклад, під час перевірки не застали за новим місцем проживання і він в триденний термін не підтвердить свого знаходження за місцем реєстрації, виплати призупинялися.

Правозахисники кинулися до суду оскаржувати цю постанову. Окружний адміністративний суд Києва 14 грудня визнав її протиправною.

Які зміни хочуть узаконити

Законопроект №6692 передбачає внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян. Він розроблявся за сприяння міжнародних та громадських організацій, і пройшов розгляд вже у всіх профільних комітетах Верховної Ради. Рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти його було ухвалене Комітетом з питань соціальної політики (головою є Сергій Каплін), 19 вересня 2017 року.

Якщо коротко, то законопроект регулює чимало питань щодо отримання пенсій. ВПО, як і раніше, будуть отримувати виплати на підконтрольній території, надаючи відповідну довідку. Їм буде виплачуватися пенсія на основі електронної пенсійної справи. Ті люди, які живуть на окупованій території, повинні будуть це визнати і можуть не отримувати довідку ВПО. Для них буде інший механізм виплат. Вони повинні будуть звертатися в управління Пенсійного фонду, або ж за них це робитиме представник за довіреністю. Особи проходитимуть верифікацію. Виплати людям з ОРДЛО здійснюватимуться "виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв уповноважених банків, визначених в порядку, встановленому Законом". Всі заборгованості виплачуватимуться в повному обсязі.

Останнім часом ведеться дискусія про надання повноважень виплачувати українські пенсії в ОРДЛО Червоному Хресту, оскільки українські банки там не працюють, а проводити гроші через місцеві - нелогічно.

Хто гратиме на пенсіонерах

В авторах законопроект №6692 ціла солянка нрадрепів, серед яких єврооптимісти Світлана Заліщук і Мустафа Найєм, нардеп від БПП Ірина Луценко, так званий опозиціонер з "Наш край" Євген Мураєв, соратник пані Тимошенко Григорій Немиря та багато інших.

Останній якраз і є ледь не найбільш цікавим серед всієї братії. Він очолює Комітет ВР з прав людини і в лютому звернувся до посла Канади в Україні Романа Ващука із закликом "не мовчати" та посприяти невідкладному включенню керівництвом Парламенту законопроекту №6692 у порядок денний Ради. Судячи за все, сітілайти є результатом роботи Немирі, який до того ж є заступником Голови партії "Батьківщина", на міжнародному фронті. Подейкують, що в команді Тимошенко саме Немиря займається міжнародними питаннями. Він справді має чимало зв'язків у міжнародних колах, які нажив ще з часів роботи головою правління міжнародного фонду "Відродження", пов'язаного з Джоржем Соросом на початку 2000-х, а потім і в уряді Тимошенко та Комітеті з питань євроінтеграції (2012 рік).

Молитовний сніданок з Трампом, Мюнхенська безпекова конференція, куди Тимошенко відправилася з планом по миротворцях для Донбасу - також частина роботи Немирі.

Тимошенко зробила центральною складовою свого мирного плану введення міжнародної цивільної адміністрації при підтримці миротворчих сил ООН. Її соратник Немиря активно відстоює необхідність відновити пенсії жителям ОРДЛО. Ці тези користуються ледь не найбільшою підтримкою на Донбасі. А раз так, то на них гріх не зіграти.

До речі, за агітацію на сітілайтах щодо пенсійного законопроекту навіть платити не треба - все робиться за міжнародні гроші. Людям залишиться вчасно вкласти у вуха, хто насправді домігся перемоги, якщо законопроект таки проголосують. Цим займатимуться і конкуренти "Батьківщини", умовна "Партія миру" Ахметова-Новинського, "опоблоківці" та ін.

Цинізм в тому, що старих Донбасу знову банально використовують у політичних іграх. І поки одні страждають, інші вигадують політтехнологію. Досить примітно, що від самої Тимошенко розмови про пенсії лунають рідше, ніж від Немирі, який про них тільки і говорить. Бо тема ризикована інапряму Тимошенко не хоче підставлятися на майбутнє.

Виплата пенсій в ОРДЛО залежить не стільки від української влади, скільки від окупантів і посередників, які гарантуватимуть людям доставку грошей. Останнім часом ведуться розмови про участь Червоного Хреста в якості такого посередника.

Для влади пенсійне питання Донбасу важливе. Але прийняття законопроекту, який так активно піарять, лише створить фундамент для пошуку пенсійного посередника для ОРДЛО і зменшення бюрократії. Втім, це не вирішить ключового питання: хто гарантуватиме, що люди в ОРДЛО без перешкод отримуватимуть українські гроші. Території наразі під окупацією, і цими питаннями мають займатися, наприклад, під час засідань Тристоронньої контактної групи. Де вже і вирішуватимуть, який міжнародний посередник влаштує всіх і візьме на себе зобов'язання пенсійних виплат. Також треба вимагати гарантій від бойовиків, що вони не заважатимуть посереднику і не розкрадатимуть пенсії людей, як це було на початку війни. Питання складне і спрогнозувати чим все завершиться зараз неможливо. Але зрозуміло, що на цій складності гратимуть опоненти влади. Які, звісно ж, не пропонуватимуть механізмів, а лише "стрілятимуть" лозунгами.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Україна