"За склом" у Нових Санжарах: В яке місце вдарить Зеленського шоу з коронавірусом

Учора у бунтівних Нових Санжарах прем’єр Гончарук випромінював упевненість: все робилося і робиться правильно, небезпеки немає. Однак ці події залишили неприємний осад

Політичний оглядач
"За склом" у Нових Санжарах: В яке місце…

Отже, увечері 20 лютого Олексій Гончарук, Арсен Аваков і Зоряна Скалецька дали спільний брифінг у Нових Санжарах. Глава МВС поінформував про стан справ у цьому населеному пункті, де відбулися зіткнення між місцевими (і не тільки) протестувальниками та силовиками. Прем’єр був багатослівнішим. Він повідомив, чому операцію з евакуації тримали в секреті (хоча, який же це секрет, коли про злет і посадку літака з Уханю знали всі), чому прибулих з Китаю поселили саме в санаторії в Нових Санжарах, звинуватив певних політиків у маніпуляціях і піарі (це правда), а ще пояснив, чому особисто приїхав аж надвечір, - аби переконатися, що все гаразд. А от міністр Скалецька в плані піару "зробила їх разом": вона заявила, що долучиться до евакуйованих і житиме з ними в обсервації, а міністерством керуватиме по скайпу.

Звісно, частину громадян така самопожертва вразить, однак справа очільниці МОЗ не влаштовувати шоу "за склом" за своєю участю, а правильно організувати роботу медиків у карантинному санаторії, контролювати наявність всіх  необхідних медичних препаратів на випадок, якщо, не дай Боже, у когось з "уханців" з’являться погані симптоми. Натомість ми отримаємо протягом двох тижнів регулярні включення з карантину, звідки віщатиме Скалецька. Це чомусь нагадало іншу історію, з далекого 2006 року, коли тодішній президент Віктор Ющенко гасив лопатою лісову пожежу на Херсонщині. Купа фотографій, заяв, і це при тому, що свою роботу мали робити пожежники, а не президент.

До речі, ЗМІ повідомили, що очільниця МОЗ не живе в обсервації з українцями з Китаю, а мешкає на території санаторію в окремому будиночку. Появи такої інформації варто було чекати. Бо популізм завжди має слабкі сторони, і опоненти обов’язково по них ударять.   

Учора президент Володимир Зеленський сам у Нові Санжари не поїхав (але такі чутки ходили), туди відправили Гончарука зі Скалецькою. Схоже, главі держави вчасно підказали, що більше не треба брати на себе відповідальність за "зашквари" уряду "профана" та окремих депутатів своєї фракції. Нагадаємо, - в одному з останніх інтерв’ю Зеленський частково виправдав "слугу" Євгена Брагара, який шокував суспільство порадою бабусі продати собаку і за ці гроші оплатити за газ. "Я його знаю, я з ним спілкувався, він працював у нашому штабі, він історик, аспірант. Розумна людина, але дуже молода. Я завжди підтримую молодих людей, але бачимо, що буває", - сказав президент.

Так само Зеленський узяв на себе частково відповідальність за тарифне питання, коли проводив нараду за участю прем’єра Гончарука. Нагадаємо, дві платіжки на газ, в яких споживачі повинні платити власне за сам газ і за розподіл цього газу викликали обурення людей. І замість того, щоб це обурення концентрувалося на Кабміні та НКРЕКП, Зеленський навіщось перетягнув негатив і на себе.

Кажуть, справжня причина пізнього візиту прем’єра в Нові Санжари у тому, що в Кабміні до останнього сподівалися на поїздку президента в охоплене бунтом селище. Але коли ситуація там набула вкрай негативного розголосу, Гончаруку нібито з Банкової настійливо рекомендували самому розібратися. Кажуть, що в уряді навіть хотіли створити посаду уповноваженого з нового типу коронавірусу. Але вчасно схаменулися. Зрештою прем’єру довелося їхати в Нові Санжари особисто.

Як ця історія відобразиться на рейтингу Зеленського, буде видно по найближчих соціологічних замірах. Можна передбачити, що зниження рівня довіри буде. Однак щось схоже мало місце наприкінці минулого року після серії гучних скандалів у фракції "слуг". Але у січні рейтингові показники президента стабілізувалися. Зараз – чергова загроза. Тільки цього разу її джерело не так парламентська фракція, як Кабмін Гончарука. Depo.ua вже писав про помилки, допущені урядовцями у "новосанжарській битві" історії, повторюватися не будемо. Зауважимо лише головне: все очевиднішим стає наростання управлінського колапсу. В уряді орієнтуються на Банкову, на те, що там скажуть (особливо помітним це стало після оприлюднення "плівок Гончарука"), а на Банковій після зміни глави ОП, схоже, змінюється і політика взаємин по лінії президент-прем’єр. Зеленського і далі відгороджуватимуть від непопулярних рішень Кабміну. А той і далі накопичуватиме негатив, що рано або пізно призведе до відставки. Але найгірше у цьому, що управлінська вертикаль в країні все більше розбалансовується.

У Нових Санжарах вдалося швидко придушити протести, які, як зараз з’ясовується, підбурювали не місцеві, а заїжджі провокатори. А де гарантія, що схожі протистояння, тільки з інших причин, не провокуватимуть в інших регіонах? 2020-й – рік місцевих виборів, тож розгойдування країни вигідне дуже багатьом політичним силам як всередині, так і ззовні. Насамперед, Росії, чия агентура нині знову проростає рясним цвітом. І тут Банкова опиняється у дуже невигідному становищі. Підтримувати дії уряду – означає і далі брати на себе негатив. Критикувати уряд – виборець запитає: а де ж обіцяна ефективна Зе-команда. Відмовчуватися – рівносильно згоді з помилками урядовців. Який тут вихід? Стратегія управління, розписана до деталей, із персональною відповідальністю тих чи інших осіб за свій напрямок і готовністю в разі провалу йти у відставку. Добровільно. Однак, на жаль, такої стратегії не буде. Бо у владі досі вірять у свою непогрішимість (дивись виступ Гончарука в Нових Санжарах) та переконані у бездоганності технологій, які дали можливість Зеленському та "слугам" перемогти минулого року.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme